W kategorii cyfrowych usług publicznych, w tym usług medycznych, Polska zajmuje 20. miejsce w Unii Europejskiej w indeksie społeczeństwa cyfrowego i gospodarki (DESI). Jednak ze wszystkich środków przeznaczonych na poprawę jakości opieki zdrowotnej w Narodowym Planie Odbudowy tylko 21% środków przeznaczono na cyfryzację. Pół.
Po zatwierdzeniu przez Brukselę Narodowego Planu Odbudowy w Polsce, rozpocznie się w Polsce największy program inwestycyjny w historii sektora zdrowia. W sumie będzie to ponad 5 miliardów euro. Jednym z elementów tego programu jest transformacja cyfrowa, w tym cyfryzacja usług medycznych.
Technologie cyfrowe zaczynają wyznaczać trendy medycyny na świecie. Jak założyć kompleksowe wdrożenie w Polsce zgodnie ze światowymi trendami, potrzeby pacjentów i lekarzy są analizowane za pomocą najnowszego raportu 300RESEARCH: Digital Health. Jak podnieść efektywność usług medycznych
Miliard euro Zaangażowanie w KPO nie wystarczy, aby zdigitalizować dziedzinę zdrowia, biorąc pod uwagę szybki rozwój tego sektora na świecie. Według danych firm doradczych:
– Fundusze KPO z pewnością pomogą zdigitalizować dokumentację medyczną czy wdrożyć podstawowe rozwiązania dla telemedycyny, a zmiana społeczna wymaga zwiększonych nakładów finansowych i zmiany filozofii cyfrowej transformacji usług publicznych. Autorem raportu jest Christian Schuksk, ekonomista specjalizujący się w gospodarce cyfrowej. Cyfrowe zdrowie. Jak podnieść efektywność usług medycznych.
Cyfryzacja usług medycznych to nie tylko wymóg w czasie pandemii, ale także rozwiązanie zastępcze czy tymczasowe. Technologie cyfrowe już zaczynają dyktować trendy medyczne na świecie.
W raporcie 300RESEARCH przeanalizowano sposób przygotowania całościowego wdrożenia w Polsce zgodnie ze światowymi trendami Cyfrowe zdrowie. Jak podnieść efektywność usług medycznych.
W raporcie zauważamy:
- Brakujące ogniwa w krajowym planie odbudowy e-zdrowia;
- Stopień wykorzystania narzędzi cyfrowych w Polsce na tle Europy;
- Wyzwania stojące przed państwem i osobami pracującymi nad digitalizacją sektora zdrowia: Analizujemy cztery najważniejsze wyzwania:
1 bezpieczeństwo danych.
2 Zwalczanie wykluczenia cyfrowego.
3 Stwórz mechanizm płatności za innowacje cyfrowe.
4 System odpowiedzialności za projekt.
- Globalne trendy i trendy w inwestycjach w e-zdrowie;
- Technologie cyfrowe, które są już dostępne i używane przez lekarzy na całym świecie (w tym w Europie) (np. Aplikacje na smartfony)
Ważny element Zalecenia dla decydentówWarto zastanowić się nad procesem inwestycyjnym i decyzyjnym w zakresie digitalizacji usług medycznych. Raport podkreśla między innymi:
- Konieczność stworzenia systemu sterowania procesem opartego na sztucznej inteligencji,
- Uwzględnienie rozwiązań z prywatnego sektora technologicznego (medtechs).
– Z danych CBOS za rok 2020 jasno wynika, że ograniczenia w poruszaniu się dla wielu osób utrudniły lub wręcz uniemożliwiły kontakt z lekarzem. W dużej mierze jest to efekt niższej cyfryzacji sektora ochrony zdrowia w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Bezprecedensowa sytuacja pandemii COVID-19 to także doskonała okazja do zrobienia skoku w cyfrowej transformacji sektora zdrowia. Preferują to zarówno czynniki społeczne: zaufanie do telemedycyny wśród pacjentów i klinicystów dramatycznie wzrosło, jak i czynniki instytucjonalne, ponieważ cyfryzacja sektora zdrowia jest jednym z głównych priorytetów Komisji Europejskiej. Rozwój rynku prywatnych elektronicznych usług medycznych jest również duży – Dice Christian Łukasik.
Zdaniem analityków Deloitte medycyna do 2025 roku zasadniczo zmieni priorytety i metody podejmowania decyzji w diagnostyce i leczeniu.
„Zgodnie z ideą„ 4P ”(predykcyjna, prewencyjna, interpersonalna i partycypacyjna) medycyna musi być predykcyjna, prewencyjna, osobista i partycypacyjna.Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych z zakresu analityki zbiorów danych, genomiki, sztucznej inteligencji, nanotechnologii , komputery kwantowe czy komunikacja 5G, będzie można go szybciej diagnozować i lepiej dostosowywać do indywidualnych potrzeb pacjentów, a także skuteczniej przeprowadzać procedury badawczo-rozwojowe.Deloitte w Raporcie „piszą analitycy, przyszłość nie imponuje. Przewidywanie przyszłości nauk o zdrowiu i naukach przyrodniczych w 2025 r. ”
Harmonogram realizacji inwestycji informatycznych w służbie zdrowia zakłada, że wszystkie planowane rozwiązania będą działać w Polsce nie później niż w I kwartale 2026 roku. Dogonić. Zamiast tego ewoluuje wraz z nim.
>>> Pełen raport można pobrać tutaj: Digital Health. Jak podnieść efektywność usług medycznych
300 poprzedniego raportu BADAWCZEGO o cyfryzacji w Polsce:
Raport Digital Alma Mater: Jak uwolnić cyfrowy gen nauki w Polsce?
______
Raport Efekt zamrażania. Szansa na radykalną cyfryzację gospodarki.
______
Raport 30 lat od Polski w sieci. Internet to dopiero początek
Dostęp do wszystkich raportów 300RESEARCH jest otwarty, pobierz je. Więcej raportów tutaj
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”