Ekwadorski parlament odracza głosowanie nad raportem w sprawie Pandora Papers

Etiopia krytykuje „ingerencję” krajów arabskich w spór o tamę na Nilu
Ta treść została opublikowana 02 grudnia 2021 – 20:40

Quito, 2 grudnia (EFE). – Sesja plenarna Zgromadzenia Narodowego Ekwadoru (AN, Parlament) przesunęła do przyszłego wtorku głosowanie nad raportem parlamentarnym w sprawie Pandory Papers, przygotowanym przez Komisję Gwarancji Konstytucyjnych i zaśmiecającym prezydenta kraju Guillermo Lasso.

Pierwszy wiceprzewodniczący Zgromadzenia, Virgilio Sakesella, niezależny polityk, ogłosił decyzję po tym, jak sekretarz generalny Zgromadzenia przez cztery godziny czytał 358-stronicowy raport, jako wstępny krok do debaty w głęboko rozbieżnym obiegu. jasne wśród prawodawców.

Dokument zawiera dwa raporty: jedno dla większości i jedno dla mniejszości, które zostały przygotowane przez Komisję Gwarancji Konstytucyjnych pod przewodnictwem José Cabascango, należącej do rdzennej grupy Pachakotik.

Raport większości stwierdza domniemane naruszenie prawa zatwierdzonego w 2017 r., które zabrania urzędnikom publicznym i wybranym w wyborach posiadania nieruchomości lub aktywów w krajach sklasyfikowanych jako raje podatkowe w Ekwadorze, w tym w Panamie.

Ekstremista, któremu prezydent Ekwadoru zaprzeczył, twierdząc, że zgodnie z prawem pozbył się tych aktywów, zanim został kandydatem na prezydenta.

W raporcie większości uznano również, że brak jest art. 130 ust. 2 konstytucji, który powinien usunąć prezydenta z powodu „poważnego kryzysu politycznego i zawirowań wewnętrznych”.

Jego zaleceniem jest, aby Lasso stawił się przed Przedstawicielami i udzielał informacji istotnych dla sprawy, a także autoryzował zniesienie rezerwy wszystkich swoich transakcji i aktywów.

Pandora Papers to wyciekły plik łączący biznesmenów i polityków z całego świata, w tym lasso, z aktywami w rajach podatkowych.

Kilka dni po jego opublikowaniu we wrześniu prezydent poprosił stanowego kontrolera generalnego o zweryfikowanie oświadczenia majątkowego, które złożył przed objęciem urzędu w maju.

Opisał również wnioski komisji ustawodawczej jako „żałośnie błędne”, zarzucając jej lekceważenie „procedury prawnej” i nazywając ją „cyrkiem ideologicznym”, dlatego dwukrotnie odmówił stawienia się, aby odpowiedzieć na pytania jej członków.

Napisanie raportu, który został ukończony na początku listopada, podzieliło członków komisji.

W ten sposób raport mniejszości, poparty przez dwóch członków Stowarzyszenia Banque Nationale (BAN), w tym Saquicela, zaleca, aby stowarzyszenie zarchiwizowało sprawę i przekazało informacje innym agencjom finansowym odpowiedzialnym za tego typu śledztwo. EFE

pa/elb/dmt

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *