On 2023, Grunt bije Rekordy świata w rocznej temperaturze Zbliżył się do progu ocieplenia wynoszącego 1,5°C, który kraje ustaliły jako maksimum podczas podpisywania Porozumienia paryskiego.
W ubiegłym roku pobił wszystkie dotychczasowe rekordy i osiągnął Średnia temperatura na świecie wynosi 14,98 stopnia Był pierwszym, który odnotował, że temperatura każdego dnia była o jeden stopień wyższa niż w okresie przedindustrialnym od 1850 do 1900 roku.
Jak wspomniałeś W ramach programu Copernicus Komisji Europejskiej rok 2023 był o 0,17 stopnia cieplejszy niż w roku 2016.najcieplejszy w zeszłym roku.
Ale rok 2024 Mogło być nawet gorzej.
„On Zmiana klimatu Jest to największe globalne zagrożenie naszych czasów, a rosnące nierówności pogłębiają jego skutki. Właśnie doświadczyliśmy najgorętszego roku w historii Rok 2024 może być cieplejszy i bardziej ekstremalny Gdy pełny efekt On dziecko Powiedział, że trwający kryzys widać po temperaturach i zjawiskach pogodowych. Celeste Sauloświat Conisit Argentyńczyk objął urząd 4 stycznia jako Sekretarz Generalny organizacji Światowa Organizacja MeteorologicznaJej siedziba mieści się w Genewie w Szwajcarii.
On dziecko Rozwijał się szybko w lipcu i sierpniu. Umiarkowane natężenie osiągnął we wrześniu 2023 r. Jest to zjawisko, które występuje średnio co dwa do siedmiu lat i trwa zwykle od dziewięciu do dwunastu miesięcy.
kilka Wieki temuRozmawiali o tym rybacy z Peru i Ekwadoru Chłopak Aby wskazać na niezwykle ciepłe wody, które tuż wcześniej ograniczyły ich połowy Boże Narodzenie. Dzięki badaniom naukowym wyjaśniono później, że jest to zjawisko naturalne i powtarzające się, które obecnie nazywa się „El Niño – Oscylacja Południowa (ENSO)„.
Charakteryzuje się wahaniami temperatur oceanów bezpieczeństwo Tropikalny, związany ze zmianami atmosfery. Zmiany te mają ogromny wpływ na warunki pogodowe w różnych częściach świata. the Światowa Organizacja Meteorologiczna Już o tym ostrzegano Oczekuje się, że obecne zjawisko El Niño będzie trwało co najmniej do kwietnia 2024 r
program Kopernik Był to pierwszy z kilku zespołów agencji naukowych, który obliczył temperaturę na rok 2023, która będzie o 1,48 stopnia wyższa niż w epoce przedindustrialnej. Liczba ta jest nieco niższa od granicy 1,5 stopnia, którą świat miał nadzieję utrzymać w porozumieniu klimatycznym z Paryża z 2015 r., aby uniknąć najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia.
Teraz, Styczeń 2024 r. ma być na tyle ciepły, że po raz pierwszy w ciągu 12 miesięcy przekroczy próg 1,5 stopnia.Zdaniem zastępcy dyrektora Kopernika. Samanta Burgess.
Naukowcy wielokrotnie powtarzali, że aby nastąpił przełom techniczny w osiągnięciu tego progu, na Ziemi musiałoby nastąpić średnio 1,5 stopnia ocieplenia w ciągu dwóch do trzech dekad.
Wartość docelowa 1,5 „Musi (utrzymywać) przy życiu, ponieważ życie jest zagrożone i należy podejmować decyzje. „Te decyzje nie dotyczą nas ani was, ale raczej nasze dzieci i wnuki” – powiedział Burgess, według informacji Associated Press.
Wpływ El Niño przyczynił się do globalnego ocieplenia spowodowanego emisją gazów cieplarnianych w wyniku działalności człowieka.
Gavina Schmidtadyrektor Instytutu Studiów Kosmicznych Goddarda w doniczkanapisany w A Bloga El Niño odgrywa ważniejszą rolę w globalnych temperaturach w roku następującym po jego wystąpieniu. Oznacza to, że stanie się to w 2024 r. Zamiast tego w 2023 r. na Północnym Atlantyku i Pacyfiku pojawiły się upały poza wpływem zjawiska El Niño.
W 2023 r. „rekord został pobity przez siedem miesięcy. „Najcieplejsze miesiące mieliśmy w czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu” – powiedział Burgess. „To nie był tylko wyjątkowy sezon czy miesiąc. „To był wyjątkowy okres przez ponad pół roku”.
„To także pierwszy rok, w którym każdy dzień jest o jeden stopień cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym” – powiedział Burgess.
Według programu Copernicus. Rok 2023 był bardzo ciepły ze względu na połączenie trwającego ocieplenia klimatu i pojawienia się El Niño.
Ale były też „dodatkowe, nieoczekiwane czynniki – niektóre z nich są nadal przedmiotem badań naukowych”. Czynniki te przyczyniły się do wysokich, ekstremalnych temperatur w 2023 r.
W 2023 r. w lipcu ubiegłego roku fale upałów nawiedziły Europę, Amerykę Północną, Chiny i wiele innych miejsc. Niektóre części Brazylii, Chile, Paragwaju i Argentyny doświadczyły niezwykłej zimowej fali upałów, a temperatury pobiły rekordy.
Na przykład w Buenos Aires sierpień rozpoczął się najgoręcej od 1905 roku, kiedy temperatura sięgała 30 stopni Celsjusza w porównaniu do typowych 15 stopni o tej porze roku.
Oprócz fal upałów globalne ocieplenie powiązano także z innymi, bardziej ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak długotrwała susza, która spustoszyła Rog Afryki, ulewne deszcze, które zniszczyły tamy i zabiły tysiące ludzi w Libii, oraz pożary lasów w Kanadzie, które spowodowały zanieczyszczenie. Powietrze z Ameryki Północnej do Europy.
W grudniu kraje spotykają się w ramach corocznych negocjacji klimatycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ramach tzw Konferencja Stron 28Zgodzili się, że świat musi porzucić paliwa kopalne, które powodują zmiany klimatyczne. Nie postawili jednak konkretnych wymagań.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”