Dominikana ma szansę na rozwój turystyki zakupowej

Dominikana ma szansę na rozwój turystyki zakupowej

Dominikańskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MMŚP) mają doskonałą okazję do skorzystania z turystyki zakupowej, ponieważ tysiące Kubańczyków co roku wyjeżdżają, aby kupić towary za granicą, ale Dominikana musi najpierw sprawdzić, jakiego rodzaju wizy potrzebują. Ci obywatele, co obecnie ogranicza ich użycie.

Abel Vasker Hevea, prezes Narodowej Federacji Dominikańskich MŚP (Fenapymed), powiedział Diario Libre, że Republika Dominikany może rozwijać turystykę zakupową, działalność, która w niektórych krajach regionu generuje miliony dolarów rocznie, z nabywcami z Kuby.

Jednak ta rzeczywistość wymagała przyznania Kubańczykom prostej wizy pracowniczej (NS) przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, co pozwoliłoby handlowcom kreolskim czerpać korzyści z ponad miliarda dolarów, które obcokrajowcy kupują każdego roku w różnych krajach Ameryki Łacińskiej.

Vasker Hevea podkreślił, że wraz z nadejściem epidemii COVID-19 zmniejszyły się zakupy Kubańczyków za granicą, ale podkreślił, że już teraz następuje ożywienie wśród obywateli, którzy podróżują do Panamy, Nikaragui, Meksyku i Haiti w zakresie, w jakim że sama Kuba i inne kraje w regionie otwierają swoje granice.

Nie prosimy o zniesienie wiz dla Kubańczyków, ale poprzez nasz związek, aby móc działać jak parasol dla tych kupców, którzy przyjeżdżają tu na zakupy i zabierają ich na Kubę. Że dostają prostą wizę pracowniczą i przyjeżdżają tutaj, aby tu spędzić” – wyjaśnił.

Powiedział, że wzywają do uproszczenia wiz, aby kubańscy biznesmeni mogli przyjeżdżać i handlować w tym kraju.

Wyjaśnił, że kupują różne rzeczy, począwszy od ubrań, urządzeń, leków, kosmetyków, urządzeń elektrycznych i rowerów, „bez względu na to, na co pozwalają im zwyczaje ich kraju”, legalnie.

Dyrektor Wykonawczy Federacji podkreślił, że przed pandemią do kraju przybyła ciekawa grupa Kubańczyków, którzy płacili dolarami za zakupy małych i średnich przedsiębiorstw.

odpisać kartę

Działalność gospodarcza obywateli Kuby za granicą jest generalnie nieznana, mimo że kraje takie jak Panama, Wenezuela czy Ekwador, czy obszary Stanów Zjednoczonych, takie jak Południowa Floryda, założyły stodoły, które od lat z tego korzystają. czynność. To jest w milionach dolarów.

Panama przejęła inicjatywę w tej praktyce i stworzyła specjalną kartę imigracyjną umożliwiającą samozatrudnionym Kubańczykom podróżowanie do kraju w celu zakupu i eksportu zaopatrzenia, ale rząd Panamy ogłosił w połowie marca, że ​​specjalne zezwolenie dla Kubańczyków również zostało cofnięte . Znana jako „Karta Zakupowa”, dzięki której uproszczono wjazd tych obcokrajowców do kraju Ameryki Środkowej.

Karta została utworzona w październiku 2018 r. i umożliwiała dostęp i pobyt w Panamie do 30 dni dla Kubańczyków, osób prowadzących działalność na własny rachunek lub rzemieślników, którzy nie mieli podbitej wizy w paszporcie, w celu dokonania zakupów. Według międzynarodowych doniesień medialnych dokument kosztował 20 dolarów.

W połowie 2019 roku ponad 17 000 Kubańczyków odwiedziło Panamę, a w 2018 roku było ich 57 251, pozostawiając handlowców z tego kraju z rocznymi zyskami przekraczającymi 100 milionów dolarów tylko w Strefie Wolnej od Okrężnicy, według statystyk ujawnionych przez władze tego kraju . • Komercyjne epicentrum.

Szacuje się, że Kubańczycy zamierzający kupować za granicą mogą wygenerować działalność w wysokości około 1 000 milionów dolarów między działalnością bezpośrednią a pośrednią.

W związku z cofnięciem zezwolenia panamskiego, nowym centrum tego biznesu stały się takie kraje jak Haiti czy Nikaragua.

Trochę turystyki zakupowej w ogóle

Republika Dominikany wykazuje niewielką aktywność w branży turystyki zakupowej, która wraz z pandemią uległa dalszemu zmniejszeniu.

Prezes Dominikańskiego Stowarzyszenia Agencji Turystycznych (Adavit), Winston Cruz, sprecyzował, że pandemia koronawirusa wpłynęła obecnie na tę działalność w kraju.

„W tej chwili wszystko jest powolne w tym aspekcie, ponieważ turystyka, która przyjechała, aby robić tego rodzaju działalność, nie robi tego, jak Hiszpanie i Francuzi. Trochę, co pochodzi z Polski i Rosji”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *