Co mam zrobić, jeśli zgubię czek?

Obecnie czeki są coraz rzadziej wykorzystywane w operacjach gotówkowych. Ale prawda jest taka, że ​​chociaż jego użycie znacznie się zmniejszyło, wciąż są ludzie, którzy go wolą.

Płatności kartą i przelewy bankowe, które można teraz wykonywać z telefonów komórkowych, to tylko niektóre z powodów, dla których czeki bankowe są na skraju wyginięcia. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejski Bank Centralny, w 2018 r. w takich krajach jak Słowacja, Estonia, Holandia, Węgry, Łotwa, Polska, Szwecja i Irlandia korzystanie z czeków całkowicie zniknęło. W tym samym roku użycie czeków bankowych w Hiszpanii nie osiągnęło nawet 2% operacji gotówkowych. Nie. Mimo niewielkich rozmiarów świadczy o tym, że wciąż są tacy, którzy go używają.

W każdym razie dla tych, którzy nadal korzystają z tej metody płatności i którzy zgubili lub ukradli czek bankowy, powinni to zrobić.


Przeczytaj także

Daniela Tudela Gutierrez

Na wstępie należy zauważyć, że utrata czeku nie oznacza utraty pieniędzy, które reprezentuje. Innymi słowy, zgubienie lub kradzież czeku nie musi oznaczać, że nie można go zrealizować, jak wyjaśnił Bank of Spain na portalu bankowości dla klientów.

Pierwszą rzeczą do zrobienia w takich przypadkach jest powiadomienie instytucji finansowej, która ma obowiązek dokonać płatności. Gdy podmiot zdobędzie wiedzę, przystąpi do wydawania wewnętrznego nakazu blokującego. Jednak wewnętrzne polecenie blokujące zmniejszy ryzyko zrealizowania czeku przez osobę trzecią, ale nie będzie miało żadnego skutku, jeśli czek został już zrealizowany wcześniej.

Ponadto według Banku Hiszpanii samo powiadomienie instytucji finansowej nie gwarantuje, że czek nie zostanie wypłacony osobie trzeciej. Dla pewności konieczne będzie wytoczenie sprawy przed sędzią lub przeprowadzenie czynności przed notariuszem.

16.05.2016 Siedziba Banco de Espara na Plaza de Sibles w Madrycie - Danny Duch

Zdjęcie aktowe siedziby Banku Hiszpanii w Madrycie

Danny holenderski

Ponieważ nie ma reguły, która zobowiązywałaby bank do podjęcia kroków prawnych w przypadku zgubienia lub kradzieży czeku, poinformuj o tym Bank Hiszpanii.

Jednak po zgłoszeniu czeku o zagubieniu lub kradzieży czeku, podmiot zaoferuje współpracę, która jest w jego zasięgu, aby uniknąć szkód. W związku z tym to do beneficjentów należy podjęcie niezbędnych środków prawnych, aby zapobiec wypłacie środków osobie trzeciej, która nie jest uprawniona do ich odbioru, odzyskania kwoty lub uznania własności.


Przeczytaj także

Rachel Keelart

Zawsze miej przy sobie paszport i karty kredytowe opuszczając statek

Według Banku Hiszpanii istnieje kilka rodzajów czeków. Najczęstsze to kontrola próbki i kontrola nominalna. Pierwszy, najczęstszy, to ten, który może narzucić właściciel i zanieść go do banku. Innymi słowy, kwota może zostać wypłacona każdemu. Drugi różni się od pierwszego, ponieważ zawiera dane zarejestrowanego beneficjenta. Oznacza to, że ktokolwiek zamierza zbierać fundusze, musi udowodnić swoją tożsamość.

W przypadku kradzieży czeku tokenowego osoba podpisująca czek może anulować zlecenie płatnicze 15 dni kalendarzowych po jego wystawieniu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *