Partia Robotnicza i jej lider Alberto Anaya organizują to wydarzenie od 27 lat, które gromadzi dziesiątki partii i organizacji politycznych z kontynentu i spoza niego i które zawsze przedstawia tezy i propozycje dotyczące środków mających na celu rozwiązanie bieżących problemów, które są szczegółowo omawiane w ciągu trzech dni.
W powitaniach poprzedzających inaugurację przez trybuny przeszli przedstawiciele kilkunastu krajów, partii politycznych i organizacji społecznych.
Wśród zaprezentowanych postaci znalazła się Monica Valiente, koordynatorka Forum w São Paulo, która zapowiedziała, że w przyszłą niedzielę na tej samej scenie odbędzie się spotkanie tej instytucji.
Jednym z najbardziej przyjętych wystąpień było wystąpienie szefa Partii Morena Mario Delgado, który wyjaśnił całkowitą transformację życia politycznego, gospodarczego i społecznego w Meksyku, popularnie zwaną 4T, stworzoną przez Andrésa Manuela Lópeza Obradora, a obecnie kierowaną przez Claudię Sheinbaum.
Reginaldo Sandoval, członek komitetu organizacyjnego sympozjum i poseł Partii Pracy, wyjaśnił tematy debaty, która rozpoczęła się tego samego dnia, precyzując, że są trzy podtematy i kilka, z których wszystkie zostaną wyczerpane w dyskusjach kończących się w sobotę.
Powiedział, że pierwszym tematem jest system przeciwdziałania powstańcom i działania założycielskie, które z kolei dzielą się na pięć sekcji, obejmujących ciągłość nowej fali postępowej i lewicowej oraz jej reperkusje oraz demokrację jako podstawowe prawo ludu.
Pierwszy poważny wykład wygłosił intelektualista, dziennikarz, pisarz i badacz Ignacio Ramone, który przestrzegł, że lewica nie stworzyła zbyt wiele teorii na temat zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, a należy tego dokonać, kierując ją w stronę nowego społeczeństwa.
Drugi został przedstawiony przez innego znanego teoretyka, Fernando Buen Abad, który skupił się na problematyce komunikacji i uzupełnił kraje Południa w tę technologię, która jest narzędziem hegemonicznym, zmuszającym do ponownego przemyślenia nowego globalnego porządku informacyjnego.
W tej pierwszej sesji popołudniowej i wieczornej omawiane są tematy zawarte w drugiej osi sympozjum, zatytułowanej Strategie hegemonii w konflikcie o nowy porządek świata.
Składa się z trzech podtematów, w tym antyimperializmu 200 lat po doktrynie Monroe, wojen autorytarnych i neofaszystowskich oraz kontrataków.
Lam/dlaczego
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”