Elon Musk będzie nadal finansował Internet na Ukrainie

Waszyngton. CEO SpaceX Elon MuskW sobotę ogłosił, że będzie nadal finansował satelitarny internet Starlink na Ukrainie, odwracając uwagi, które pojawiły się dzień wcześniej, kiedy wezwał rząd USA do przejęcia.

„To nie ma znaczenia” – napisał na Twitterze najbogatszy człowiek świata. „Chociaż Starlink nadal traci pieniądze, a inne firmy otrzymują miliardy dolarów od podatników, nadal będziemy bezpłatnie finansować ukraiński rząd” – powiedział miliarder.

Musk powiedział w piątek, że SpaceX nie będzie mógł sobie pozwolić na Starlink na Ukrainie w nieskończoność. Wojsko Stanów Zjednoczonych potwierdziło, że było w kontakcie z firmą miliardera w celu sfinansowania głównej sieci.

Dyskusje pojawiają się, gdy Musk jest uwikłany w publiczne spory z ukraińskimi przywódcami, którzy ze złością zareagowali na jego kontrowersyjne propozycje rozwiązania konfliktu, w tym uznanie rosyjskiej suwerenności na Krymie.

Starlink to konstelacja ponad 3000 małych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, co ma kluczowe znaczenie dla ukraińskiej komunikacji w walce z rosyjską inwazją na jej terytorium. SpaceX przekazało Ukrainie 25 000 stacji naziemnych, według zaktualizowanych danych, które Musk podał w zeszłym tygodniu.

Skopiowane!

W piątek ognisty i kontrowersyjny biznesmen ostrzegł, że firma kosmiczna nie może „w nieskończoność finansować obecnego systemu i wysyłać tysiące dodatkowych stacji (…). To nierozsądne”.

Miliarder powiedział, że SpaceX kosztowało już firmę 80 milionów dolarów, a do końca roku rachunek ma osiągnąć 100 milionów dolarów. Musk podkreślił, że poza „małym procentem”, SpaceX ponosi wszystkie koszty wdrożenia i utrzymania swoich terminali Starlink na Ukrainie.

Ale łańcuch CNN Wspomniałem, że wspólne liczby SpaceX z Pentagonem pokazują, że około 85% z 20 000 najlepszych stacji znajduje się na Ukrainie Częściowo opłacane przez kraje takie jak Stany Zjednoczone czy Polska i inne podmiotyktóry zapłacił również za około 30% połączenia internetowego.

W piątek zastępca sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh powiedziała, że ​​Pentagon kontaktował się z Muskiem w sprawie finansowania.

Musk niedawno starł się z ukraińskimi urzędnikami, w tym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, po tym, jak zaproponował porozumienie pokojowe, które obejmowałoby ponowne przeprowadzenie kontrowersyjnych referendów na okupowanych przez Rosję terytorium Ukrainy, pomysł z zadowoleniem przyjął Moskwa.

Ambasador Kijowa w Niemczech, Andrij Melnyk, podzielił się na Twitterze, prosząc Muska o „pieprzyć to”. W piątkowym tweecie, który zawierał żartobliwe wyrażenie, Musk powiedział: „Stosujemy się tylko do twoich zaleceń”.

„Czy nam się to podoba, czy nie, elonmusk pomógł nam przetrwać najniebezpieczniejsze momenty wojny” – napisał u jego boku doradca ukraińskiego prezydenta Michajło Podolak.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *