Duże inwestycje pobudzają współpracę między Etiopią a Chinami

Duże inwestycje pobudzają współpracę między Etiopią a Chinami

W uwagach dla Ethiopian News Agency (ENA) Qi Yuan poparł wolę azjatyckiego giganta zachęcania i wspierania krajowych firm do udziału w inwestycjach w rolnictwie, turystyce, medycynie, energetyce, górnictwie, telekomunikacji i innych.

Wyjaśnił, że obroty handlowe między obydwoma krajami wzrosły w ostatnich latach, a kanały eksportu kawy i innych produktów krajowych na rynek chiński są stale modyfikowane w celu obniżenia kosztów i procedur.

„Chiny chcą, aby etiopskie firmy nadal aktywnie uczestniczyły w platformach wystawienniczych, takich jak China International Import Expo, targi importu i eksportu oraz chińsko-afrykańskie targi gospodarcze i handlowe” – powiedział.

W tej kwestii podkreślił potrzebę maksymalnego wykorzystania ceł, takich jak bezpłatne traktowanie 98 procent produktów eksportowanych do kraju azjatyckiego.

Chiński dyplomata przypomniał wizytę w jego kraju w zeszłym miesiącu delegacji pod przewodnictwem ministra finansów Etiopii Ahmeda Shidi, która uczestniczyła w dziesiątej sesji wspólnego komitetu ds. współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej i handlowej z Ministerstwem Handlu.

Skomentował, że to jak dotąd pierwsze tego rodzaju spotkanie między Chinami a krajem afrykańskim, które „w pełni odzwierciedla życzenia obu rządów pogłębienia współpracy i wspólnego rozwoju”.

Uważał, że wizyta i zwołanie wspólnego komitetu nadało nowy impet stosunkom między obydwoma krajami, co przyczyniło się do zbudowania wspólnoty o wspólnej przyszłości między Chinami a Afryką w nowej erze.

„Chiny i Etiopia prowadziły rozmowy na temat rozszerzenia współpracy w takich sektorach, jak handel i inwestycje, pomoc rozwojowa, budowa infrastruktury i przetwarzanie długów, i osiągnęły szereg konsensusu” – podano.

Dodał, że obie strony podpisały memorandum o powołaniu grupy roboczej ds. współpracy gospodarczej i inwestycji, co ma ogromne znaczenie dla promowania budowania mechanizmów dwustronnej współpracy gospodarczej i zwiększania poparcia politycznego w tej dziedzinie.

jcm/nr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *