Eksport dostawców samochodów wzrósł o 25% w ciągu pierwszych czterech miesięcy

Eksport dostawców samochodów wzrósł o 25% w ciągu pierwszych czterech miesięcy

Eksport hiszpańskich dostawców wyposażenia i komponentów motoryzacyjnych O 26,2% w I kwartale br. Jest to wzrost, który „odzwierciedla dynamikę odnotowaną przez sprzedaż zagraniczną w sektorze”, jak wyjaśniło hiszpańskie stowarzyszenie dostawców samochodów Cernauto.

Łącznie wielkość eksportu komponentów i wyposażenia motoryzacyjnego hiszpańskich firm w ciągu pierwszych czterech miesięcy wyniosła 9 miliardów euro. całkowitej sumyWiększość z nich, bo 6,548 mln, trafiła do innych krajów UE. Znajduje się około a 36,5% wzrostu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Wzrost aktywności eksportowej hiszpańskich firm między styczniem a kwietniem wynika, zdaniem Cernauto, z „Stopniowe łagodzenie presji inflacyjnych i reorientacja w kierunku normalizacji w globalnych łańcuchach dostaw”. W tym sensie sektor motoryzacyjny jest jednym z sektorów, które miały największe znaczenie w pierwszym kwartale pod względem eksportu.

Głównymi kierunkami eksportu hiszpańskich firm są Francja, Niemcy i Portugalia

zainteresowanie głównymi krajami docelowymi hiszpańskiego eksportu w sektorze komponentów i wyposażenia motoryzacyjnego, Francja jest głównym partnerem handlowym branży, z obrotami w wysokości 1722 mln euro W pierwszym kwartale 2023 r.

ze swojej strony, Krajem, w którym eksport wzrósł najbardziej, były Niemcy hiszpańskich firm. Konkretnie, 43,3% rok do roku, do 1 705 mln euro. Następnie Portugalia, Włochy i Polska to kraje, do których hiszpańskie firmy specjalizujące się w komponentach samochodowych eksportują najwięcej w okresie od stycznia do kwietnia.

Maria Begonia Lamazares, Head of Markets w Sernauto, oceniła, że ​​”sprzedaż we Wspólnocie wzrosła w większym stopniu niż eksport poza wspólnotę, co odzwierciedla jej wpływ na dynamikę handlu zagranicznego naszej branży. Tym samym udział w rynku UE wzrósł o ponad pięć punktów procentowych w porównaniu z tym samym okresem od 2022 roku”.

Eksport wspierał gospodarkę w pierwszej połowie roku, ale w drugiej może spaść

Dane dostarczone przez Sernauto potwierdzają trend, który według ekonomistów wspierał hiszpańską gospodarkę w pierwszej połowie 2023 roku: wzrost eksportu komercyjnego. Jednak to zjawisko To może zmienić kurs w drugiej połowie rokuco może wpędzić tysiące hiszpańskich firm w kłopoty.

Wyjaśnił to temu medium przewodniczący Komisji Finansów Generalnej Rady Ekonomistów (CGE), Antonio Pedraza, przy innej okazji, stwierdzając, że złożona sytuacja gospodarcza krajów Unii Europejskiej może zmienić kierunek eksportu hiszpańskich firm. „Niemcy właśnie weszły w ujemny wzrost techniczny, po dwóch kolejnych kwartałach wzrostu; I na drugim miejscu Wielka Brytania, która spodziewa się wejścia w recesję pod koniec roku gdzie stopa inflacji przekracza 10%.

Wszystko w kontekście negatywnego trendu konsumpcji na najbliższe miesiące „ze względu na inflację, stopy procentowe i spadek możliwości oszczędzania gospodarstw domowych, oprócz Spadek kredytu konsumenckiegojeden z najbardziej dochodowych rodzajów kredytów dla banków, które pobierają oprocentowanie między 8% a 9%, podsumował Antonio Pedraza.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *