Ekwador i oczekiwania amerykańskiej Granmy „The World”

Andrés Arauz y Guillermo Lasso, candidatos presidenciales en Ecuador

Niemal wszystkie komentarze w głównych zachodnich mediach odnoszące się do wyniku wyborów w Ekwadorze mówią o „klęsce Coresmo”.

Jednak kilka czynników spowodowało gwałtowną zmianę wyniku pierwszej rundy (Arawes 32,72%, Lasso 19,74%), a wynikami niedzieli, kiedy Guillermo Laso uzyskał 52,46%, a Arrowes 47,54%.

Chociaż Andrés Arauz brał udział w wyborach jako przedstawiciel koalicji Unión por la Esperanza, nie jest tajemnicą, że przedstawił się jako zwolennik Correi, zaangażowany w zmianę skutków neoliberalnego porządku narzuconego przez Lenina Moreno.

Nie można ignorować roli ekwadorskiej prasy w niedzielnym wyniku końcowym. Nigdy nie było dnia, w którym artykuły przeciwko byłemu władcy Correi przestały się pojawiać, dodając do oskarżeń kierowanych przeciwko niemu, bez żadnych dowodów i cenzurując, przez cały czas, możliwość powrotu któregokolwiek z jego zastępców do rządu. Często zdarza się, że w Ekwadorze Correa jest opisywany jako „uciekinier przed sprawiedliwością”.

Na ostatnim etapie strzały wystrzelono bezpośrednio w Arauza. Konieczne będzie przekonanie się, jak wiele szkód może wyrządzić perspektywa lewicowego rządu w Ekwadorze z faktem, że w pierwszej turze inni kandydaci wyłonili się z rzekomych grup lewicowych, takich jak przedstawiciel rdzennej ludności Yako Perez, który został nazwany przez zwolenników nieważnego głosowania i głosem lewicy demokratycznej Xaviera Hervasa, który potwierdził, że będzie głosował na Laso.

W pierwszej turze 7 lutego siły te uznano za „Związek Lewicowej Nadziei”. Polityczne ramię Ruchu Tubylczego (Pachacutec) kierowane przez Yaku Pereza i Lewica Demokratyczna zdobyły prawie 67% głosów. Oznacza to, że gdyby byli zjednoczeni, nie byłoby siły, która byłaby w stanie pokonać swojego przedstawiciela w drugiej turze.

Ale tak się nie stało. Nawet w tym środowisku i wbrew wszelkiej możliwości powrotu lewicy do ekwadorskiego rządu, amerykański New York Times, odnosząc się do możliwości wygrania Arawes, opublikował następujący komentarz: „Ekwador musi zapobiec powrotowi Correísmo”. .

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *