Emmanuel Macron odwiedza Victora Urbana, przeciwnika i partnera

Emmanuel Macron jedzie do Budapesztu, ostatni etap swojego 27-narodowego tournée przed objęciem przewodnictwa w Unii Europejskiej. Podczas tej podróży na Węgry, pierwszy dla głowy państwa, spotka się z przeciwnikiem politycznym, ale także z partnerem europejskim, takim jak premier Viktor Orban.

Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek 13 grudnia w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, jego przeciwnikiem w Unii Europejskiej w dziedzinie wartości, ale potencjalnym sojusznikiem w kwestiach takich jak inwestycje, energia jądrowa i obronność. Jest w porządku obrad prezydencji francuskiej.

Wyjazd, pierwszy od 2007 roku prezydenta Francji, jest częścią szczytu Grupy Wyszehradzkiej składającej się z Węgier, Polski, Czech i Słowacji.

„Musimy współpracować dla Europy”

W czwartek Emmanuel Macron podkreślił, że jest „przeciwnikiem politycznym, ale europejskim partnerem”, kończąc tym samym swoją podróż po pozostałych 26 stolicach Unii Europejskiej. „Bez względu na naszą wrażliwość polityczną, jakie są nasze wybory, musimy wspólnie pracować dla Europy” – powiedział francuski prezydent.

„To bardzo jasne, że będą spory w kwestii rządów prawa, ale myślę, że w kwestiach suwerenności, modelu wzrostu i wielu kwestii może istnieć również możliwość znalezienia pożytecznych kompromisów”. on dodał.

Jednak Emmanuel Macron często cytował Viktora Orbana jako przywódcę nacjonalistycznego i suwerennego obozu w Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do obozu „postępowych Europejczyków”.

Jak ujął to Gulliver Cragg, korespondent France 24 na Europę Wschodnią, węgierski premier jest naprawdę „problemem dla Unii Europejskiej i przez wiele lat był spowodowany jego brakiem szacunku dla demokratycznych wartości bloku, secesją”. władzy i jej kontroli nad całym aparatem państwowym i mediami”.

Nasz dziennikarz dodaje: „Istnieje też wiele instytucji międzynarodowych, które nie klasyfikują już Węgier jako prawdziwej demokracji. Był to jedyny kraj europejski, który nie został zaproszony na ostatni szczyt demokracji zorganizowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena”.

Naruszenia praworządności i wartości UE

Wraz z Polską Węgry przyjęły kilka ustaw, które zostały zakwestionowane w Brukseli, w tym przepis zakazujący przedstawiania homoseksualizmu osobom poniżej 18 roku życia. Podobnie jak Warszawa, kwestionuje nadrzędność prawa europejskiego nad prawem krajowym.

W odpowiedzi Komisja podjęła wobec nich różne środki w celu podważenia praworządności i wartości UE, w szczególności mechanizmu „warunkowości” pomocy UE, który uniemożliwia wypłatę dotacji na odzyskanie środków.

„Jeśli Emmanuel Macron chce być nosicielem silnej Europy, to tak naprawdę antytezą tego wszystkiego jest Viktor Orban. Co chciałby nie tak naprawdę szanować wartości bloku, ale nadal otrzymywać od niego pieniądze „Jest jeszcze jeden problem, który pojawia się coraz częściej, gdy mówimy o Węgrzech, to korupcja i zawłaszczanie europejskich pieniędzy przez przyjaciół i rodzinę Viktora Orbana”, mówi Gulliver Cragg.

Jednak prezydencja francuska stwierdziła, że ​​kwestie te „niekoniecznie są związane” z porozumieniami, które można osiągnąć w sprawie suwerenności cyfrowej, wzmocnienia europejskiej obrony, europejskiego budżetu inwestycyjnego lub sojuszy przemysłowych.

Obaj przywódcy znaleźli już wspólną płaszczyznę, kiedy Emmanuel Macron powitał Victora Orbana w październiku 2019 r., zwłaszcza w kwestii ochrony granic i potrzeby obrony europejskiej.

Spotkania z opozycją węgierską

Ale Elisee twierdzi, że francuski prezydent będzie mówił o kwestiach spornych i że „nie ma zwyczaju wykręcania się”, podczas gdy węgierska społeczność LGBT+ poprosiła go o poruszenie tej kwestii podczas spotkania z Viktorem Orbanem w liście otwartym do Francuzów. magazyn Têtu.

„Jest wiele problemów z Węgrami i Emmanuel Macron zamierza to całkowicie wyjaśnić. Po przybyciu do Budapesztu najpierw odwiedzi grób Agnes Heller, węgierskiej filozofki bardzo krytycznej wobec Viktora Orbána. Prezydent Republiki również zamierza spotkać się z opozycją węgierską, nawet jeśli będzie tu kiedyś”, jak opisuje Gulliver Cragg.

Spotka się z burmistrzem Budapesztu Girgilim Karaksonim, a także z innymi przedstawicielami partii antyortodoksyjnych, w tym z Peterem Marki Zayem, jedynym kandydatem opozycji aspirującym do obalenia rządzącego od 2010 roku premiera Węgier w wyborach. Parlament w kwietniu 2022 r. To czyni go najdłużej działającym przywódcą UE od czasu, gdy go opuściła Angela Merkel.

„Panie Macron, Węgry, które pan odwiedzi, są już krajem rządzonym przez skrajną prawicę” – powiedział burmistrz regionu Budapesztu, socjolog Gabor Eros, potępiając „endemiczną korupcję, kampanię antygejowską, oszustwa wyborcze”. rządy oligarchiczne w gospodarce i masowe represje wobec społeczeństwa obywatelskiego”.

Witając Emmanuela Macrona, który niedawno rzucił czerwony dywan dla Marine Le Pen i Erica Zemmoura, dwóch francuskich skrajnie prawicowych postaci ubiegających się o prezydenturę, „Victor Urban może udowodnić swoje europejskie znaczenie” przekraczające wagę 9,8 miliona swojego kraju. Węgierska ekspertka polityczna we Francji, Esther Petronila Soss, powiedziała AFP.

A na poziomie dwustronnym, „pomimo różnic między liberalnym Emmanuelem Macronem a konserwatywnym Viktorem Orbánem, istnieją ważne punkty współpracy, na przykład w polityce energetycznej między tymi dwoma pro-nuklearnymi zwolennikami energii” – mówi Daniel Dick, analityk promiejski. w Instytucie Węgierskim XXI wieku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.