Dramat animowany „Chłopi” będzie reprezentował Polskę na Oscarach

Dramat animowany „Chłopi” będzie reprezentował Polskę na Oscarach


Polska ogłosiła dzisiaj, że film animowany „Chłopi” zostanie zaprezentowany w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny na 96. ceremonii rozdania Oscarów w 2024 roku. W poniedziałek komisja selekcyjna pod przewodnictwem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała nominowanych do amerykańskich Oscarów.


Akcja „Chłopów” rozgrywa się pod koniec XIX wieku, a jest to film wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welshmana, a inspirowany powieścią „Chlopi” Wadisawa Reymonta – podał specjalistyczny portal Deadline.


Duet jest współautorem filmowej adaptacji klasycznej powieści z 1905 roku pod tym samym tytułem autorstwa Władysława Stanisława Reymonta, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1924 roku, opowiadającej o młodej kobiecie zdeterminowanej wytyczać własną drogę w świecie kina. Granice wsi polskiej.


Film opowiada historię wieśniaczki, która mimo miłości do syna zmuszona jest poślubić znacznie starszego od niej bogatego chłopa.


Ogłaszając wybór filmu, który weźmie udział w ceremonii wręczenia Oscarów, przewodnicząca komisji producentka Ewa Boszczyska powiedziała, że ​​obrady były trudne, a decyzja została podjęta większością czterech głosów za i dwóch głosów przeciw.


W tym roku mocne pokazy miały filmy polskie, a innymi potencjalnymi pretendentami były dramat migracyjny „Zielona granica” Agnieszki Holland i dramat transpłciowy „Kobieta” w reżyserii Małgorzaty Szomowskiej i Michała Englertza. Puszczyska stwierdziła, że ​​głosy na „Chłopów” spadły ze względu na sposób, w jaki reżyserzy przesuwali granice animacji.


Ogłoszono także, że film będzie walczył także w kategorii Najlepsza Animacja w najbardziej prestiżowym konkursie tzw. Siódmej Sztuki.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *