Cyberataki kosztują gospodarkę 6 miliardów dolarów dziennie

Cyberataki kosztują gospodarkę 6 miliardów dolarów dziennie

Ta treść została opublikowana 28 marca 2023 – 07:25
minuty

Elena Moreno

BEER SHEVA (Izrael), 28 marca (EFE). Straty spowodowane incydentami cybernetycznymi lub próbami ataków sieciowych na globalną gospodarkę wynoszą prawie 6 miliardów dolarów dziennie. Dane pochodzą z Centrum Reagowania na Kryzysy Komputerowe (CERT), które jest uważane za centrum wywiadu w tym kraju.

„Cyberataki kosztują firmy na całym świecie około 6 000 milionów dolarów dziennie”, mówi CEO CERT, Erez Tidhar, który potwierdził również, że 80% tego rodzaju ataków, które mają miejsce na świecie, można złagodzić poprzez aktualizację systemów obrony online.

Cyber ​​stolica Izraela

W czasie, gdy Izrael jest świadkiem licznych protestów przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez rząd premiera Benjamina Netanjahu, w Parku Technologicznym Beersheba na pustyni Negew panuje cisza i spokój.

To położone na południu kraju miasto, oddalone o nieco ponad 100 km od Tel Awiwu czy Jerozolimy, uważane jest za „elektroniczną stolicę Izraela”. Znajduje się tam CERT, a także inne agencje rządowe oraz krajowe i międzynarodowe firmy, które aktywnie działają na rzecz ochrony cyberprzestrzeni.

Ta agencja otrzymuje setki zgłoszeń o atakach lub próbach ataków, które mają miejsce codziennie, zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo. Izrael jest drugim krajem na świecie, który otrzymuje największą liczbę ataków po Stanach Zjednoczonych, a także jednym z krajów, które najbardziej rozwinęły ten kwitnący przemysł, który w 2021 roku przyciągnął 8,8 miliarda dolarów kapitału, wynika z danych izraelskiego Ministerstwa ds. Obrona. sprawy zagraniczne.

W pokoju, w którym mieści się jednostka monitorująca cyberataki w Izraelu i na całym świecie, ekrany ujawniają gorączkową aktywność.

Zwłaszcza te, które pokazują dane zebrane przez izraelską firmę Checkpoint, która specjalizuje się w ochronie sieci biznesowych przed najbardziej wyrafinowanymi cyberatakami na całym świecie.

W tym pomieszczeniu CERT-u, do którego dostęp za pomocą jakichkolwiek urządzeń elektronicznych jest zabroniony, wyświetlane są ekrany z liczbą cyberataków, jakie miałeś w danym dniu na świecie i praktycznie co do drugiego dnia.

O godzinie 12:25 w tym tygodniu mapa pięciu kontynentów pokazuje, że do tego czasu miało miejsce już ponad 19,7 miliona cyberincydentów. Dziesięć minut później przekroczyli 20,4 miliona.

Mongolia, Gruzja, Chile, Nepal i Indonezja to na przykład kraje, które ucierpiały w największej liczbie incydentów tego rodzaju w ubiegłą niedzielę. Te ataki lub próby ataków miały miejsce w dowolnym miejscu na świecie.

Żaden kraj nie jest bezpieczny przed cyberatakami

Wielu z nich ze Stanów Zjednoczonych do Izraela, Hiszpanii, Polski, Nikaragui, Włoch i Turcji, ale także z tych krajów do innych krajów wokół nich lub na dowolny kontynent. Żaden kraj nie jest bezpieczny.

Według tych danych głównymi sektorami, które zostały zaatakowane, są edukacja, zdrowie i rządy. Tak jest na co dzień z infrastrukturą finansową, energetyczną, wodną czy telekomunikacyjną, które stanowią podstawową infrastrukturę kraju.

Według izraelskiego badania przeprowadzonego w 2022 roku, obejmującego 20 000 zgłoszeń cyberataków lub prób ataków, 9108 to incydenty związane z cyberbezpieczeństwem, według Centrum Reagowania na Kryzysy Komputerowe.

Większość alertów to „phishing” lub kradzież danych poprzez wysyłanie wiadomości e-mail (31%), ataki na sieci społecznościowe (26%), złośliwe oprogramowanie lub „złośliwe oprogramowanie” (18%), luki w zabezpieczeniach (12%) lub włamania (7%).

„Cyberbezpieczeństwo to prawda kosztuje dużo pieniędzy, ale trzeba w nie inwestować. Atak skierowany np. na siedzibę firmy może dotknąć całą aglomerację biznesową i nie pozwolić jej działać przez wiele dni lub tygodni” mówi Tedhar.

Rami Efrati, emerytowany były generał i ekspert ds. bezpieczeństwa w sektorze infrastruktury o znaczeniu krytycznym i Przemysłowym Internecie Rzeczy, twierdzi, że „Nikt nie jest odporny. Musisz chronić się przed cyberatakami, aby chronić swoje aktywa. Jeśli ktoś myśli, że mogą zrobić to sami, popełniają błąd”.

Władze izraelskie uruchomiły w kraju tzw. „ekosystem bezpieczeństwa”, strukturę łączącą innowacje, edukację, współpracę biznesową między sektorem publicznym i prywatnym oraz inwestycje państwowe w tę obronę.

Dla dyrektora generalnego Cyber ​​7, Daniela Martina, „Rządy nie mogą same stawić czoła cyberbezpieczeństwu, a to też nie wystarczy. Potrzebny jest również sektor prywatny”. EFE

emm / jlm / rml

(zdjęcie)

© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona, bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *