Dubravka Zwicka: „Nigdy nie było tak pilnie pogodzić obywateli z projektem europejskim” | Gospodarka

Dubravka Zwicka: „Nigdy nie było tak pilnie pogodzić obywateli z projektem europejskim” |  Gospodarka

Bruksela zdaje sobie sprawę z erozji, jaką partie autorytarne wywierają na proeuropejskiego ducha, zwłaszcza po przejściu pandemii, która pogłębiła braki gospodarcze milionów obywateli. Kłótnie między 27 krajami a Polską i Węgrami są znane z tego, że wprowadzane przez nie reformy ograniczają swobody na ich granicach, co Komisja próbowała powstrzymać poprzez negocjacje w sprawie funduszy europejskich, teraz uzależnione od zapewnienia niezależności sądownictwa. Oprócz walki z populizmem Bruksela przyznaje, że kryzys gospodarczy wywołany przez COVID-19 spowodował, że niektórzy Europejczycy sceptycznie podchodzą do sił wielostronnych. „Wyzwania przychodzą z wielu stron, a pogodzenie obywateli z projektem europejskim nigdy nie było tak pilne. Demokracji nie można brać za pewnik” – podsumowała w czwartek Dubravka Zwicka, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, podczas swojego wystąpienia na Forum Trendów 2022, zorganizowanym przez EL PAÍS.

„Pandemia wywarła bezprecedensowy wpływ, z ogromnym obciążeniem dla społeczeństwa” – pogłębił Suica, ostrzegając, że kryzys zostanie wykorzystany przez populistów: „Wiemy, że wielu obywateli czuje się opuszczonych, ale tej pustki nie da się wypełnić pustymi przemówieniami. ”

Aby przeciwdziałać tym interwencjom, wiceprzewodniczący Komisji angażuje się w dialog między Europą a jej obywatelami i pokazuje, że organizacje europejskie słuchają obywateli, i odniósł się do Konferencji w sprawie przyszłości Europy, która odbywa się od zeszłego roku. Marzec i to. Będzie komunikował się z 27 obywatelami między sobą iz przywódcami. „To najbardziej demokratyczny projekt, jaki kiedykolwiek opracowaliśmy”, podkreślił Suica, dodając: „Możemy odnieść sukces tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy odpowiedzialni, a obywatele będą współdziałać z politykami. Nawet z tymi, którzy czują się poza projektem europejskim”.

Ameryka Łacińska szansą dla Europy

Wśród innych kluczy geograficznych do UE jest Ameryka Łacińska, gdzie Komisja musi zmierzyć się z ekspansjonistycznymi ambicjami Rosji i Chin, a także z nową, bardziej asertywną rolą Stanów Zjednoczonych. Parlament Europejski, który również uczestniczył w Forum Trendów 2022 Dla EL PAÍS ta panorama go nie martwi i uważa, że ​​stary kontynent nie zmniejszy swojej pozycji w regionie. „Mamy historyczne i kulturowe kontakty i relacje z Ameryką Łacińską i to będzie trwać wiecznie” – dodał.

W każdym razie honor jest zawsze pod ręką i niewiele jest lepszych niż porozumienie między Unią Europejską a Mercosurem, które zostało przesunięte w 2019 r. po ponad 20 latach negocjacji i które obecnie napotyka przeszkody w osiągnięciu jego ratyfikacji, w szczególności ze względu na Częstotliwość francuska, austriacka i irlandzka. „To wyjątkowa okazja dla związku, ponieważ mamy okazję jako pierwsi wejść na ten tradycyjnie bardzo protekcjonistyczny rynek” – wyjaśnia Charanzova. „Niektóre państwa członkowskie, które uważają, że umowy handlowe to nie tylko kwestia taryf, ale mają szerszy zakres: musimy zająć się wszystkimi kwestiami środowiskowymi, prawami człowieka i kwestiami społecznymi”.

W tym sensie niektóre z polityk rządu Jaira Bolsonaro w Brazylii (zdecydowanie największej gospodarce w Mercosur), zwłaszcza w odniesieniu do traktowania lasów deszczowych Amazonii, wzmocniły pozycję bardziej konserwatywnych krajów, które już teraz chcą chronić przemysł . Jak mięso. „Zgadzam się z tym szerokim spojrzeniem na umowy handlowe” – broniła Sharanzova. „Ale musisz również mieć pewne ograniczenia co do tego, dokąd możemy się udać. Nie możemy rozwiązać wszystkich problemów przed wyrażeniem zgody na umowę. Ale pozwoli nam to na dialog strukturalny i przestrzeń z tymi krajami, w których możemy zająć się wszystkimi tych problemów”. Jako przykład podaje przypadek porozumienia z Kubą, gdzie istnieje mechanizm zawieszenia porozumienia w przypadku niespełnienia pewnych standardów praw człowieka, „które moim zdaniem nie zostały spełnione”.

„Lekarze, a nawet przyszli rolnicy będą korzystać z technologii”

Edukacja to jeden z aspektów, który zmienił się najbardziej z powodu pandemii. Jak wyjaśnił Hadi Partofi, założyciel i dyrektor generalny organizacji Code.org: „W świecie edukacji są co najmniej trzy rzeczy, które wydarzyły się z powodu pandemii, które staną się częścią nowej normy. Pierwszą jest to, że kraje takie jak Kolumbia, Salwador i Peru zainwestowały w komputery i Internet dla dzieci. Po drugie, w wielu krajach (oczywiście w USA) nauczyciele stają się coraz bardziej techniczni: wszyscy nauczyli się korzystać z wideokonferencji, ankiet online i innych narzędzi do utrzymywania kontaktu ze swoimi uczniami. w klasie, ci nauczyciele stracą część strachu przed technologią i będą bardziej chętni do uczenia się i nauczania. Po trzecie, wiele zawodów przyjęło podejście Priorytetowe dla wymiaru. Jeśli nauczysz się obsługi komputera, nie będziesz już musiał przenieś się do Doliny Krzemowej lub dużego miasta do pracy, w technologii lub gdziekolwiek indziej – praca przyjdzie do Ciebie. To sprawia, że ​​edukacja i edukacja są ważne wszędzie: w miastach i miasteczkach.”

Partovy zauważył, że naleganie na umiejętności obsługi komputera nie jest kaprysem. Będziemy potrzebować lekarzy, nauczycieli, rolników i zawsze będziemy ich potrzebować. Właśnie dlatego musimy rozwijać cyfrowe talenty: ponieważ nauczyciele, lekarze, a nawet rolnicy przyszłości będą korzystać z technologii w sposób, którego nigdy wcześniej nie widzieli”. Podał kilka przykładów. Przyszłość medycyny jest wyraźnie techniczna. Jeśli szczepionki są rozwijane tak szybko, ponieważ nauki komputerowe zostały połączone z inżynierią genetyczną i modelowaniem biologicznym.Przyszli rolnicy będą używać autonomicznych ciągników i dronów, które muszą być zaprogramowane.

Partovy dodał, że korzystanie z takiej technologii nie może ograniczać się do nielicznych, którzy znają się na informatyce. Wszystkie miejsca pracy będą coraz bardziej cyfrowe, więc uczenie się z tej technologii, nie tylko jak z niej korzystać, ale także jak ją tworzyć, jest umiejętnością, która będzie niezbędna nie tylko w karierze technicznej, ale we wszystkich miejscach pracy we wszystkich gospodarkach. To jest kierunek, w którym zmierzają sprawy, zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej: i musisz działać i reagować”.

A reakcja ta musi być kompleksowa, ponieważ ciężar epidemii, jak to często zdarza się we wszystkich kryzysach, poniosły kobiety. Jako Sheryl Sandberg, COO i ambasador Facebooka dla Code.org„Kobiety są o 69% bardziej niepiśmienne niż mężczyźni, ponieważ kiedy musisz wybrać kogo wysłać do szkoły, wolisz wysyłać chłopców, a nie dziewczynki, z wielu powodów, które muszą się zmienić w naszych społeczeństwach.

co powinniśmy zrobić? Upewnij się, że dziewczyny mają wykształcenie. Upewnij się, że dostęp do Internetu, w tym telefonów komórkowych, jest taki sam dla wszystkich, niezależnie od płci”. Zapytany, czy obawia się potencjalnego długoterminowego wpływu pandemii na edukację dziewcząt, Sandberg odpowiedziała bez ogródek: „Tak. Jest to niewątpliwie kryzys zdrowotny i kryzys gospodarczy, ale jest to również kryzys płci. Można to zobaczyć na całym świecie, zaczynając od krajów rozwiniętych.

W Stanach Zjednoczonych kobiety właśnie spadły do ​​poziomu aktywności zawodowej z 1988 r. Cofamy dziesięciolecia postępu. Ponad pięć i pół miliona kobiet straciło pracę, a półtora miliona kobiet odeszło z pracy. Bo jeśli kobiety miały już przed pandemią podwójne zadanie, pracę w biurach, a potem zajmowanie się domem i opieką, to podwoiło się to podczas pandemii.

Dzieci nie chodziły do ​​szkoły, trzeba było się też zaopiekować starszymi rodzicami. A zdecydowana większość tego wszystkiego spadła i nadal przypada kobietom”. W krajach rozwijających się sytuacja się nie poprawia. „72% afrykańskich kobiet obawia się, że nie miały dość jedzenia w ciągu ostatnich 20 dni”, Sandberg wyjaśnia. Przyjrzyjmy się wskaźnikom utraty pracy i wskaźnika głodu, wskaźnikom przemocy domowej, przemocy wobec kobiet i gwałtom. Wszystkie rzeczy, które chcemy poprawić, takie jak edukacja, pogorszenie i wszystkie rzeczy, które chcemy Widzimy upadek, podobnie jak przemoc wobec kobiet, rośnie. Jesteśmy w kryzysie płci, kryzysie absolutnym, i to nie tylko koniec, ale tak nie będzie”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *