Etiopia krytykuje „ingerencję” krajów arabskich w spór o tamę na Nilu

Etiopia krytykuje „ingerencję” krajów arabskich w spór o tamę na Nilu
Ta treść została opublikowana 06 lipca 2021 – 11:44

Addis Abeba 6 lipca (EFE). – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Etiopii skrytykowało dziś „ingerencję” krajów arabskich w kontrowersje wokół budowy tamy na Nilu Błękitnym, która jest przedmiotem sporu z Sudanem. Egipt – dwa państwa dorzecza – w liście skierowanym do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Opublikowane dziś oświadczenie mówi, że „Etiopia odrzuca niechcianą ingerencję Ligi Arabskiej w sprawę Wielkiego Odrodzenia w Etiopii, po tym, jak Liga wysłała list do Rady Bezpieczeństwa i Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, aby interweniować w tym problemie”. Etiopski dyrektor generalny informuje, że list został wysłany.

Ten kraj w Rogu Afryki twierdzi, że sprawą należy zająć się na szczeblu afrykańskim i nie zgadza się na zorganizowanie w przyszły czwartek nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sprawy tamy, na wniosek krajów arabskich.

Ministrowie spraw zagranicznych Ligi Państw Arabskich po raz pierwszy spotkali się w sprawie etiopskiej tamy w połowie czerwca, po tym, jak Egipt zwrócił się o to w ramach starań o międzynarodowe wsparcie.

Następnie Liga zebrała szeregi wokół Sudanu i Egiptu i zażądała od Etiopii powstrzymania się od podejmowania jednostronnych działań, co osiągnięto w poniedziałek, gdy Addis Abeba poinformowała listownie Kair o rozpoczęciu procesu drugiego wypełnienia zapory pomimo braku wcześniejszego porozumienia . z sąsiadami.

W przesłanym liście stwierdzono, że „podejście Ligi grozi osłabieniem stosunków przyjaźni i współpracy między Unią Afrykańską a Ligą Arabską, biorąc pod uwagę, że trójstronne negocjacje w sprawie zapory Renaissance odbywają się pod przewodnictwem Unii Afrykańskiej”. do Rady Bezpieczeństwa, zgodnie z oświadczeniem.

Jednak negocjacje w sprawie wypełnienia zapory – której pierwsza faza została zakończona w czerwcu ubiegłego roku – rozpoczęły się przed laty i utknęły w martwym punkcie.

Po otrzymaniu wczoraj powiadomienia o rozpoczęciu drugiego wypełniania tamy, egipski rząd odpowiedział kolejną wiadomością do Etiopii, wyrażając „kategoryczne odrzucenie” tego „jednostronnego” środka, a także wysłał list informujący Radę Bezpieczeństwa ONZ o ruchu . .

Zarówno Sudan, jak i Egipt uważają, że proces wypełniania tamy może poważnie wpłynąć na poziom wód Nilu na ich poszczególnych odcinkach.

Ze swojej strony Etiopia postrzega prace, które po ukończeniu staną się największą tamą hydroelektryczną w Afryce, jako strategiczną pracę dla swojego rozwoju, zarówno pod względem nawadniania dla swojego rolnictwa, jak i pod względem zdolności do produkcji energii elektrycznej. EFE

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *