Czy rok 2024 może przewyższyć 2023 i zostać najgorętszym rokiem w historii?

Czy rok 2024 może przewyższyć 2023 i zostać najgorętszym rokiem w historii?
Globalne temperatury w 2023 r. były o 1,48°C wyższe w porównaniu z poziomem przedindustrialnym z lat 1850–1900 (infografika Marcelo Regalado)

On 2023, Grunt bije Rekordy świata w rocznej temperaturze Zbliżył się do progu ocieplenia wynoszącego 1,5°C, który kraje ustaliły jako maksimum podczas podpisywania Porozumienia paryskiego.

W ubiegłym roku pobił wszystkie dotychczasowe rekordy i osiągnął Średnia temperatura na świecie wynosi 14,98 stopnia Był pierwszym, który odnotował, że temperatura każdego dnia była o jeden stopień wyższa niż w okresie przedindustrialnym od 1850 do 1900 roku.

Jak wspomniałeś W ramach programu Copernicus Komisji Europejskiej rok 2023 był o 0,17 stopnia cieplejszy niż w roku 2016.najcieplejszy w zeszłym roku.

Ale rok 2024 Mogło być nawet gorzej.

„On Zmiana klimatu Jest to największe globalne zagrożenie naszych czasów, a rosnące nierówności pogłębiają jego skutki. Właśnie doświadczyliśmy najgorętszego roku w historii Rok 2024 może być cieplejszy i bardziej ekstremalny Gdy pełny efekt On dziecko Powiedział, że trwający kryzys widać po temperaturach i zjawiskach pogodowych. Celeste Sauloświat Conisit Argentyńczyk objął urząd 4 stycznia jako Sekretarz Generalny organizacji Światowa Organizacja MeteorologicznaJej siedziba mieści się w Genewie w Szwajcarii.

On dziecko Rozwijał się szybko w lipcu i sierpniu. Umiarkowane natężenie osiągnął we wrześniu 2023 r. Jest to zjawisko, które występuje średnio co dwa do siedmiu lat i trwa zwykle od dziewięciu do dwunastu miesięcy.

El Niño jest skutkiem rosnącej temperatury wody we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku. Łączy się to z innymi zmianami w atmosferze i prowadzi do większej liczby opadów lub większej liczby susz w różnych miejscach na Ziemi (AP Photo/Natacha Pisarenko, Plik)

kilka Wieki temuRozmawiali o tym rybacy z Peru i Ekwadoru Chłopak Aby wskazać na niezwykle ciepłe wody, które tuż wcześniej ograniczyły ich połowy Boże Narodzenie. Dzięki badaniom naukowym wyjaśniono później, że jest to zjawisko naturalne i powtarzające się, które obecnie nazywa się „El Niño – Oscylacja Południowa (ENSO)„.

Charakteryzuje się wahaniami temperatur oceanów bezpieczeństwo Tropikalny, związany ze zmianami atmosfery. Zmiany te mają ogromny wpływ na warunki pogodowe w różnych częściach świata. the Światowa Organizacja Meteorologiczna Już o tym ostrzegano Oczekuje się, że obecne zjawisko El Niño będzie trwało co najmniej do kwietnia 2024 r

program Kopernik Był to pierwszy z kilku zespołów agencji naukowych, który obliczył temperaturę na rok 2023, która będzie o 1,48 stopnia wyższa niż w epoce przedindustrialnej. Liczba ta jest nieco niższa od granicy 1,5 stopnia, którą świat miał nadzieję utrzymać w porozumieniu klimatycznym z Paryża z 2015 r., aby uniknąć najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia.

Teraz, Styczeń 2024 r. ma być na tyle ciepły, że po raz pierwszy w ciągu 12 miesięcy przekroczy próg 1,5 stopnia.Zdaniem zastępcy dyrektora Kopernika. Samanta Burgess.

Według nowej Sekretarz Generalnej Światowej Organizacji Meteorologicznej Celeste Saulo rok 2024 może być cieplejszy i bardziej ekstremalny, ponieważ globalne ocieplenie – spowodowane działalnością człowieka – zostanie dodane do efektu naturalnego zjawiska El Niño (WMO). .

Naukowcy wielokrotnie powtarzali, że aby nastąpił przełom techniczny w osiągnięciu tego progu, na Ziemi musiałoby nastąpić średnio 1,5 stopnia ocieplenia w ciągu dwóch do trzech dekad.

Wartość docelowa 1,5 „Musi (utrzymywać) przy życiu, ponieważ życie jest zagrożone i należy podejmować decyzje. „Te decyzje nie dotyczą nas ani was, ale raczej nasze dzieci i wnuki” – powiedział Burgess, według informacji Associated Press.

Wpływ El Niño przyczynił się do globalnego ocieplenia spowodowanego emisją gazów cieplarnianych w wyniku działalności człowieka.

Gavina Schmidtadyrektor Instytutu Studiów Kosmicznych Goddarda w doniczkanapisany w A Bloga El Niño odgrywa ważniejszą rolę w globalnych temperaturach w roku następującym po jego wystąpieniu. Oznacza to, że stanie się to w 2024 r. Zamiast tego w 2023 r. na Północnym Atlantyku i Pacyfiku pojawiły się upały poza wpływem zjawiska El Niño.

Według Programu/Archiwum Copernicus Komisji Europejskiej w 2023 r. rekordowe temperatury odnotowano w czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu.

W 2023 r. „rekord został pobity przez siedem miesięcy. „Najcieplejsze miesiące mieliśmy w czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu” – powiedział Burgess. „To nie był tylko wyjątkowy sezon czy miesiąc. „To był wyjątkowy okres przez ponad pół roku”.

„To także pierwszy rok, w którym każdy dzień jest o jeden stopień cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym” – powiedział Burgess.

Według programu Copernicus. Rok 2023 był bardzo ciepły ze względu na połączenie trwającego ocieplenia klimatu i pojawienia się El Niño.

Ale były też „dodatkowe, nieoczekiwane czynniki – niektóre z nich są nadal przedmiotem badań naukowych”. Czynniki te przyczyniły się do wysokich, ekstremalnych temperatur w 2023 r.

W 2023 r. w lipcu ubiegłego roku fale upałów nawiedziły Europę, Amerykę Północną, Chiny i wiele innych miejsc. Niektóre części Brazylii, Chile, Paragwaju i Argentyny doświadczyły niezwykłej zimowej fali upałów, a temperatury pobiły rekordy.

W 2023 r. na półkuli północnej miały miejsce długie letnie fale upałów. W Ameryce Południowej fale upałów odnotowano zimą, co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim (Reuters/Remo Caselli)

Na przykład w Buenos Aires sierpień rozpoczął się najgoręcej od 1905 roku, kiedy temperatura sięgała 30 stopni Celsjusza w porównaniu do typowych 15 stopni o tej porze roku.

Oprócz fal upałów globalne ocieplenie powiązano także z innymi, bardziej ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak długotrwała susza, która spustoszyła Rog Afryki, ulewne deszcze, które zniszczyły tamy i zabiły tysiące ludzi w Libii, oraz pożary lasów w Kanadzie, które spowodowały zanieczyszczenie. Powietrze z Ameryki Północnej do Europy.

W grudniu kraje spotykają się w ramach corocznych negocjacji klimatycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ramach tzw Konferencja Stron 28Zgodzili się, że świat musi porzucić paliwa kopalne, które powodują zmiany klimatyczne. Nie postawili jednak konkretnych wymagań.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *