Estonia wysyła do Polski 100 żołnierzy, aby pomagali w pilnowaniu granicy z Białorusią

Minister obrony Kali Lanet poinformował w piątek, że Estonia wyśle ​​do Polski na prośbę dowództwa wojskowego tego kraju 100 żołnierzy, którzy mają pomagać w pilnowaniu granicy z Białorusią.

„Podpisałem protokół ze spotkania, w którym postanowiliśmy wysłać 100 osób do Polski” – powiedział Laanit na konferencji prasowej estońskiego Ministerstwa Obrony.

Minister wskazał, że jednostka, która przybędzie do Polski będzie składała się z żołnierzy i ochotników rezerwistów.

Ochotnicy rezerwiści zostaną wysłani do Polski w ten weekend, a główne jednostki przybędą w przyszłym tygodniu.

Zastępca Dowódcy Sił Zbrojnych gen. Viko Filo Palme dodał, że Polska otrzyma również drony wraz ze sprzętem kontrolnym.

W obliczu kryzysu migracyjnego Estonia wzmocniła bezpieczeństwo swoich granic, a także współpracuje z sąsiadami w celu zapewnienia bezpieczeństwa granic z Białorusią.

Od 7 lipca na Litwie działa estońska jednostka policji ESTPOL5, przysłana przez estońską policję i administrację graniczną.

Ostatnio Litwa, Łotwa i Polska potępiły lawinę nielegalnych przepraw z Białorusi i oskarżyły Mińsk o zorganizowanie kryzysu migracyjnego w odwecie za zachodnie sankcje.

Władze białoruskie odrzucają te oskarżenia. Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko, nękany zachodnimi sankcjami po kontrowersyjnej reelekcji w sierpniu 2020 roku i stłumieniu protestów po rzekomym oszustwie urny wyborczej, ostrzegł, że Mińsk „nie ma ani pieniędzy, ani sił”, by powstrzymać napływ migrantów.

Źródło: Sputnik Mondo.

/ CP

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *