COP26: Podpisanie przełomowego globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych

COP26: Podpisanie przełomowego globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych

Ostateczne porozumienie COP 26 „Niekompletne”: dekarbonizacja

Po maratonowych negocjacjach na COP26, który odbył się w szkockim Glasgow, osiągnięto globalne porozumienie klimatyczne. Porozumienie zawiera po raz pierwszy w historii odniesienie do paliw kopalnych i ich roli w globalnym kryzysie klimatycznym.

Ostateczny tekst dokumentu Jest bezpośrednio ukierunkowany na węgiel, największy czynnik przyczyniający się do zmiany klimatu. Należy zauważyć, że na poprzednich 25 konferencjach dotyczących zmian klimatycznych węgiel, ropa czy gaz nie zostały wymienione w ostatecznym porozumieniu, podobnie jak żadne inne paliwa kopalne, jako główne przyczyny kryzysu środowiskowego.

Dyskusje w Glasgow trwały znacznie dłużej niż oczekiwano ze względu na spory, jakie panowały nad głównymi kwestiami, Wliczając w to atak na węgiel i ile pieniędzy rozwinięty świat powinien zapłacić globalnemu Południu, aby pomóc przystosować się do kryzysu klimatycznego. Początkowo rozmowy te miały zakończyć się 12 listopada, ale musiały zostać przedłużone również do 13 listopada.

Węgiel odpowiada za blisko 40% emisji dwutlenku węgla każdego roku, dlatego paliwo to jest głównym graczem w wysiłkach na rzecz redukcji Globalne ocieplenie do 1,5 stopnia. Aby osiągnąć ten cel, uzgodniony w Paryżu w 2015 r., globalne emisje muszą zostać zredukowane o 45% do 2030 r., a praktycznie wyeliminowane do połowy stulecia.

Jednakże, Obecne zobowiązania nie wystarczą, aby ograniczyć wzrost temperatury na świecie o 1,5 stopnia. W pierwszym projekcie porozumienia COP26 wspomniano o stopniowym wychodzeniu z eksploatacji węgla. Zostało to jednak zmienione ze względu na zastrzeżenia w ostatniej chwili ze strony Indii. W związku z tym fraza została zmieniona, aby ją zmniejszyć, a nie usunąć.

Po zmianie frazy kilka krajów wyraziło swój sprzeciw, podczas gdy szef COP26 Alok Sharma powiedział, że jest „głęboko zasmucony” rozwojem wydarzeń. Podkreślił przy tym, że ochrona Konwencji w ogóle ma ogromne znaczenie.

Ze swojej strony szwajcarska minister środowiska Simonetta Sommaruga skrytykowała również dokonaną w ostatniej chwili zmianę języka w odniesieniu do paliw kopalnych, ponieważ wydawało jej się, że nie jest to przejrzysty sposób działania.

„Nie musimy ograniczać zużycia węgla i innych paliw kopalnych, to nie przybliży nas do celu 1,5. [grados]Sommaruga, ze swojej strony, powiedział Lars Koch, dyrektor ds. polityki w ActionAid, powiedział, że to rozczarowujące, że węgiel był tak dokładnie wymieniony.

„To daje swobodę przejścia bogatym krajom, które od ponad wieku wydobywają i zanieczyszczają, aby kontynuować produkcję ropy i gazu” – powiedział.

W ramach tej umowy kraje zobowiązały się do ograniczenia zużycia węgla, aby nie dopuścić do wzrostu temperatury o więcej niż 1,5 stopnia. Naukowcy ostrzegają, że jeśli tego nie uda się osiągnąć, Ziemia może ponieść tragiczne konsekwencje.

Główne osiągnięcia porozumienia można podsumować:

  • włączenie zobowiązania do ograniczenia zużycia węgla drzewnego;
  • Ponowna ocena planów redukcji emisji w sposób bardziej regularny;
  • Zwiększenie pomocy gospodarczej dla krajów rozwijających się.

Kraje rozwijające się są jednak niezadowolone z braku postępów w tak zwanym stratach i szkodach: koncepcji, zgodnie z którą bogatsze kraje muszą zrekompensować biedniejszym nienaruszone i zdolne do przystosowania się skutki zmiany klimatu.

Specjalny Wysłannik ds. Klimatu w Tuvalu (kraju zagrożonym zanurzeniem w oceanie), Seif Bainyu, powiedział dziennikarzom przed ostatnią sesją, że jest zadowolony z postępów, ale jednocześnie słowa powinny być odpowiednie. Jest wzmacniany przez działania.

(z informacją ze Sputnika)

Zobacz też

COP (Pęknięcie) na Szczycie Klimatycznym

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *