Ekonomia. Wiele krajów Unii Europejskiej wzywa ambasadorów Białorusi do przymusowego lądowania europejskiego lotu

Bruksela, 24 lata (Europe Press)

Kilka krajów Unii Europejskiej, w tym Belgia, Polska i Czechy, wezwały białoruskich ambasadorów w swoich stolicach jako pierwszy znak protestu po tym, jak reżim Aleksandra Łukaszenki w niedzielę zmusił irlandzki lot do lądowania w Mińsku. Aresztowanie dziennikarza dysydenta Romana Protasevicia.

„Nieuzasadnione i niedopuszczalne działania popełnione w ostatnich godzinach nie pozostaną bez konsekwencji. Protasević musi zostać natychmiast zwolniony” – napisała na swoim Twitterze minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes, ogłaszając zaproszenie ambasadora Białorusi.

Filmis skorzystał z listu, aby powtórzyć również „poparcie demokratycznych aspiracji Białorusinów”, poparcie, które zostanie również przekazane wezwanemu dyplomacie.

Ze swojej strony Republika Czeska odwołała ambasadora Białorusi w kraju Walerego N. Kordiukowa, aby poinformować go o „zdecydowanym proteście” wobec czynu, który może naruszać międzynarodowe prawo lotnictwa cywilnego i który „nie może pozostać bez odpowiedzi” – oświadczyło czeskie MSZ.

„Republika Czeska będzie nalegać na przeprowadzenie wszechstronnego międzynarodowego śledztwa w sprawie tego niebezpiecznego incydentu, który zagroził życiu pasażerów i członków załogi, a którego nadużyły białoruskie władze, ścigając jednego ze swoich krytyków” – czytamy w notatce.

Polska była kolejnym państwem członkowskim, które zareagowało wcześniej, natychmiastowo odwołując białoruskiego Chargé d’Affairs na swojej ziemi, również zgłaszając „zdecydowany protest” przeciwko awaryjnemu lądowaniu Ryanaira.

Incydent został natychmiast potępiony przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącą Grupy Wykonawczej Ursulę von der Leyen i zapowiedziano, że odpowiedź Unii Europejskiej zostanie omówiona w poniedziałek na szczycie, który Bruksela. Szefów państw i rządów Unii Europejskiej, ponieważ jest to wydarzenie „niedopuszczalne i nielegalne” i „nie może być pozostawione bez konsekwencji”.

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej Josep Borrell wydał oświadczenie w imieniu 27 krajów, w którym potępił to, co się stało, wzywając do międzynarodowego śledztwa w celu wyjaśnienia, czy doszło do naruszenia prawa międzynarodowego, i wezwał do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanego dziennikarza. .

„Realizując tę ​​przymusową akcję, białoruskie władze zagroziły bezpieczeństwu pasażerów i członków załogi” – powiedział szef europejskiej dyplomacji, który zaznaczył, że Unia Europejska zbada sankcje wobec urzędników.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *