Deklaracja z Nairobi, wspólne stanowisko Afryki w sprawie klimatu (+zdjęcie)

Deklaracja z Nairobi, wspólne stanowisko Afryki w sprawie klimatu (+zdjęcie)

W tekście ujawniono, że „ta deklaracja będzie podstawą wspólnego stanowiska Afryki w globalnym procesie zmian klimatycznych”, a także wezwano do pilnej reformy wielostronnego systemu finansowego w celu zapewnienia kapitału na projekty w zakresie adaptacji i łagodzenia zmiany klimatu.

W raporcie wzywa się także do stworzenia nowej architektury finansowej odpowiadającej potrzebom Afryki, obejmującej restrukturyzację i umorzenie długów, w obliczu rosnącej frustracji związanej z wysokimi kosztami tych zasobów gospodarczych na kontynencie.

W oświadczeniu wezwano głównych emitentów dwutlenku węgla do wywiązania się ze swoich długoterminowych zobowiązań klimatycznych wobec biedniejszych krajów i wezwano światowych przywódców do poparcia „proponowanego podatku węglowego od handlu paliwami kopalnymi, żeglugi i lotnictwa”.

Kontynent składający się z 54 krajów jest bardzo narażony na rosnące skutki zmiany klimatu, jednak szczyt skupił się głównie na wezwaniach do odblokowania inwestycji w czystą energię.

„Nastała nowa Afryka, a to oznacza biznes” – powiedział prezydent Kenii William Ruto, kraju, który jest gospodarzem wydarzenia od zeszłego poniedziałku, w którym po raz pierwszy odbyło się spotkanie Unii Afrykańskiej.

Ruto ujawnił, że przeznaczono finansowanie w wysokości 23 miliardów dolarów na „wsparcie ekologicznego wzrostu gospodarczego, działania łagodzące i adaptacyjne” na całym kontynencie.

Celem szczytu klimatycznego w Afryce było sformułowanie wspólnego stanowiska przed nadchodzącymi konferencjami światowymi i omówienie sposobów finansowania priorytetów środowiskowych kontynentu. Wydarzenie to zbiega się z Afrykańskim Tygodniem Klimatycznym organizowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W konferencji wzięło udział ponad 20 szefów państw i rządów, Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, aktualna prezydent Unii Afrykańskiej i prezydent Komorów Azali Assoumani, a także przywódcy organizacji międzynarodowych.

RO/NMR

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *