Co możesz, a czego nie możesz naprawić Twoje finanse: Twoja jurysdykcja

Na drodze do poprawy naszych finansów osobistych istnieją dwa rodzaje przeszkód, które możemy pokonać, te, które możemy zmienić i te, których nie możemy zmienić.. Działanie na podstawie tych, których możemy zmienić, jest prawdopodobnie jedynym sposobem, w jaki sprawimy, że nasz styl życia będzie działał.

Krąg Kompetencji jest wyrazem Warrena Buffetta i Charliego Mungera za sterami Berkshire Hathaway w List do akcjonariuszy z 1996 roku, Upierają się, że inwestują tylko w te firmy, które mogą zrozumieć i które są w ich zasięgu. Wskazują te firmy, które mogą ocenić.


Ale to również pomaga nam pracować nad różnymi aspektami naszego życia finansowego. Rozróżnij te aspekty, w których możemy coś zrobić, a wobec których nie możemy nic zrobić, aby nad niektórymi pracować, a zignorować inne (lub w najlepszych przypadkach je łagodzić lub zarządzać nimi).

Czego nie możemy naprawić

  • Gdzie się urodziliśmy: To nie to samo urodzić się w domu wyższej klasy średniej w mieście o dużych możliwościach, takim jak Madryt czy Barcelona, ​​w porównaniu z problematycznym domem klasy robotniczej w regionie o wysokiej stopie bezrobocia, takim jak Zatoka Kadyksu lub wieś Jaén.
  • Status makroekonomiczny: W czasach wzrostu gospodarczego łatwiej będzie znaleźć dobrze płatną pracę i dobrze prosperujące firmy, w czasach spowolnienia będzie to trudniejsze.
  • Rozwój giełdy: Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś miał możliwość wpływania na rynek akcji, niezależnie od tego, czy idzie w górę, w dół, czy też zmienia się. Istnieją pewne wyjątki dla osób, które są w stanie przenieść dużo kapitału na krótkie okresy czasu, ale nic więcej.

Trzecia bomba zegarowa dla hiszpańskiej gospodarki, wraz z emeryturami i zadłużeniem, dzieje się z pokoleniem Z.

  • decyzje polityczne: Możemy głosować w wyborach na preferowanego kandydata, który najbardziej broni tego, w co wierzymy i naszych interesów, możemy również aktywnie prowadzić kampanię w sieciach społecznościowych na rzecz tej lub innej polityki, nawet dzisiaj możemy tworzyć produkty audiowizualne (takie jak podcasty lub filmy) i dać im dużo rozgłosu, ale nie jest to łatwe do zrobienia i zwykle nie ma krótkoterminowych rezultatów.
  • nasz wiek: Lepiej zacząć inwestować w wieku 20 niż 50, więc niech procent składany zdziała cuda, ale lepiej jest inwestować w 50, niż żałować, że tego nie zrobiłeś w 60.

Co możemy naprawić

49967130491_13b63b98eb_o.jpg

Lokalizacja, jeśli sytuacja ekonomiczna nie jest dobra, czy nie warto jej zmieniać i zostać imigrantem? To trudna decyzja, ale jest możliwa i wiele osób to robi, na przykład Wenezuelczycy, którzy przyjechali do Hiszpanii czy Hiszpanie, którzy przenieśli się do Polski lub Niemiec.

  • Nasza stopa oszczędności: Jeśli nie możemy oszczędzać, nie będziemy mieli kapitału na rozpoczęcie własnej działalności lub inwestowanie. Nie jest najłatwiej oszczędzać z wysoką pensją, ale oto kolejna rzecz, którą możemy zmienić.
  • Nasz zawód: Jeśli nie zarabiamy wystarczająco dużo, może nadszedł czas, aby rozważyć „zmianę kariery”? Czasami widzimy ludzi, którzy nie zarabiają wystarczająco dużo w nasyconych dziedzinach, z dużą konkurencją.

Inwestowanie w Bitcoin i inne kryptowaluty w Hiszpanii wiąże się z ogromną ilością papierkowej roboty z nowym rozporządzeniem: wszystko to jest od nas wymagane

  • Produkty finansowe, w które inwestujemy: Mówiliśmy już o tym, jak inflacja stopniowo zabija nasze oszczędności. Jeśli zostawimy nasze oszczędności w gotówce, tak się stanie. Kolejną opcją jest to, że nie wszystkie produkty finansowe są takie same i nie mają takiej samej rentowności. Jest coraz więcej różnorodności i lepszych alternatyw.
  • Nasza mentalność i sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z naszym środowiskiem: W zależności od tego, jak przyjmiemy otoczenie, naszą sytuację i pojawiające się możliwości, podejmiemy pewne decyzje lub inne.
  • Nasze umiejętności: Wszyscy zaczynamy od bazy, a to prowadzi nas do lepszego lub gorszego wyniku w posiadanych umiejętnościach. Jednak wybór umiejętności, które chcemy rozwijać i sposobu radzenia sobie z naszymi słabościami, bardzo pomaga. Każdy działa w inny sposób.

pytania do czytelników, Jak zarządzasz tym, co możesz zmienić, a czego nie możesz zmienić? Co może się zmienić, a czego nie może zmienić?

Na łososiowym blogu | Najgorsze wskazówki dotyczące finansów osobistych

zdjęcie | ok_lucio

zdjęcie | Bill Slack

zdjęcie | Iwan Radek

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *