Duże instytucje gospodarcze odmawiają obniżenia podatku VAT na gaz

Inwazja na Ukrainę uderzyła w gospodarki światowe, gdy jeszcze wychodziły one z kryzysu koronawirusowego. Z tego powodu w czasie, gdy wiele krajów nie odzyskało jeszcze swojej siły ekonomicznej, duże instytucje gospodarcze zalecają rządom wybór pomocy dla najsłabszych, tymczasowej, a nie tymczasowej. ulgi podatkowe.

The Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oraz Organizacja współpracy gospodarczej i rozwoju (OECD), Bank Hiszpaniinawet Komisja EuropejskaWypowiedzieli się przeciwko powszechnym obniżkom podatków i wezwali do zatwierdzenia konkretnych środków dla osób najbardziej dotkniętych kryzysem. Uzasadnienie jest takie, że zmiany fiskalne wpływają w ten sam sposób na wszystkich obywateli, niezależnie od ich dochodów, aw dłuższej perspektywie mają większy wpływ na finanse publiczne.

Ostatnim orędownikiem tego stanowiska był Międzynarodowy Fundusz Walutowy: „Powinny pozwolić na przeniesienie całego wzrostu kosztów paliwa na użytkowników końcowych, aby zachęcić do oszczędzania energii i rezygnacji z paliw kopalnych” – zauważył w niedawnym raporcie. Instytucja z siedzibą w Waszyngtonie opowiadała się za przekazami dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, a nie za środkami ograniczania cen.

W tym samym tonie wypowiadała się Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, wskazując, że Pomoc bezpośrednia „ma większy efekt mnożnikowy w rodzinach o średnich i niskich dochodach”. Sanchez odniósł się do „średniego dochodu”, kiedy ogłosił obniżkę podatku VAT na gaz, ale organ ten uznał w marcu, że tego rodzaju polityka przynosi korzyści zarówno wyższym dochodom, jak i rodzinom, które potrzebują „pomocy z powodu ubóstwa energetycznego”. To samo dotyczy zniżka na paliwośrodek, który możemy zaproponować, filtrując według dochodów – czego nie zrobiono – po tym, jak Bank Hiszpanii sprawdził, że w większym stopniu przyniósł korzyści obywatelom o większej sile nabywczej.

A nadzorca bankowy w swoim rocznym raporcie wezwał do podniesienia podatków związanych z konsumpcją, ponieważ uważał, że jest miejsce, jeśli hiszpańskie podatki porównać z innymi gospodarkami europejskimi. W tym sensie, powiedział, konieczne jest stopniowe wycofywanie obniżonych i bardzo obniżonych stawek VAT, środek, który idzie w odwrotnym kierunku niż ten stosowany w przypadku obniżenia podatku od wartości dodanej od gazu, aż do obniżonej stawki 5%.

zmień argument

Do tej pory był to argument rządu, który odrzucał obniżki podatków proponowane przez lidera opozycji Alberto Núñeza Figo. Ale w ten czwartek, premierze, Pedro Sanchez ogłosił obniżkę z 21 do 5% podatku od wartości dodanej (VAT) na gaz. Redukcja ta jest uzupełnieniem środków finansowych stosowanych w odniesieniu do energii elektrycznej, obowiązujących od czerwca 2021 r.

W przemówieniu Sancheza i jego ministrów kierownictwa wykonawczego uwzględniono przymiotnik „selektywny” w odniesieniu do obniżenia podatku VAT na gaz. Uzasadniają to źródła z Ministerstwa Finansów Jest „selektywny”, ponieważ dotyczy produktów, które najbardziej podniosły ceny. Właśnie dlatego produkty energetyczne są przyczyną dwucyfrowej inflacji w Hiszpanii, a także w innych krajach europejskich. Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w sierpniu 10,4%.

Komisja Europejska również generalnie odrzuca obniżki podatków, ale zezwoliła kilku krajom na zmniejszenie obciążeń podatkowych gazu. Po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy, Włochy, Belgia i Polska wprowadziły obniżki stawki podatku od towarów i usług na gaz.

Sytuacja w Europie

Rząd niemiecki wprowadził redukcję 19% do 4% które będą obowiązywać do marca 2024 r. Oprócz rekompensaty dla obywateli za obecne ceny, przyczyną tej obniżki jest tempo, które konsumenci będą musieli przyjąć począwszy od tej jesieni, co zrekompensuje dostawcom gazu, że muszą importować droższy gaz, unikając Import z Rosji.

Włochy Przewiduj wojnę i już w zeszłym roku obniżył podatek od wartości dodanej na gaz do 5%. Polska Obniżkę wprowadzono również przed wybuchem wojny, ponieważ w lutym zmniejszono ją do 0%, aby uporać się z inflacją, która nie zatrzymała się od tego miesiąca, osiągając 16,1% w sierpniu, według oficjalnych statystyk polskiego rządu.

Belgia podatek od towarów i usług obniżony do 6% i Chorwacjado 5% po inwazji na Ukrainę. Ogólnie rzecz biorąc, jest to środek przyjęty już przez kilka krajów przed Hiszpanią, ale odrzucany przez duże instytucje gospodarcze ze względu na jego wpływ na gospodarkę i dlatego, że przynosi on jednakowe korzyści wszystkim konsumentom, zamiast stawiać na pierwszym miejscu najsłabszych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.