Czy wyciek gazu z Nord Stream może być oznaką czegoś gorszego?

Domniemany wyciek gazu w A Rurociąg Wydaje się, że pod Morze Bałtyckie zbliża się w najgorszym możliwym momencie, a napięcia narastają nad Ukrainą i narodami europejskimi obawiającymi się zimy niezadowolenia. Według doniesień opublikowanych we wtorek, kraje europejskie „podjęły próbę zbadania niewyjaśnionych wycieków w dwóch rosyjskich gazociągach przechodzących pod Morzem Bałtyckim w pobliżu Szwecji i Danii”.

Do wypadku doszło w tym samym dniu, w którym doniesienia wskazywały na rozpoczęcie eksploatacji Baltic Pipe, linii, która zaopatruje Polskę i Danię w gaz z Norwegii.

Co to znaczy? Szwecja twierdzi, że doszło do dwóch wycieków z rurociągu Nord Stream 1, które miały miejsce wkrótce po odkryciu wycieku w pobliskim rurociągu Nord Stream 2, co skłoniło Danię do ograniczenia żeglugi w promieniu pięciu mil morskich. Według szwedzkich oświadczeń w tym zakresie szkody są „bezprecedensowe”.

Wydaje się to dziwnym zbiegiem okoliczności. Nowoczesne rurociągi nie powinny nagle ulec uszkodzeniu lub zacząć przeciekać. Według doniesień: „Żaden z rurociągów nie pompował gazu do Europy w czasie, gdy odkryto wycieki podczas konfliktu wojennego na Ukrainie, ale oba rurociągi nadal zawierały sprężony gaz. Wypadki utrudniłyby wszelkie próby przygotowania i uruchomienia dowolnego rurociągu do celów komercyjnych. operacje.” .

Na początku września Rosja zamknęła rurociąg Nord Stream 1 i ograniczyła dopływ do niego gazu. Oczekiwano tego rosyjskiego odwetu za zachodnie sankcje, z jakimi spotkała się po inwazji na Ukrainę. Rosja często wykorzystywała dostawy energii jako broń i środek do szantażowania innych krajów. Niektóre kraje europejskie, zwłaszcza Niemcy Angeli Merkel, próbowały podłączyć się do rosyjskiego gazu, tworząc w ten sposób uzależnienie od niego.

Reakcja Ameryki na gazociąg Nord Stream

Amerykańskie administracje byłych prezydentów Obamy i Trumpa są zaniepokojone Nord Stream 2 i uzależnieniem Europy od dostaw gazu z Rosji, chociaż urzędnicy amerykańscy mają w tej sprawie odmienne poglądy. W 2018 roku magazyn Foreign Policy opublikował artykuł, w którym stwierdził, że „to, co jest dobre dla rosyjskiego gazu, jest dobre dla Ameryki: sprzeciw Waszyngtonu wobec gazociągu łączącego Rosję i Niemcy nigdy nie miał sensu”. pracować nad tym.

W zeszłym roku sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w oświadczeniu, że każdy podmiot zaangażowany w rurociąg ryzykuje sankcjami USA i powinien przestać uczestniczyć. „Jak powiedział prezydent, Nord Stream 2 to zły interes: dla Niemiec, dla Ukrainy oraz dla naszych sojuszników i partnerów w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział wtedy.

Demonstranci dotknięci rosnącymi cenami energii protestują przeciwko otwarciu kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, który został zbudowany i ukończony w celu importu rosyjskiego gazu, podczas demonstracji w pobliżu przybycia gazociągu do Lubben w Niemczech 25 września 2022 r. (Źródło: Joachim Herrmann /Reuters)

„Jak wyjaśniło wiele administracji USA, ten rurociąg jest rosyjskim projektem geopolitycznym, mającym na celu podzielenie Europy i osłabienie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego”.

Teraz wydaje się, że sytuacja zmieniła się ze złego w jeszcze gorszy. Rosja ostatnio wbija miecze. Próbuje zebrać setki tysięcy mężczyzn, ale reżim moskiewski obserwuje ich ucieczkę z kraju. Moskwa również sugerowała nuklearną konfrontację z Zachodem, a teraz nagle doszło do „tajemniczego” wydarzenia u wybrzeży Danii.

Co oznacza możliwy atak?

Gdyby był to atak ukierunkowany na rurociągi, pokazałby, jak energia w coraz większym stopniu staje się bronią.

Tajemnicze wydarzenia w rurociągu pojawiają się, gdy niektóre media donoszą o protestach w Niemczech w związku z cenami energii. Niemiecka gazeta Die Welt napisała, że ​​„władze federalne wydają się wierzyć, że ukierunkowane ataki są przyczyną przecieków w dwóch rurociągach Nord Stream”. Według ich raportu, informacja ta „została uzyskana od służb bezpieczeństwa, co oznacza, że ​​spodziewany jest „sabotaż” ze względu na czas, wpływ trzech linii i duże straty ciśnienia na Nord Stream 1”.

Artykuł mówi, że atak byłby tylko niepoważny, co sugeruje, że mógł zostać przeprowadzony przez siły specjalne.

Przy czasowym odłączeniu gazociągów Nord Stream dostawy gazu z Rosji do Niemiec i Europy Środkowej będą możliwe jedynie przez połączenie jamalskie przez Polskę lub ukraińską sieć gazociągów. W ten sposób siły związane z Ukrainą mogą być wybrane do transportu gazu. Możliwa jest operacja „fałszywej flagi” Rosji, mająca na celu jeszcze większe podniesienie cen gazu. Wtajemniczony powiedział Der Spiegel, że może to być atak, który wywoła niepewność na europejskich rynkach gazu.

Czy wyciek gazu z Nord Stream może być oznaką czegoś gorszego?
Widok na rurociąg nadbałtycki Nord Stream 1 i rozdzielnię dla Baltic Sea Pipeline Link w strefie przemysłowej Lubmen, Niemcy, 30 sierpnia 2022 r. (Źródło: Reuters/Lisi Niesner)

Według duńskiej gazety Politiken premier Mette Frederiksen przecieki w gazociągu Nord Stream traktuje „z najwyższą powagą”.

„Trudno sobie wyobrazić, że stało się to przypadkowo. Nie można wykluczyć, że był to sabotaż, ale jest za wcześnie na konkluzje” – cytował, podczas gdy polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydać oświadczył, że „Niestety nasz wschodni sąsiad nieustannie śledzi agresywny atak”. Polityka „.

Kontynuował: „Jeżeli był w stanie prowadzić agresywną politykę wojskową na Ukrainie, to jasne jest, że nie można wykluczyć prowokacji, nawet na odcinkach położonych w Europie Zachodniej”.

Otwarcie Baltic Pipe wydaje się niezwykłym zbiegiem okoliczności, ponieważ oznacza, że ​​zarówno Polska, jak i Dania będą mogły odbierać gaz z Norwegii, gdyż będzie ona transportować gaz przez Morze Północne i Danię do Polski.

Komisja Europejska zauważyła, że ​​„Baltic Pipe został dziś zainaugurowany podczas ceremonii otwarcia w Goleniowie (Polska) Ustawa oznacza zakończenie procesu budowy Baltic Pipe, ważnego szlaku gazowego z Norwegii przez Danię do Polski i krajów sąsiednich.

W oświadczeniu kontynuowano: „Baltic Pipe pozwoli na import do 10 000 mln m3 gazu rocznie z Norwegii do Polski oraz przesył 3 mld m3 gazu z Polski do Danii”, zaznaczając, że rozpoczęcie transportu gazu jest zaplanowane na 1 października 2022 r.

A potem, tego samego dnia, w którym to ogłoszono, odkryto przecieki w Nord Stream 1 i 2, potencjalnie uszkadzając rurociągi, które przez lata kosztowały miliardy dolarów.

Zaangażowanie państwa w sabotowanie głównych ropociągów oznacza znaczną eskalację konfliktu związanego z Ukrainą; Rozszerzenie konfliktu na wody Morza Bałtyckiego. To pokazuje, że energia może stać się bronią i że narody powinny planować ten fakt w przyszłości.

O autorze: Seth ok. Frantzman jest korespondentem ds. Bliskiego Wschodu i analitykiem ds. Bliskiego Wschodu w Jerusalem Post. Relacjonował wojnę z Państwem Islamskim, trzy wojny w Gazie, konflikt na Ukrainie i kryzysy uchodźców w Europie Wschodniej, a także pisał raporty z Iraku, Turcji, Jordanii, Egiptu, Senegalu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ukrainy i Rosja.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.