Co najmniej 126 osób zginęło w najbardziej śmiercionośnym trzęsieniu ziemi od dziewięciu lat

Co najmniej 126 osób zginęło w najbardziej śmiercionośnym trzęsieniu ziemi od dziewięciu lat

Oprócz ofiar śmiertelnych, obrażeń i setek zniszczonych domów trzęsienie ziemi naraziło mieszkańców na działanie żywiołów w zimową noc z temperaturami poniżej zera, co skomplikowało sytuację ocalałych. Wiele osób nie wróciło do swoich domów ze strachu po dziewięciu wstrząsach wtórnych, które nastąpiły po ruchu ziemi, w wyniku których zginęło co najmniej 126 osób, podczas gdy rząd Xi Jinpinga zwrócił się do władz lokalnych o pośpiech.

Pierwsza poprawka:

4 minuty

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera zaskoczyło mieszkańców regionu Cheshesian o północy w poniedziałek 18 listopada. Prowincje Gansu i Qinghai w górzystym regionie północno-zachodnich Chin zgłosiły poważne zniszczenia, ponad 730 osób zostało rannych oraz problemy z dostawami prądu i wody.

Zespoły ratownicze kontynuowały akcję we wtorek pośród zawalonych budynków i osunięć ziemi, co było jeszcze trudniejsze ze względu na temperatury sięgające -15 stopni Celsjusza.

Oprócz rannych i 126 zabitych (większość z nich w Gansu, reszta w Qinghai) lokalne media podały, że zaginionych jest 20 osób, których poszukuje się za pomocą dronów, koparek i buldożerów w skomplikowanym górzystym regionie.

Według informacji dostarczonych przez China Earthquake Network Center, trzęsienie ziemi miało miejsce na stosunkowo małej głębokości 10 kilometrów w hrabstwie Jixishan w stanie Gansu, około pięciu kilometrów od granicy prowincji z Qinghai, podczas gdy amerykańska służba geologiczna Chin zmierzyła siłę trzęsienia na godz. 5.9. .

Mapa prowincji, w których trzęsienie ziemi miało miejsce o północy w poniedziałek, 18 grudnia w Chinach. © France 24 w języku hiszpańskim

Władze podały, że tylko do godziny 10:00 czasu lokalnego zarejestrowano już dziewięć wstrząsów wtórnych o magnitudzie 3,0 lub większej, około 10 godzin po pierwszym trzęsieniu, z których największy miał siłę 4,1.

Działania ratownicze

„72-godzinny okres następujący po trzęsieniu ziemi, podczas którego prawdopodobnie uda się uratować ocalałych, może zostać skrócony ze względu na złą pogodę, narażając uwięzione ofiary na większe ryzyko” – podała agencja informacyjna Xinhua.

Chiński rząd i Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego wysłały grupę lekarzy i ponad 2000 strażaków po wydaniu decyzji drugiego stopnia w odpowiedzi na incydent.

Do akcji ratowniczo-pomocowej włączyły się także siły zbrojne, na które Pekin przeznaczył 28 mln dolarów.

Na tym zdjęciu zrobionym we wtorek, 19 grudnia 2023 r. mieszkańcy rozbijają namioty po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wioskę Dahejia w hrabstwie Jixishan w północno-zachodniej prowincji Gansu w Chinach.  Jak podają oficjalne media tego kraju, w nocnym trzęsieniu ziemi zginęło kilka osób w zimnym, górzystym regionie w północno-zachodnich Chinach.  Wtorek.
Na tym zdjęciu zrobionym we wtorek, 19 grudnia 2023 r. mieszkańcy rozbijają namioty po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wioskę Dahejia w hrabstwie Jixishan w północno-zachodniej prowincji Gansu w Chinach. Jak podają oficjalne media tego kraju, w nocnym trzęsieniu ziemi zginęło kilka osób w zimnym, górzystym regionie w północno-zachodnich Chinach. Wtorek. AP

Grupa przybyła z 2600 namiotami, 10 400 składanymi łóżkami, 10 400 kołdrami i 1000 zestawami pieców, a także 111 500 artykułów humanitarnych, które według stanu na wtorek rano zostały przekazane osobom dotkniętym chorobą w regionie.

„Rada Stanu wysłała zespół roboczy do dotkniętych obszarów, aby pomóc w kierowaniu akcją niesienia pomocy. Prowincje Gansu i Qinghai zorganizowały pomoc humanitarną, natychmiast przydzielając pomoc, taką jak obozy i składane łóżka.


Budynki o niskiej odporności sejsmicznej

Chociaż trzęsienia ziemi są dość powszechne w górzystym regionie zachodnich Chin, który wznosi się, tworząc wschodni kraniec Wyżyny Tybetańskiej, w pobliżu miejsca, w którym w Himalajach zderzają się płyty tektoniczne azjatycka i indyjska, rzeczywistość jest taka, że ​​jest to obszar o niewielkiej wytrzymałości strukturalnej, aby sobie poradzić z Trzęsieniami Ziemi.

Lokalna gazeta „Global Times” potwierdziła, że ​​na liczbę ofiar częściowo wpływał słaby opór zabudowy w tym rejonie, co było scenariuszem skomplikowanym przez moment, w którym nastąpił ruch ziemi, który nie pozostawił możliwości reakcji. Dla wielu ludzi.

Niektórzy mieszkańcy potwierdzili lokalnym mediom The Paper, że wiele osób spało, gdy trzęsienie ziemi uderzyło o północy, i nie miało czasu na schronienie się.

Li Haiping, ekspert Chińskiej Akademii Nauk Geologicznych, powiedział, że stosunkowo duża liczba ofiar niedawnego trzęsienia ziemi wynikała częściowo z jego powierzchownego charakteru. Dodał: „Dlatego spowodował większe trzęsienie ziemi i zniszczenia, chociaż jego rozmiary nie były duże”.

Na tym zdjęciu lotniczym opublikowanym przez agencję prasową Xinhua ratownicy przeszukują zawalony budynek w wiosce Caotan w autonomicznym okręgu Minhe Hui Wutu w mieście Haidong w północno-zachodniej prowincji Qinghai, wtorek, 19 grudnia 2023 r. W nocnym trzęsieniu ziemi zginęło kilka osób z powodu zimna .  Oficjalne media tego kraju poinformowały we wtorek, że w górzystym regionie w północno-zachodnich Chinach.
Na tym zdjęciu lotniczym opublikowanym przez agencję prasową Xinhua ratownicy przeszukują zawalony budynek w wiosce Caotan w autonomicznym okręgu Minhe Hui Wutu w mieście Haidong w północno-zachodniej prowincji Qinghai, wtorek, 19 grudnia 2023 r. W nocnym trzęsieniu ziemi zginęło kilka osób z powodu zimna . Oficjalne media tego kraju poinformowały we wtorek, że w górzystym regionie w północno-zachodnich Chinach. © Zhang Hongxiang/Xinhua za pośrednictwem AP

We wrześniu 2022 r. 93 osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,8 w skali Richtera, które wstrząsnęło prowincją Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, powodując osunięcia ziemi i wstrząsy budynkami w stolicy prowincji, Chengdu, gdzie 21 milionów ludzi było objętych kwarantanną związaną z koronawirusem.

Jednak najbardziej śmiercionośne wydarzenia miały miejsce dziewięć i 15 lat temu, kiedy w sierpniu 2014 r. w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło zachodnią prowincję Yunnan, zginęło 617 osób, a wcześniej, w 2008 r., w prowincji Syczuan zginęło 70 000 osób.

Z AP i EFE

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *