Coraz więcej głosów zgadza się co do znaczenia ograniczenia emisji zanieczyszczeń

Coraz więcej głosów zgadza się co do znaczenia ograniczenia emisji zanieczyszczeń

Dokument stawia zdrowie w centrum działań klimatycznych, nie wspominając jednak o konieczności położenia kresu jego głównym przyczynom, którymi są paliwa kopalne.

Do deklaracji przyłączyły się takie mocarstwa, jak Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia, a jej propagatorem było przewodnictwo Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, COP28 odbywającej się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Światowa Organizacja Zdrowia. ).

Sygnatariusze uznali, że ograniczenie wpływu zmian klimatycznych na zdrowie będzie wymagało działań całego społeczeństwa, w tym szybkich i zakrojonych na szeroką skalę środków mających na celu dekarbonizację systemów energetycznych i redukcję emisji o co najmniej 43% w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczenia powodują prawie dziewięć milionów zgonów rocznie, a ponad 189 milionów ludzi jest narażonych na zdarzenia ekstremalne.

W tym celu Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres ogłosił swój plan powołania komisji, która zapewni przejście z paliw kopalnych na energie odnawialne w sposób sprawiedliwy i zrównoważony oraz z korzyścią dla wszystkich krajów.

Proponowana Komisja ds. Minerałów Kluczowych dla Transformacji Energetycznej zgromadzi rządy, organizacje międzynarodowe, przemysł i społeczeństwo obywatelskie w celu opracowania wspólnych i dobrowolnych zasad, które będą stanowić wytyczne dla przemysłu wydobywczego w nadchodzących latach „w imię sprawiedliwości i zrównoważonego rozwoju”.

W najbliższą sobotę prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel na czele szczytu G77-Chiny w ramach Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28) stwierdził, że dystans dzielący irracjonalnie bogatą Północ od coraz biedniejszego Południa powiększa się wraz ze wzrostem Wysokie temperatury. Koszty ludzkie, natomiast zasoby, które natura oddaje do naszej dyspozycji, marnują się.

„Południe nie może być zmuszane do wyboru między rozwojem a działaniami klimatycznymi. Obydwa czynniki są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Naszym obowiązkiem jest potwierdzenie głosu naszych obywateli i obrona ich uzasadnionych interesów i aspiracji” – podkreślił Díaz-Canel.

Stwierdził, że chociaż mówi się o sprawiedliwej transformacji, kraje rozwijające się nie mogą pozwolić, aby koncepcja ta rozwijała się samodzielnie, bez uwzględnienia czynników, które zapewnią jej osiągnięcie, przy uwzględnieniu wspólnych, choć zróżnicowanych obowiązków.

Kubański przywódca nawoływał do myślenia, jedności i działania wśród krajów Południa, aby przyczyniły się do znalezienia rozwiązań globalnego problemu, który ma szczególny wpływ na członków organizacji.

L/CRC

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *