CSJ daje zielone światło na oficjalne ogłoszenie wyników wyborów w Gwatemali

CSJ daje zielone światło na oficjalne ogłoszenie wyników wyborów w Gwatemali

Po nadzwyczajnym posiedzeniu pełnego składu sędziowskiego tego organu, rzecznik prasowy Rudy’ego Esquivela poinformował, że podmiot odpowiedzialny za proces dostosował się do zaleceń Trybunału Konstytucyjnego (TK) na rozprawach kontrolnych.

Sąd Najwyższy stwierdził, że pomoc w realizacji tymczasowej ochrony udzielonej przez Trybunał Konstytucyjny jest niedopuszczalna i jednogłośnie uznał ją za niedopuszczalną, po przeanalizowaniu wniesionych w związku z wynikami wyborów działań prawnych.

Decyzja zapadła w wyniku różnych odwołań złożonych przez strony Cambio, Valor, Todos, Cabal, Compromiso i Renovación y Orden (CREO), które zwróciły się do Sądu Najwyższego o „obronę” tego, co nakazał Sąd Najwyższy.

Rzecznik TSE Luis Gerardo Ramirez potwierdził, że otrzymali już 23 z 24 arkuszy z numerami 8 zawierającymi ostateczne wyniki pierwszej rundy, która odbyła się 25 czerwca.

Podkreślił, że po tej procedurze dane muszą zostać zweryfikowane przez organy audytowe i informatyczne, a jeśli będą zgodne z procedurami, „zostaną przekazane i mają stać się oficjalne jeszcze w tym tygodniu”.

„Jedyną rzeczą, na którą czekamy, jest Quetzaltenango, reszta zarządów już to wysłała i będzie tylko czekać, aż proces stanie się oficjalny” – wyjaśnił Ramirez.

Napięcia społeczne i niepewność charakteryzują życie w tym środkowoamerykańskim kraju, a także naciski ze strony różnych organizacji społecznych, które przez osiem dni nalegały, aby uszanowano wolę ludu wyrażoną przy urnach wyborczych.

Kandydatka na prezydenta Sandra Torres, była pierwsza dama i przedstawicielka Narodowej Jedności Nadziei, oraz Bernardo Arevalo z ruchu Seed, z zainteresowaniem czekają na promocję strategii na nadchodzący 20 sierpnia, możliwy termin wyborów.

oda/cynk

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *