Demokratyczna Republika Konga przedłuża głosowanie po chaotycznych wyborach – DW – 21.12.2023

Demokratyczna Republika Konga przedłuża głosowanie po chaotycznych wyborach – DW – 21.12.2023

Wybory powszechne w Demokratycznej Republice Konga, w których urzędujący prezydent spotyka się z fragmentaryczną opozycją, będą kontynuowane w czwartek (21 grudnia 2023 r.) na obszarach, na których wyborcy nie mogli oddać głosu w wyniku wyborów Wycieczka wyborcza Charakteryzował się problemami logistycznymi i opóźnieniami.

W tym 100-milionowym kraju Afryki Środkowej zarejestrowanych jest prawie 44 miliony osób uprawnionych do głosowania. Wybory odbywają się w jednej turze i odbywają się w bardzo napiętej atmosferze politycznej i bezpieczeństwa.

Ustępujący prezydent Felix Tshisekedi (60 l.), sprawujący władzę od początku 2019 r., aspiruje do drugiej kadencji przeciwko 18 innym kandydatom.

Denis Kadima, szef Niezależnej Państwowej Komisji Wyborczej, powiedział telewizji państwowej, że „punkty wyborcze, które nigdy nie otwierały swoich drzwi, zostaną ponownie otwarte w czwartek”.

Urzędnik nie podał liczby lokali wyborczych, których dotyczy problem, ale później ogłosił, że „większość wyborców”, którą oszacował na „co najmniej 70%”, „była w stanie głosować” w środę.

W niektórych ośrodkach wyborczych wystąpiły „problemy” z „maszynami” i „bateriami” do głosowania – oznajmił po głosowaniu arcybiskup Kinszasy prałat Fridoline Ambongo.

Dodał: „Należy szybko znaleźć rozwiązania, w przeciwnym razie wybory zostaną przedłużone o kilka dni”.

W celu monitorowania wyborów wysłano kilka misji obserwacyjnych. Co najważniejsze, kierowana przez grupę kościołów katolickich i protestanckich, zmobilizowała 25 000 agentów. Przywódcy tej wpływowej misji obiecali przeprowadzić „równoległy spis ludności”.

JS (AFP, Reuters)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *