Ebrahim Raisi wygrywa wybory prezydenckie w Iranie w pierwszej turze | świat | DW

Ebrahim Raisi wygrywa wybory prezydenckie w Iranie w pierwszej turze |  świat |  DW

Ebrahim Raisi, twardogłowy konserwatysta, wygrał w piątek w Iranie wybory prezydenckie w pierwszej turze, zdobywając ponad 62% głosów, wynika z częściowych oficjalnych wyników opublikowanych w sobotę (19.06.2012 r.). Sondaże opinii publicznej podały frekwencję na 44%, niższą niż w poprzednich wyborach.

Jamal Araf, przewodniczący Krajowej Komisji Wyborczej, powiedział na konferencji prasowej w Teheranie, że Raisi otrzymał „ponad 17,8 mln” głosów z łącznej liczby 28,6 mln głosów. W tegorocznym spisie wyborców znalazło się ponad 59,3 mln Irańczyków w wieku powyżej 18 lat.

Według częściowych danych przedstawionych przez urzędnika, generał dywizji Mohsen Rezaei, były głównodowodzący Gwardii Rewolucyjnej – ideologicznej armii Republiki Islamskiej – zajmie drugie miejsce z ponad 11,5% głosów. Przed byłym szefem Banku Centralnego Abdelem Nasserem Hemati (8,3%) i przedstawicielem Amirem Hosseinem Ghazizadehem Al-Hashemim (3,4%). Według obliczeń, było około 14% nieważnych lub nieważnych głosów.

Zwycięstwo nie jest kwestionowane przez konkurentów

„Gratuluję ludziom wyboru” – oświadczył w przemówieniu telewizyjnym ustępujący prezydent Hassan Rouhani. – Moje oficjalne gratulacje przyjdą później, ale wiemy, kto w tych wyborach zdobył wystarczającą liczbę głosów, a kogo dziś wybrała ludność – dodał premier, nie wymieniając zwycięzcy, który nie został jeszcze ogłoszony.

W wiadomościach na Instagramie i Twitterze lub w irańskich mediach trzej kandydaci, którzy skonfrontowali się z Raisi, przyznali zwycięstwo ultrakonserwatystom. „Gratuluję mojemu prezydentowi, który został wybrany przez naród” – cytowały irańskie media posła Amira Hosseina Ghazizadeha Al Hashemi.

Generał Mohsen Rezaei napisał na Twitterze, że ma nadzieję, że Raisi będzie w stanie zbudować „silny i popularny rząd, który rozwiąże problemy kraju”. Jedyny reformator w wyścigu, były prezes banku centralnego Hemti, również pogratulował Raisi’emu. Według oficjalnych mediów liczenie trwa wcześnie rano.

LGC (AFP/Reuters)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *