Erdogan nie widzi pokoju na Ukrainie po spotkaniu z Putinem – DW – 09.05.2023

Erdogan nie widzi pokoju na Ukrainie po spotkaniu z Putinem – DW – 09.05.2023

„Niestety, wojna, która trwa od półtora roku, nadal trwa. Na horyzoncie nie widać obiecujących perspektyw na pokój” – powiedział. Erdogana Tureccy dziennikarze, którzy towarzyszyli mu w samolocie z rosyjskiego Soczi do Ankary.

Według doniesień tureckich mediów prezydent dodał: „Jako Turcja potwierdziliśmy, że w wojnie nie ma zwycięzcy, a w pokoju nie ma przegranego, i że jesteśmy gotowi wnieść swój wkład, gdy strony tego zażądają. „

Putin nie ustępuje w sprawie umowy zbożowej

Jeśli chodzi o Porozumienie w sprawie korytarza eksportu zbóż Spośród portów Morza Czarnego, które działały przez rok, zanim Moskwa je zatrzymała po odmowie ich przedłużenia w lipcu ubiegłego roku, Erdogan wskazał, że Putin oskarża kraje zachodnie o niedopełnienie swoich obowiązków zaangażowania.

Prezydent Turcji podkreślił, że Kreml w celu reaktywacji porozumienia żąda powrotu Rosyjskiego Banku Rolnego do systemu SWIFT, aby mógł zabezpieczyć statki służące do transportu rosyjskiego zboża. Dodał: „Ale jeśli chodzi o kwestię Swifta i kwestię ubezpieczeń, Zachód ma zupełnie inny pogląd na Rosję”.

Aby „Europa dotrzymała obietnic, które mi złożyła”

„28 sierpnia Sekretarz Generalny ONZ Guterres w przesłanym przez siebie piśmie zaproponował mechanizm pośredni, który miałby wynikać z transakcji SWIFT, a nie bezpośrednio SWIFT, jak chcieli Rosjanie” – powiedział Erdogan. „Powiedzieli, że pracują również nad kwestią ubezpieczenia”.

Dodał, że Moskwa przedstawia te dwa żądania jako „zobowiązanie” do reaktywowania inicjatywy i że Putin powiedział mu, że nie podejmie w ich sprawie żadnych działań, dopóki „Europa nie spełni obietnic, które mi złożyła” – podają tureckie media.

Członek NATO, Turcja, próbuje przekonać Rosję do powrotu do tzw. Inicjatywy na rzecz Zboża Morza Czarnego, w której pośredniczą Ankara i Organizacja Narodów Zjednoczonych. Moskwa wycofała się w lipcu, kończąc rok chronionego eksportu z ukraińskich portów w czasie wojny.

Porozumienie w sprawie zbóż znajduje się w porządku obrad

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

RML (EFE, Reuters)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *