Dom na wsi Bohumil Hrabal w Kersko na sprzedaż

Bohumil Hrabal kupił swój ukochany wiejski dom w Kersku po odpowiedzi na reklamę w 1965 roku. Znajdowało się w niej kilka świetnych klasyków czeskiej literatury XX wieku, a także kino. Genialne adaptacje Jerry’ego Menzla na duży ekran pomogły nadać twórczości Hrabala wymiar globalny. Służyłem królowi Anglii Tijeretazosowi i oczywiście Green Bell Festival, który odbywa się właśnie w Kersku i w jednym z miejskich browarów, Hájence, która wciąż jest bardzo znana, to tylko niektóre z tekstów, które wyszły z La Paz. Z tej zalesionej dzielnicy mieszkalnej, w której mieszkał Hrabal, otaczały go dziesiątki kotów domowych.

Film z Festiwalu Przebiśniegów. Z dziką różą i kapustą

Bronisław Kuba, właściciel miejscowego warsztatu artystycznego, dzwonił do czeskiego radia na kilka codziennych zdjęć pisarza w domu.

Bohumil Hrabal siedział na zewnątrz pod brzozami przy zwykłym stole, pisząc swoje teksty na maszynie konsula. Sąsiedzi widzieli go i szanowali. Kiedy widzieli go piszącego, nie odwiedził go, ale jak tylko skończył, miał tam kogoś.”

Słynny browar

Bronisław Kuba, oprócz wykonywania swoich ceramicznych i glinianych figurek, poświęca się również zachowaniu ważnego dziedzictwa Hrabala w miejscu, które pisarz wybrał na pochowanie w swoim grobowcu.

Film Menzla z 1983 roku, Festiwal Przebiśniegów, uwiecznił to miejsce, a nawet samego pisarza, który pojawił się w dziwnym epizodzie pracującym w parku. Kuba wyjaśnia, że ​​to miejsce nadal przyciąga turystów, których szczególnie przyciąga hipnotyczna atmosfera tego miejsca.

“Nawet mieszkańcy Kerska wciąż przyjeżdżają z zagranicy, z Polski, Węgier i Słowacji, żeby zobaczyć, gdzie mieszkał i gdzie pisał Hrabal. To wciąż jest zabawne, więc myślę, że dom należy zachować.”

Bohumil Hrabal |  Zdjęcie: Hana Hamplova, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Rzeczywiście, Ministerstwo Kultury nie zwlekało z odpowiedzią, podobnie jak Czechy Środkowe i ratusz w pobliskim Nymburku, mieście ściśle związanym z dzieciństwem autora.

Wiceminister kultury Vlaslav Oroda powiedział Czeskiemu Radiu, że dom na wsi ma historyczną wartość dla czeskiej kultury, której państwo nie może ignorować.

“Jednym z możliwych sposobów jest zakup domu przez państwo i przekształcenie go we własną organizację non-profit. Oczywiście w przypadku takich budynków bierze się pod uwagę kontekst historyczny i kulturowy, co w tym przypadku jest kluczowe”.

Według krótkiej reklamy, która pojawiła się na portalu Sreality.cz, w której nawet nie wspomniano, kto był ostatnim najemcą, nieruchomość ma powierzchnię mieszkalną 79 metrów kwadratowych i około 3500 działek.

Hrabal mieszkał w tym wiejskim domu przez większość czasu, dopóki stan zdrowia nie pozwalał mu na to. Pisarz zmarł w 1997 roku w szpitalu Polovka w Pradze w wieku 82 lat.

Dom obozowy Bohemel Herbal |  Zdjęcie: Jaroslav Skalic, Czeskie Radio

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *