Czy wiesz, że jest to jeden z najdłuższych eksperymentów naukowych na świecie?

Czy wiesz, że jest to jeden z najdłuższych eksperymentów naukowych na świecie?

Aby uniknąć utraty nici przez ponad sto lat, stworzono rodzaj grupy opiekunów, w której każde pokolenie ekspertów przekazuje „patyk” procesu swoim młodszym kolegom.

Ponad sto lat temu w amerykańskim mieście East Lansing rozpoczął się jeden z najstarszych eksperymentów w historii nauki. Co 20 lat naukowcy to monitorują. Według New York Times, po opóźnieniu spowodowanym pandemią, operacja została wznowiona w tym miesiącu.

W 1879 roku botanik William James Bell napełnił 20 butelek mieszaniną piasku i nasion różnych roślin i zakopał je do góry nogami (aby zapobiec przedostawaniu się wody) w tajnym miejscu na terenie dzisiejszego kampusu Michigan.

Jak długo rosną chwasty?

Celem było ustalenie, czy nasiona wykiełkują po dłuższym przebywaniu w tym stanie. Wcześniej jedna z butelek była wykopywana co pięć lat i sadzono nasiona, aby zobaczyć, czy cokolwiek wyrośnie, ale dziś ta procedura jest przeprowadzana co dwie dekady.

Ta rezerwa roślin jest znana jako bank nasion. Bell miał nadzieję, że lepiej zrozumie, jak długo rośliny mogą przetrwać w glebie i co stymuluje ich wzrost. Być może próbował pomóc miejscowym rolnikom, którzy byli sfrustrowani ciągłym odchwaszczaniem, ponieważ chcieli wiedzieć, jak długo będą rosły chwasty z powodu nasion już znajdujących się w glebie.

Bardzo dobrze strzeżony sekret

Botanik przekazał eksperyment koledze w 1910 roku iz czasem okresy, w których ekstrahowano butelkę, wydłużały się do 10 lat, a następnie co 20 lat.Aby uniknąć utraty wątku testowego przez lata, w Michigan opracowano rodzaj hodowcy nasion, w którym każde pokolenie botaników przekazuje testy swoim młodszym kolegom.

Dziedzictwo Bella bardzo poważnie traktuje bezpieczeństwo tego doświadczenia. Aby uniemożliwić wandalom lub ciekawskim znalezienie pozostałych butelek, ich lokalizacja jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Wykopaliska odbywają się w ciemności nocy z łopatami i pochodniami.

Kolejną butelkę, jedną z pozostałych pięciu oryginalnych 20 Beala, trzeba było odzyskać z Ziemi w 2020 r., Ale proces musiał zostać opóźniony z powodu zamknięcia kampusu związanego z COVID-19.

Stado opóźniło swój moment chwały 15 kwietnia o świcie, gdy zespół strażników nasion pod przewodnictwem profesora Franka Telewskiego usunął ją z tajnej lokacji. Odzyskane nasiona umieszczono w mieszance wazonowej i przetransportowano do laboratorium.

Trudniejsze niż po prostu nie zapomnieć

Telewski, obecnie 60-letni obecnie, wybrał trzech młodszych wykładowców, aby pomogli mu kopać i nadal uzyskiwać dostęp do ukrytego miejsca pochówku pozostałych butelek. Cały zespół czuje się odpowiedzialny jako strażnicy doświadczenia, które stało się źródłem dumy uniwersytetu, a jeden z członków określił je jako „bezpośrednią linię historii”.

Kontynuacja niezwykłego doświadczenia wiąże się z większymi wyzwaniami niż nie zapominanie o ich realizacji na przestrzeni lat. Na przykład każdy plan musi zostać uwzględniony przez uniwersytet, aby zbudować lub wykopać tam, gdzie znajdują się butelki Beal, bez ujawniania dokładnej lokalizacji.

W cyklu 20-letnim butelki Beala skończą się w 2100 roku, 221 lat po rozpoczęciu procesu. Siedem lat temu zaproponowano długoterminowe studium wykonalności bakterii, być może zainspirowane pracami Bella, ponad dwukrotnie dłuższe, z ambicją przetrwania 500 lat.

(Informacje z RT w języku hiszpańskim)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *