Czy europejscy rosyjscy dłużnicy mogą spłacić ofiary wojny?

Czy europejscy rosyjscy dłużnicy mogą spłacić ofiary wojny?

„Był czas, kiedy bez nas nie mieli przemysłu kosmicznego”.

Chezara, ukraińska firma, którą kieruje, była tak ważna dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego, mówi Witalij Kucherenko, że od 2014 roku, kiedy jej pracownicy jednogłośnie głosowali za zaprzestaniem dostarczania jej technologii w związku z aneksją Krymu, doszło do wzrost liczby. Start rosyjskiego statku kosmicznego.

Decyzja, która spowodowała ogromne straty dla tej firmy w Czernihowie na północy Ukrainy, sięgającej ponad sześć dekad wstecz: stracili ponad 86% swoich całkowitych dochodów.

Ale decydujące niepowodzenie gospodarcze nastąpiło prawie dekadę później, wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

W kwietniu 2022 r. wojska rosyjskie przez miesiąc bez rozejmu oblegały Czernihów. The New Yorker definiuje przestępstwo jako: „miejska śmiertelna pułapka”.

– Po nalotach i bombardowaniu fabryki większość budynków została zniszczona – mówi Kucherenko, który uważa, że ​​Rosja, świadoma potencjału swojej firmy, miała jeden z celów, by ją zniszczyć.

„Sprzęt jest uszkodzony, cała infrastruktura, sieci inżynieryjne i zasilacze są całkowicie zniszczone. To już nie istnieje”.Listy Kucherenko. „Praca w takiej firmie jest prawie niemożliwa. Dlatego teraz są tylko te ważne zawody, które zapewniają porządek i utrzymanie mienia, które są nadal dostępne”..

Z 15 000 pracowników Chizary pozostało tylko 300. Straty Kucherenko szacuje na 530 mln euro i wierzy, że znalazł prawną formułę naprawy pomimo odmowy wypłaty odszkodowania przez Rosję.

Kreatywne podejście prawne do odrzucenia przez Rosję

Kucherenko chce pieniędzy, które, jak twierdzą, są winne zachodnim firmom, które prowadziły interesy z Rosją i nie są w stanie spłacić długów wobec kraju z powodu sankcji.

„Rosja nie zgadza się na wypłatę odszkodowania, nie zgadza się na wypłatę odszkodowania. Ale są firmy lub kraje, które są winne Rosji pieniądze lub inne rzeczy, ponieważ nie są zakazane przez prawo międzynarodowe w umowie cesji, aby zrezygnować te długi. To są normalne europejskie firmy, kraje, które możesz nam spłacić kosztem długu, który masz wobec Rosji..

Aby to zrobić, Chezara musi najpierw skierować sprawę do ukraińskich sądów i wygrać. Następnie musi być uznawany w krajach, w których chcesz odebrać pieniądze: we Włoszech, Niemczech, Polsce i Francji.

Eksperci uważają, że jest to możliwe, ale na drodze stoi poważna przeszkoda: immunitet państwa.

„Istnieje powszechne przekonanie, że kraje są równe, a zatem sądy jednego kraju nie mogą rządzić innym” – powiedział Euronews Holger Hestermeier, profesor prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej w King’s College London.

„Zwykle oznacza to, że w sprawach, w których inne państwo jest pozywane, państwo to potwierdza swój immunitet i na tym kończy się proces. Teraz immunitet nie jest już absolutny”..

Prawnicy Chesary argumentują, że Rosja jest zwolniona z immunitetu z powodu rezolucji ONZ, która uznaje, że immunitetu nie można zastosować, gdy kraj poważnie narusza gwarantowane międzynarodowo podstawowe wolności i prawa człowieka.

Hestermeyer wyjaśnia, że ​​to nie pierwszy raz, kiedy inwestor uzyskał wyrok przeciwko Rosji, a następnie zabiegał o pieniądze, przeszukując świat w poszukiwaniu aktywów biznesowych.

„Nic z tego nie będzie łatwe” — przyznaje. „Po drodze pojawią się niewiarygodnie duże przeszkody. I niekoniecznie jest prawdopodobne, że zwycięży. Ale jak dotąd Ukraina była również bardzo skrupulatna w strategii prawnej. I nie powiedziałbym z góry, że nie ma żadnych szans.”

„Shesara zawsze była pionierem w wielu sprawach”mówi Kuczerenko. „Myślę, że i tutaj nasi prawnicy będą wiodącą rolę”.

I dodaje: „Jeśli to się nie uda, będziemy tak jak wszyscy czekać na zwycięstwo Ukrainy i odszkodowanie”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *