Dowody defraudacji zostały przedstawione w Ekwadorze podczas procesu przeciwko Laso

Dowody defraudacji zostały przedstawione w Ekwadorze podczas procesu przeciwko Laso

W środę po południu członkowie Zgromadzenia, Viviana Feloz i Mireya Pazminho, w imieniu osób ubiegających się o postawienie Prezydenta w stan oskarżenia, przedstawili w Załączniku Ustawodawczym nr 11 dokumenty dowodowe przeciwko Prezydentowi w związku z rzekomą defraudacją (malwersacją) w kontrakcie między Ekwadorską Flotą Naftową (Flopec) a tankowiec Amazonas.

Fellowes wyjaśnił, że wśród przekazanych akt znajdowała się analiza Biura Kontrolera Generalnego Stanu, ostrzegająca prezydenta Laso o rzekomych nieprawidłowościach w umowie między Flopec a Amazonas Tanker.

Kolejnym testem, którego spodziewał się członek rady Rewolucji Obywatelskiej, były akta ujawnione przez byłego ministra ds. Walki z korupcją, Luisa Verdsoto, dotyczące rzekomych niespójności w umowach; Jak również wiadomość od wiceadmirała Johnny’ego Estupinyana.

Wezwali również do stawiennictwa 12 świadków na poparcie oskarżenia, pomimo nalegań partii rządzącej na niewinność prezesa.

Dla przewodniczącego komisji, Fernando Villavicencio, konieczne jest „wyjątkowość” dowodów, to znaczy ujęcie ich tylko w odniesieniu do defraudacji, w przeciwnym razie proces pozostawałby „w zawieszeniu”.

Za pomocą tego argumentu inni ustawodawcy, tacy jak Joana Moreira z Lewicy Demokratycznej, wspomnieli o możliwości uchylenia przez Trybunał Konstytucyjny (TK) środka, który mógłby doprowadzić do końca kadencji Lasso.

Jednak prawnik Ismael Quintana wyjaśnił, że Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień do przeglądu procedur impeachmentu, nie mówiąc już o unieważnieniu.

Zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o funkcji legislacyjnej komisja musi mieć gotowy raport na ten temat w terminie maksymalnie 30 dni, podzielonym na kilka etapów.

Obecnie terminarz daje Lasso i jego obronie czas do 16 kwietnia na przedstawienie dowodów uniewinniających.

Niezależnie od decyzji tego ugrupowania parlamentarnego o wotum nieufności dla głowy państwa, potrzebne są 92 głosy, czyli dwie trzecie całego zgromadzenia, złożonego ze 137 parlamentarzystów.

rgh/śr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *