Ekstremizm w Polsce grozi „eksplodacją” w Europie i jej przekształceniem

Ekstremizm w Polsce grozi „eksplodacją” w Europie i jej przekształceniem

Oczy inwestorów, polityków i żądnych informacji obywateli zwracają się w stronę negocjacji w sprawie Brexitu. Jednak w Europie Wschodniej, w jednym z krajów określanych przyszłością Starego Kontynentu, szykuje się kolejny ruch odśrodkowy (który ma tendencję do oddalania się od europejskiego centrum lub ortodoksji): Polska jest trochę dalej od Brukseli, niż mogłoby się wydawać, ale w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Warszawa jest… Nie chcesz opuścić Unii, ale raczej chcesz ją zmienić od wewnątrz.

Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie od 2000 roku. W ciągu ostatnich trzech lat jej PKB na mieszkańca wzrósł o 3,3%, 3,9% i 3%, a stopa bezrobocia przekroczyła 20% w 2000 roku do spadku poniżej Z 5% w III kwartale 2017 r. (warto też zauważyć, że kraj ten przoduje we wskaźniku zatrudnienia tymczasowego, wyprzedzając nawet Hiszpanię). Rozwój Polski był sukcesem Europy, ale przede wszystkim samego kraju.

Powrót do władzy ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość z Jarosławem Kaczyńskim pod koniec 2015 roku przekreśla jednak część wieloletnich sukcesów. Jego populistyczna retoryka głęboko oddziałuje na Polaków, którzy wydają się coraz bardziej odrzucać imigrację i niektóre decyzje podejmowane w Brukseli. Jak ujawniło Politico, Kaczyński jest polskim siłaczem, choć faktycznym premierem jest Mateusz Morawiecki, który także jest członkiem PiS.

Polska nie jest sama. Kraje takie jak Węgry czy Czechy mają władców, którzy na dużych obszarach terytorium pokrywają się z polskim Prawem i Sprawiedliwością. Chociaż niewiele rządów w Unii Europejskiej broni obecnie tej polityki, prawdą jest, że jej wzrost jest wyraźny i że ich zwycięstwa mają miejsce w krajach o silnie rozwijających się gospodarkach, które mają zyskać na znaczeniu w Europie przyszłości. Europa może być zmuszona do transformacji, jeśli zmian będzie domagać się coraz większa liczba krajów, zwłaszcza jeśli będą to kraje silne, czyli posiadające duże gospodarki.

Przejaw siły

Nie wchodząc dalej, 11 listopada (Polskie Święto Niepodległości) dziesiątki tysięcy polskich nacjonalistów przejęło kontrolę nad ulicami Warszawy w corocznym marszu upamiętniającym Święto Niepodległości Rzeczypospolitej, zorganizowanym z tej okazji pod hasłem „My, chcę Boga”. „To przesłanie potwierdzające wagę katolicyzmu w tożsamości europejskiej.

Te tysiące osób zwiedzało stolicę Polski, niosąc tysiące flag narodowych, pochodni i plakatów krytykujących Unię Europejską, rozwój politycznego islamu czy promowaną przez Brukselę politykę przyjmowania uchodźców, która nie została jeszcze zaakceptowana przez polski rząd. Obrazy z marszu, to coś więcej niż tylko świętowanie, wyglądały jak największe zgromadzenie ekstremistów, jakie widziano w ostatnim czasie.

Zdaniem organizatorów marszu hasło „Chcemy Boga” ma na celu przypomnienie, że Polska jest „twierdzą wiary i religijności” w Europie, a także obronę „katolicyzmu przed narzuconym przez Europę ateizmem”. W wypowiedziach dla EFE przyznał to rzecznik organizacji Robert Backiewicz.

Potwierdzają z Bloomberga, że ​​obecnie niewielu Polaków wierzy, że kraj powinien pójść w ślady Wielkiej Brytanii, ale coraz bardziej prawdopodobny jest wypadek kolejowy na trasie Warszawa – Bruksela. Nie ma wątpliwości, że konfrontacja z prawie 40-milionowym krajem może stanowić poważną przeszkodę dla przyszłości Unii Europejskiej i zbliżenia między krajami bloku.

Zmienianie Europy od wewnątrz

Jarosław Kaczyński, człowiek, który naprawdę rządzi Polską, dał do zrozumienia, że ​​konfrontacja z Brukselą jest tuż za rogiem i może potrwać długo. PiS nie chce Polski poza Europą, chce Polski, która przewodzi radykalnej zmianie na Starym Kontynencie: „Chora Europa dzisiaj musi wejść na drogę powrotu do zdrowia, do podstawowych wartości, do prawdziwej wolności i wzmocnienia naszej cywilizacji opartej na chrześcijaństwie.

W tym samym kierunku wypowiada się Mateusz Morawiecki, nowy premier kraju, który zastępuje Beatę Szydło. Ten ekspert-polityk, który był szefem polskiego oddziału Banco Santander, w swoim pierwszym przemówieniu po wyborze podkreślił, że „Polska jest częścią Unii Europejskiej, ale chcemy ją przekształcić, aby ją na nowo schrystianizować”. „.

Morawiecki przyznał ponadto, że jego krajowi nie spieszy się z wprowadzeniem euro, a także zarzucił Unii Europejskiej składanie „nieprzyjemnych gróźb” w sprawie funduszy wspólnotowych, które w przypadku dalszego nieposłuszeństwa mogą do Polski nie dotrzeć.

Choć Polska była i pozostaje głównym partnerem Europy Zachodniej. Jej położenie geograficzne (graniczące z Białorusią i Ukrainą, dwoma krajami znajdującymi się pod dużym wpływem Rosji) sprawiło, że wschodnia Polska i państwa bałtyckie stały się „prawdziwą” granicą z Rosją i jej państwami satelickimi.

Kontrowersyjna reforma sądownictwa

Jednak niektóre reformy wprowadzone przez polski rząd postawiły przywódców UE w niezręcznej sytuacji. Kilka dni temu polski parlament przyjął dwie ustawy mające na celu zwiększenie kontroli politycznej nad sądami i sędziami, inicjatywy wynikające z szeroko zakrojonej reformy sądownictwa, ostro krytykowanej przez Brukselę, mającej na celu atak na zasadę podziału władzy i Stan. . W przyszłym tygodniu Komisja Europejska określi „kolejne kroki” w sprawie wszczętej przeciwko Polsce ze względu na „systemowe” zagrożenia dla praworządności.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis ogłosił na konferencji prasowej, że „(Przewodniczący Komisji Jean-Claude) Juncker zażądał umieszczenia tej kwestii w porządku obrad organu w przyszłym tygodniu w celu ustalenia kolejnych kroków”. .

Rzecznik Wspólnoty jedynie potwierdził, że Zarząd Wspólnoty „odnotowuje” opinie Komisji Weneckiej Rady Europy w sprawie polskiej reformy.



You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *