Egipt ostrzega, że ​​kraje COP27 nie mogą chować się za gospodarką, aby powstrzymać obietnice klimatyczne

Egipt ostrzega, że ​​kraje COP27 nie mogą chować się za gospodarką, aby powstrzymać obietnice klimatyczne

Kair, 30 października (DPA/EP) –

Egipt, który będzie gospodarzem rozmów klimatycznych ONZ w przyszłym miesiącu, ostrzegł uczestniczące kraje przed wykorzystywaniem „pesymizmu gospodarczego” jako wymówki do potencjalnego wycofania obietnic klimatycznych.

„Istniały obawy, że obecne warunki w krajach ulegną pogorszeniu” – powiedział egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry.

„Wycofać się z istniejących wrogich stanowisk politycznych… z powodu presji ogólnych globalnych warunków ekonomicznych, a tym samym wykorzystać okoliczności łagodzące, aby usprawiedliwić ich wycofanie się… Myślę, że byłoby to bardzo subiektywne. Pokonanie sytuacji” – powiedział Shoukry dpa .

Szczyt Klimatyczny ONZ, znany jako COP27, odbędzie się w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym w dniach 6-18 listopada w kontekście wojny na Ukrainie, która spowodowała wzrost cen żywności i energii. Konferencja odbywa się również po rozbieżnych wydarzeniach związanych z klimatem, które spowodowały spustoszenie w niektórych częściach świata.

Przedstawiciele prawie 200 krajów będą dyskutować o tym, jak powstrzymać globalne ocieplenie i jak można finansować szkody klimatyczne. Gospodarz promował COP27 jako szczyt roboczy.

„Postrzegamy COP27 jako COP27 wdrażania, w którym państwa i strony będą podkreślać swoje zobowiązanie do realizacji swoich przeszłych zobowiązań i kładą podwaliny pod przyszłość w postaci dodatkowych zobowiązań, które odpowiadają na wyzwania” – powiedział Sukari.

Dla niego sukces zależy od determinacji i woli politycznej zaangażowanych stron, a także od zrozumienia, że ​​narody bogate i biedne są dotknięte w równym stopniu, „bez względu na to, jakie morza je rozdzielają”.

Urzędnik podał niedawne niszczycielskie powodzie w Pakistanie, fale upałów w Europie i huragany w Stanach Zjednoczonych jako czynniki motywujące interesariuszy klimatycznych do podjęcia działań.

„Ludzie tracą życie” – powiedział Shukri, wyznaczony szef COP27. „Jeśli społeczność międzynarodowa nie stanie na wysokości zadania, będzie odpowiedzialna za pogorszenie sytuacji i ciągłe cierpienie dużej części ludności świata”.

Shoukry wyraził nadzieję, że spór o napięcia geopolityczne nie zostanie „zaimportowany” do procesu COP. „Są inne miejsca, w których można zająć się tymi kwestiami. I tutaj z pewnością należy skupić się na zmianach klimatu”.

Urzędnik dostrzega jednak „deficyt zaufania” z powodu naruszenia wcześniejszych zobowiązań. W 2009 r. kraje rozwinięte zobowiązały się do finansowania w wysokości 100 miliardów dolarów rocznie do 2020 r. na ochronę klimatu w biednych krajach, a obietnica ta w dużej mierze nie została spełniona.

Shoukry określił liczbę 100 miliardów dolarów jako „nieistotną” na poziomie światowym i pod względem możliwości krajów rozwiniętych, których budżety sięgają czasami bilionów dolarów. „Z pewnością nie ma to realnego wpływu na wyzwania związane ze zmianami klimatu” – podsumował.

„To niewielka liczba, która powinna była zostać osiągnięta… więc ich spotkanie jest nadal ważne, ale musimy też być praktyczni, musimy zrobić więcej, aby wywrzeć na to wpływ”. Ale sposób, w jaki te pieniądze są udostępniane, jest, według Shoukry, kwestią woli zbiorowej.

COP27 zajmie się również tym, jak globalne ocieplenie można ograniczyć do wzrostu temperatury o 1,5°C, co jest celem ustalonym w porozumieniu paryskim z 2015 r. W opinii Shukri założenie, że cel był tak długo poza zasięgiem, jest uzasadnione. „Jeśli zajmiesz się ogromem problemu i jego skutkami, a także potrzebą ambicji, możesz dokonać tej oceny” – powiedział.

„Ale to tak naprawdę nie pomoże nam w przyszłości. Jeśli zamierzamy ocenić niedociągnięcia przeszłości, myślę, że nie powinno to powstrzymać nas od utrzymywania ambicji na przyszłość, w przeciwnym razie znajdziemy się w błędne koło nieskuteczności”. „

Rozmowy klimatyczne ONZ w Egipcie to pierwszy raz od lat w Afryce, od czasu COP, który odbył się w Maroku na północy kontynentu w 2016 roku. Obecność szczytu w Egipcie budzi nadzieję Afryki, że zamożni świata pompować więcej pieniędzy W walce ze zmianami klimatu, aktor rozumie.

„Istnieją aspiracje i oczekiwania nie tylko ze strony krajów afrykańskich, ale podzielane przez szerszą społeczność krajów rozwijających się, związane z ich zdolnością do wypełniania swoich obowiązków i zobowiązań w kontekście wspólnych, ale zróżnicowanych obowiązków” – powiedział Shoukry.

Niektóre grupy zajmujące się prawami człowieka wyraziły zaniepokojenie potencjalnymi ograniczeniami znaczącego udziału działaczy ekologicznych w COP27. Ale Shoukry stwierdził, że jego kraj chce zapewnić organizacjom społeczeństwa obywatelskiego „otwarte i wygodne” środowisko. „Chcemy, aby społeczeństwo obywatelskie było obecne i otrzymało takie same prawa i przywileje (jak na każdym innym COP”).

Egipt, gdzie protesty uliczne są ograniczane, powiedział, że aktywiści będą mogli demonstrować w wyznaczonym miejscu obok miejsca konferencji.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *