Eksport tureckiego przemysłu motoryzacyjnego wyniósł 29,3 miliarda dolarów

Przemysł motoryzacyjny, lokomotywowy sektor gospodarki tureckiej, który pod koniec 2021 roku po raz 16. z rzędu został ogłoszony mistrzem jako wiodąca firma eksportowa, wygenerował w ubiegłym roku sprzedaż zagraniczną w wysokości 29,3 miliarda dolarów.

Stowarzyszenie Eksporterów Przemysłu Motoryzacyjnego Uludag poinformowało w oświadczeniu, że eksport przemysłu motoryzacyjnego wzrósł o 15 procent w 2021 r. w porównaniu do 2020 r. i wyniósł 29,342 mln USD i 794 000 USD.

Tym samym branża motoryzacyjna, będąca liderem tureckiego eksportu, od 16 lat stała się sektorem o największym eksporcie.

Eksport sektora w grudniu wzrósł o 6 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniósł prawie 3 miliardy dolarów, co czyni go drugim co do wielkości miesięcznym eksportem w historii sektora.

pod względem krajów, Niemcy W 2021 roku stał się największym rynkiem eksportowym.

Eksport do Niemiec wzrósł w ubiegłym roku o 17 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 4,168 mld USD.

Wśród innych ważnych rynków w ubiegłym roku odnotowano wzrost wartości eksportu: Francja 14 proc., Wielka Brytania 39 proc., Włochy i Hiszpania po 15 proc., Polska 21 proc., Stany Zjednoczone 29 proc., Rosja 51 proc., Egipt 22. proc., a Maroko 19 proc.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.