Dilma Rousseff została wybrana na prezesa Banku BRICS

Była prezydent Brazylii Dilma Rousseff została wybrana na prezesa Nowego Banku Rozwoju (NBD), znanego również jako Banco dos Brics, wynika z informacji przekazanych przez organizację w piątek.

NBD wskazał, że „w dniu 24 marca 2023 r. Rada Gubernatorów Nowego Banku Rozwoju (NBD) jednogłośnie wybrała Jej Ekscelencję Panią Dilmę Vanna Rousseff na prezesa Banku, począwszy od jej daty”.

Podobnie podmiot stwierdził, że bank został utworzony „w celu mobilizacji zasobów na projekty infrastrukturalne i zrównoważony rozwój w krajach BRICS i innych wschodzących gospodarkach rynkowych i krajach rozwijających się”.

Organizacja składa się z krajów takich jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Afryka, a jej siedziba główna znajduje się w Szanghaju w Chinach.

Narodowy Bank Rozwoju uznał Bangladesz, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Urugwaj za nowe kraje członkowskie w 2021 roku, choć nie posiadają one tak wielu udziałów w banku jak kraje BRICS.

Dilma Rousseff, ekonomistka z zawodu, była prezydentem Brazylii przez dwie kadencje z rzędu, a wcześniej była ministrem górnictwa i energii oraz szefem sztabu przez dwie kadencje Luli da Silvy. W tym okresie przewodniczył także Radzie Dyrektorów Petrobras.

źródło: EFE

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *