Ekonomia/wpływ szybkiej reakcji UE niejasny:

Ekonomia/wpływ szybkiej reakcji UE niejasny:

Według nowego raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, unijny Instrument Wsparcia dla Przedsiębiorstw i Pracowników Dotkniętych Kryzysem (SURE) o wartości 100 miliardów euro w państwach członkowskich był szybką reakcją mającą na celu ograniczenie ryzyka masowego nawrotu pandemii koronawirusa. Nie można było jednak odpowiednio ocenić wpływu narzędzia SURE na utrzymanie zatrudnienia ze względu na sposób, w jaki Komisja opracowała koncepcję nowego narzędzia, oraz brak wystarczających danych na poziomie krajowym. Komisja powinna teraz przeprowadzić pełną ocenę wsparcia dla SURE, aby wyciągnąć wnioski z przyszłych kryzysów. Będzie to również okazją do sprawdzenia, w jaki sposób zminimalizowano ryzyko nadużyć finansowych, ponieważ wszystkie kraje, które korzystały z narzędzia SURE, z wyjątkiem jednego, zgłosiły nieprawidłowości i podejrzenia nadużyć finansowych.

Pandemia COVID-19 zagroziła milionom miejsc pracy w Europie. UE zareagowała szybko, wprowadzając instrument Shore, który zapewnia tanie, długoterminowe pożyczki krajom w całym bloku. Mogą one przeznaczyć środki na tworzenie lub rozwijanie własnych programów chroniących miejsca pracy, opartych np. na skróceniu czasu pracy, zawieszeniu umowy o pracę i dotacjach do wynagrodzeń, a także na działania prozdrowotne. O pożyczki ubiegało się 19 krajów, wypłacono już blisko 92 mld euro. Kredyty dla Włoch i Hiszpanii wynoszą ponad połowę ww. kwoty.

„SURE odzwierciedlił sytuację kryzysową i szybko i skutecznie udostępnił fundusze UE, aby złagodzić wpływ pandemii na pracowników i przedsiębiorstwa” – powiedziała Ileana Ivanova, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, która kierowała przeglądem. Jednak jego pełny wpływ na Ziemię jest nadal nieznany. Pomimo pewnych oznak dobrych wyników, solidne dane wciąż nie wystarczają, aby ocenić, ile miejsc pracy faktycznie udało się uratować”.

Komisja była w stanie szybko zapewnić państwom członkowskim fundusze z SURE: siedem miesięcy po ogłoszeniu pandemii, w krótszym czasie niż zwykle w ramach normalnych procedur finansowania. Jednak pomimo pewnych oznak, że program SURE dotarł do milionów pracowników w najgorszym okresie kryzysu, nie można w pełni ocenić jego wkładu w zmniejszanie bezrobocia. Wynika to częściowo z faktu, że jego wpływ jest nierozerwalnie związany z wpływem własnych systemów wsparcia poszczególnych krajów.

Innowacyjne przepisy UE dotyczące SURE dają państwom członkowskim dużą swobodę w wyborze miejsca wydawania pieniędzy. Nie wymaga też od Komisji oceny, czy systemy kontroli poszczególnych krajów są wystarczająco rygorystyczne. W tym kontekście audytorzy podkreślają, że środki reagowania kryzysowego, takie jak plany utrzymania miejsc pracy, są podatne na nadużycia. W przypadku SURE 18 z 19 krajów wykryło nieprawidłowości lub nadużycia finansowe i zbadało je wszystkie, co doprowadziło do odzyskania niewłaściwie wykorzystanych środków w 13 krajach. Sama komisja nie wszczęła żadnego dochodzenia, ponieważ odpowiedzialność spoczywa na państwach członkowskich. W przypadku wykrycia jakiegokolwiek nadużycia fakt, że kraje muszą spłacać pożyczki, ogranicza ryzyko finansowe dla budżetu UE. UE jest jednak narażona na ryzyko utraty reputacji, jeśli środki finansowane z jej budżetu zostaną uznane za podatne na oszustwa.

Komisja oszacowała, że ​​dzięki ratingowi kredytowemu UE AAA kraje korzystające z SURE zaoszczędziły około 8,5 mld euro na spłacie odsetek. Włochy, Hiszpania, Rumunia, Polska i Grecja skupiają 86% łącznych szacowanych oszczędności.

Informacje referencyjne

SURE to narzędzie tymczasowe, które wygasa w tym roku. Aby sfinansować pożyczki, Urząd zaciąga pożyczki na rynkach kapitałowych poprzez emisję obligacji. Po raz pierwszy organ wydaje powiązania społeczne, co wymaga uzyskania pozytywnych skutków społecznych. 27 państw członkowskich UE łącznie gwarantuje 25% wszystkich pożyczek w ramach instrumentu SURE, zapewniając zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności kraju; Pozostałe 75% jest zabezpieczone z budżetu UE. Komisja szacuje, że w 2020 r. SURE udzieliło wsparcia około 31,5 mln osób i 2,5 mln przedsiębiorstw, a 9 mln osób skorzystało z programów utrzymania miejsc pracy finansowanych przez SURE w 2021 r.

Sprawozdanie specjalne nr 28/2022, „Wspieranie łagodzenia ryzyka bezrobocia w sytuacji nadzwyczajnej (narzędzie SURE): Finansowanie z SURE przyczyniło się do utrzymania zatrudnienia podczas kryzysu związanego z COVID-19, ale jego pełny wpływ pozostaje nieznany” jest dostępne na stronie internetowej sądu .

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *