Dominikański poeta Pedro Mir jest pamiętany przez 109 lat po jego urodzeniu

recuerdan-en-dominicana-a-poeta-pedro-mir-a-109-anos-de-su-natalicio

Instytucje kultury i media przywołują dziedzictwo kulturowe wybitnego myśliciela, którego twórczość została doceniona w kraju i za granicą, a także jego znaczenie jako symbolu kulturowego oporu Rafaela Leonidasa Trujillo, który rządził jako dyktator przez trzy dekady, aż do jego zabójstwo. . w 1961 roku.

Poeta, syn Kubańczyka i Portorykańczyka, studiował na Wydziale Prawa Autonomicznego Uniwersytetu Santo Domingo (UASD), instytucji, w której również studiował, dopóki nie musiał emigrować z powodu nieporozumień z dyktaturą. .

Wyjechał ze swojego kraju przez Meksyk, Gwatemalę, ale Kuba jest najważniejszym celem w tym momencie jego życia, gdzie założył rodzinę i dużą część swojej twórczości literackiej.

To właśnie na większych Antylach Mer kilkakrotnie pisał i publikował There Country in the World, Poema gris i Contracanto a Walt Whitman, tytuły uważane za transcendentne dla współczesnej poezji latynoamerykańskiej i karaibskiej.

Wrócił do Dominikany po śmierci Trujillo i musiał ponownie opuścić kraj, gdy armia obaliła postępowy rząd Juana Boscha w 1963 roku. Pięć lat później wrócił do swojej ojczyzny i resztę życia poświęcił twórczości poetyckiej, m.in. a także opowiadania, eseju, dziennikarstwa i nauczania na swojej macierzystej uczelni UASD.

Listín Diario stwierdza w swoim dzisiejszym wydaniu, że Mir został nagrodzony National History Awards w 1974 roku; Rocznik poetycki 1975 i Patriotyzm w literaturze 1993.

Jednak największe uznanie przyniosło mu rok 1984, kiedy Kongres Narodowy (dwuizbowy parlament) ogłosił go Narodowym Poetą Dominikany.

Gazety Hoy i El Día również pamiętają spuściznę wybitnego myśliciela, zbiegając się z podkreśleniem go jako dominikanina światowej rangi.

m/ypp

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.