Rocznica ta została zatwierdzona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2011 roku i nawiązuje do porozumień zawartych przez niektóre kraje Południa, aby przyczynić się do poprawy warunków życia i wyeliminowania niektórych problemów związanych z biedą, głodem i chorobami. Na świecie.
Te umowy o współpracy jednoczą kraje rozwijające się, a także mają na celu osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030, jak wskazuje interesująca strona internetowa diainternacionalde.com.
Obecnie postęp dokonuje się poprzez wymianę doświadczeń, wiedzy oraz zasobów ekonomicznych i ludzkich zaangażowanych osób.
W ostatnich latach osiągnięto istotny postęp we współpracy w kwestiach gospodarczych, społecznych i politycznych, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia, szczególnie w czasach, gdy ludzkość stoi przed wielkimi bitwami i wyzwaniami.
Współpraca Południe-Południe ma na celu osiągnięcie szeregu celów, w tym sformułowanie strategii dla krajów rozwijających się w celu osiągnięcia samowystarczalności, z uwzględnieniem ich zdolności innowacyjnych.
Kolejnym tematem obrad jest podnoszenie świadomości zbiorowej poprzez wymianę doświadczeń pomiędzy krajami rozwijającymi się, z uwzględnieniem ich wiedzy.
Z drugiej strony rozważają nadanie większego priorytetu potrzebom tych krajów, które borykają się z większymi trudnościami oraz kryzysami gospodarczymi, społecznymi lub środowiskowymi.
Ten plan współpracy sięga lat 70. XX wieku, kiedy rząd Argentyny zaproponował Plan Działania z Buenos Aires podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie współpracy technicznej między krajami rozwijającymi się, aby promować i wdrażać współpracę techniczną między krajami rozwijającymi się.
Współpraca Południe-Południe nazywana jest także współpracą Ameryka Południowa-Afryka (ASA) ze względu na zasięg geograficzny, którego dotyczy.
Ideą tej inicjatywy jest to, że kraje Południa, z których zdecydowana większość to kraje rozwijające się, mogą współpracować ze sobą, aby zapewnić dobrobyt swoim obywatelom, ich zbiorową niezależność i oczywiście uzgodnione na szczeblu międzynarodowym cele rozwojowe. Jako Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.
Chociaż początkowo uważano, że ten dzień jest dniem zachęcającym do współpracy narody Południa, rzeczywistość jest taka, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat stał się dniem świętowania i naśladowania osiągnięć.
Kraje położone w południowej części planety rozwijają się zarówno technicznie, jak i finansowo, a ich najcenniejszym potencjałem jest ogromne bogactwo różnorodności biologicznej, jakie posiadają.
Dokumenty ONZ sugerują, że innym dobrym sposobem na zachęcenie do współpracy między krajami jest wspieranie wspólnej dla wszystkich sprawy, takiej jak ochrona lasów deszczowych Amazonii, największych płuc planety, lub po prostu stworzenie przesłania podkreślającego znaczenie pomagania każdemu. Inni kontynuują rozwój.
Uwaga/RFC
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”