Dlaczego Polska i Węgry objęły Europę inwigilacją?

Dlaczego Polska i Węgry objęły Europę inwigilacją?

Prawo weta w celu zatwierdzenia budżetu UE na kolejne sześć lat. Polska i Węgry postawiły się w sytuacji „nie znaczy nie”, paraliżując wdrażanie Europejskiego Funduszu Odbudowy (750 000 mln euro), co stanowi zastrzyk nadziei na przyszłość gospodarczą Community Clubu.

konkretny, Hiszpania zamierza pozyskać łącznie 140 miliardów euro, rozdysponowując już 27 miliardów euro w rozliczeniu za 2021 rok.. Jednak w obliczu odmowy ze strony naszych wschodnich sąsiadów liczby nie mają już sensu. Po co bojkotować porozumienie?

Zarówno Węgry, jak i Polska nie zgadzają się z tzw. mechanizmem praworządności, który daje Unii Europejskiej możliwość paraliżowania państw członkowskich, jeśli uzna, że ​​naruszają one którekolwiek zasady. O rządach prawaTo znaczy, jeśli demokracja, wolność, sprawiedliwość lub prawa człowieka zostaną zaatakowane przez rządzący rząd.

Zapis ten nie podoba się ultrakonserwatywnemu premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi ani premierowi Polski Jarosławowi Kaczyńskiemu – który również jest skrajnie prawicowy – ponieważ byli oni kilkakrotnie przesłuchiwani pod zarzutem naruszenia zasad na których opiera się Unia. Zarówno Węgry, jak i Polska wszczęły postępowanie w sprawie sankcji mających zagrozić niezależności sądownictwa, wolności informacji i wolności pracy organizacji humanitarnych. Choć nie tylko oni wykazują wątpliwości co do tego „stanu”.

Premier Słowenii, ultrakonserwatywny Janez Jansa, wysłał dziś list do Brukseli, w którym nalegał na oddzielenie standardów praworządności od decyzji budżetowych. We wschodniej części regionu odbija się coraz więcej głosów antyeuropejskich.

Ostatecznie wszystko sprowadza się jednak do niebezpiecznej gry dyplomatycznej. Polska uwikłana w kontrowersyjną konfrontację z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zdecydowała się na kolejny krok w postaci zamrożenia budżetów. Tak naprawdę to nie pierwszy raz, kiedy kraj znajduje się w takiej sytuacji: Bruksela poruszyła nawet kwestię procedury zawieszenia polskiego głosowania w Radzie Europejskiej (art. 7).

Ze swojej strony ultrakonserwatywne działania Orbána zmierzają do podważenia zasad UE, jak stwierdziła Katarina Barney, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, która oceniła sposób rządzenia węgierskiego przywódcy: „Ten człowiek niszczy Europę”. Komisja wielokrotnie wyrażała swoje zaniepokojenie wolnością prasy w kraju, a także marginesem działania, jaki rząd przyznaje organizacjom humanitarnym rozmieszczonym w terenie, zwłaszcza po wydaniu kontrowersyjnych ustaw, takich jak „Ustawa Pracy Prawo.” „Stop prawu Sorosa”.

Jednak burza wywołana ryzykowną strategią skrajnej prawicy może pozostać bałaganem. ponieważ? Z jego negatywnym POlonia narazi na ryzyko 63,838 mln euro z funduszu naprawczego. Dla tej części Węgry, najmniej dotknięte kryzysem zdrowotnym, stracą 6 miliardów euro Chociaż nie możemy zapominać, że jego 10-milionowa populacja jest w dużej mierze zależna od Unii Europejskiej, ponieważ kraj ten jest jednym z krajów, który otrzymuje najwięcej środków z Community Club.

Czy Europa ma alternatywę?

Jeżeli blokada będzie kontynuowana, UE mogłaby uwzględnić w planie NextGenerationEU, od którego zależą środki, umowę międzyrządową wykluczającą z dystrybucji Polskę i Węgry. Oznacza to, że oba kraje stracą dostęp do środków gospodarczych, a także pozostaną przywiązane do mechanizmu praworządności. Niebezpieczeństwo tego procesu polega na tym, że wzrost zadłużenia będzie musiała ponieść reszta krajów, co dodatkowo podsyci nastroje antyeuropejskie wzbudzane przez rządy obu krajów.

Uzyskać czas

Obecne ramy finansowe kończą się 31 grudnia. To ostateczny termin, w którym Orbán i Kaczyński mogą zmienić swoje stanowisko i porzucić pomysł zajmowania bardziej luźnych stanowisk w sprawie swojej doktryny rządzenia.

Do tego czasu kraje europejskie, zwłaszcza te mocno dotknięte skutkami Covida, jak Hiszpania, Włochy czy Portugalia, obawiają się o los funduszu naprawczego. Tak naprawdę debata polityczna osiągnęła najwyższy poziom i to kanclerz Niemiec Angela Merkel, sprawująca obecnie prezydencję Unii Europejskiej, będzie jutro interweniować w procesie mediacji między Węgrami, Polską a resztą Unii Europejskiej Kraje Unii. Oraz w czwartek podczas wideoszczytu przywódców europejskich.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *