Erdogan wygrywa drugą turę wyborów i będzie rządził Turcją do 2028 roku

Erdogan wygrywa drugą turę wyborów i będzie rządził Turcją do 2028 roku

Dziś, w niedzielę, obecny prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wygrał drugą turę wyborów prezydenckich. Jest to wynik, który potwierdza jego utrzymanie się u władzy do 2028 roku, po dwóch dekadach na czele kraju, według doniesień Francja Agencja prasowa.

„Nasz naród powierzył nam odpowiedzialność za kierowanie krajem przez następne pięć lat” – powiedział 69-letni Erdogan kibicom z autobusu w swojej dzielnicy Stambułu. Szef tureckiej komisji wyborczej ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach. Chociaż ostateczne wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone.

Po przeliczeniu 99,7% głosów, według oficjalnej agencji Anadolu, Erdogan na czele Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju) uzyskał 52,1% głosów, wobec 47,9% na jego rywal, Partia Sprawiedliwości i Rozwoju. socjaldemokrata Kemal Kilicdaroglu.

Wyniki potwierdzają oczekiwania co do tej drugiej tury, w której ustępujący prezydent pojawił się jako faworytPomimo pragnienia zmian ze strony elektoratu, przyspieszającej inflacji i dezaprobaty dla ograniczania swobód w kraju, w którym uwięziono lub zesłano dziesiątki tysięcy dysydentów.

W pierwszej turze, która odbyła się 14 maja, Erdoğan już wyszedł na prowadzenie, otrzymując 49,5% głosów wobec 45% jego przeciwnika. Po raz pierwszy w historii Türkiye odbyła się druga tura. „Czas odłożyć na bok różnice w kampanii wyborczej i osiągnąć jedność i solidarność wokół naszych marzeń jako narodu” – powiedział prezydent swoim zwolennikom zgromadzonym przed pałacem prezydenckim w Ankarze po potwierdzeniu swojego zwycięstwa.

„Nie mogę się doczekać dalszej współpracy jako sojusznicy NATO w kwestiach dwustronnych i wspólnych globalnych wyzwaniach” – napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, podczas gdy Erdogan przemawiał. Z kolei sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) António Guterres pogratulował ponownie wybranemu przywódcy i powiedział przez swojego rzecznika, że ​​„ma nadzieję na dalsze zacieśnianie współpracy między Turcją a ONZ”.

Zwolennicy Erdogana wywiesili w Stambule dwa ogromne portrety: jeden prezydenta, a drugi Mustafy Kemala Ataturka, założyciela Republiki Tureckiej. Jesteśmy szczęśliwi, Bóg spełnił nasze pragnienia. Erdogan to wielki i bardzo silny przywódca. Zrobił wiele, aby awansować Türkiye”.powiedział Soner Ceylan, 52-letni zwolennik prezydenta.

Spontaniczne wiece zwycięstwa odbywały się także w innych miastach, zwłaszcza w regionie Anatolii w centrum kraju.

Kandydat opozycji, który stoi na czele CHP i tworzy sześciopartyjną koalicję, przyznał się do porażki. „Jestem głęboko zasmucony trudnościami, jakie czekają ten kraj” – powiedział z centrali swojej partii w Ankarze.

Wybory w liczącej 85 mln mieszkańców Turcji, będącej członkiem NATO, były bacznie obserwowane przez oba mocarstwa zachodnie. Podobnie jak w przypadku krajów Bliskiego Wschodu ze względu na ich ważną rolę geopolityczną.

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Erdoganowi zwycięstwa, który mimo przynależności do NATO zajął równe stanowisko w wojnie na Ukrainie.

„Jego zwycięstwo w tych wyborach (…) jest wyraźnym dowodem poparcia narodu tureckiego dla jego wysiłków na rzecz konsolidacji suwerenności państwowej. I prowadzenie niezależnej polityki zagranicznej, powiedział Putin, zgodnie z uwagami zamieszczonymi na stronie internetowej Kremla. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również pogratulował Erdoganowi: „Mamy nadzieję na dalsze (…) zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa i stabilności Europy” – powiedział Zełenski. w wiadomości na Twitterze.

To samo zrobili inni europejscy przywódcy, jak prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz czy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Ale także Latynosi, tacy jak Wenezuelczyk Nicolás Maduro i Brazylijczyk Luiz Inacio Lula da Silva.

Miguel powiedział: „Szczerze gratuluję Erdoganowi ponownego wyboru na prezydenta Republiki Turcji i życzymy mu powodzenia w wypełnianiu jego obowiązków oraz ponawiamy nasze pragnienie dalszego wzmacniania więzi przyjaźni i współpracy między obydwoma krajami”. Książki Diaza-Canela Świergot.

Turcja była jednym z krajów, które Diaz-Canel odwiedził podczas swojej podróży w poszukiwaniu ulgi Chaotyczna sytuacja kubańskiej gospodarki w listopadzie 2022 r. Hawana wydzierżawiła kilka tureckich pływających elektrowni, aby złagodzić krajowy deficyt produkcji energii elektrycznej. Pod koniec 2022 roku elektrownie te wytwarzały prawie jedną czwartą energii elektrycznej zużywanej przez wyspę.

Dla wielu tureckich wyborców Erdogan ucieleśnia obietnicę stabilności, pomimo polaryzacji kraju podczas kampanii. Nawet na terenach zniszczonych przez trzęsienie ziemi z 6 lutego wyborcy udzielili zdecydowanego poparcia prezydentowi, który podwoił swoje obietnice dotyczące odbudowy.

„Erdogan bardzo umiejętnie rozegrał kartę nacjonalistów, podczas gdy opozycja nie przedstawiła wiarygodnej alternatywy” – powiedział Galip Dalay, pracownik naukowy w Radzie ds. Globalnych Bliskiego Wschodu. 74-letni kandydat socjaldemokratów stał na czele heterogenicznej koalicji partii, od nacjonalistycznej prawicy po liberalną centrolewicę, i był wspierany przez prokurdyjską HDP.

Spowodowało to krytykę ze strony Erdogana, który określa opozycję jako „terrorystyczną”, ze względu na poparcie prokurdyjskiej formacji.. W pierwszej turze było kilka werbalnych wyzwań ze strony opozycji, która tym razem zdecydowała się umieścić po pięciu obserwatorów w każdej urnie, w milionowym tłumie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *