Eurocmara świętuje Lux w obliczu niepewności co do przyszłości kina

Nagroda Eurochamber to szerokie tournée po europejskich kinach, ograniczone w tym roku ograniczeniami spowodowanymi pandemią, do trzech finalistów: Rumuńskiego Kolektywu Dokumentalnego w reżyserii Alexandre’a Nanau; duńska komedia kolejna runda Thomasa Winterberga; Polski film Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.

Trzy filmy fabularne o wydźwięku politycznym i społecznym, nominowane do nagrody słynącej z promowania kultury europejskiej i wspierania produkcji filmowej na kontynencie – zgodzili się aktorzy w wywiadach z Efe.

Akcja Zbiorowa to akt dziennikarstwa śledczego i zaangażowania politycznego, w którym jego reżyser zajmuje się społecznymi konsekwencjami pożaru klubu nocnego, w którym zginęło 65 młodych dorosłych, a następnie przebudziła się fala protestów.

Film śledzi śledztwo dziennikarza Catalina Tolontana i, jak mówi Nanao, pokazuje, jak obywatele rumuńscy walczą i ryzykują życiem i pracą dla europejskich wartości, aby odkryć prawdę i zdemaskować kłamstwa rządu.

Boże Ciało opowiada, jak młody człowiek, grany przez Bartosza Belliniego, czuje się w związku z nabożeństwem w zakładzie dla nieletnich, kryminalną przeszłością, która uniemożliwia mu bycie księdzem, więc udaje, że jest jednym z miejscowej polskiej parafii.

Bellini nie przewidział wielkich reperkusji, jakie wywołał film na polskich ekranach, który podobnie jak pozostałe dwa konkurencyjne filmy był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

Boże Ciało mówi o ludzkiej kondycji i podstawowych instynktach człowieka, choć zdaniem bohatera przekracza granice społeczeństwa, ponieważ odnosi się do ludzkich wartości, takich jak empatia i miłość.

Trzecią spiralę kandydatów zamknęła kolejna runda, która opowiada historię grupy nauczycieli, którzy przetestowali teorię norweskiego psychologa Finna Skerderoda, który głosił, że ludzie rodzą się z deficytem 0,05% alkoholu we krwi i postanowił przeprowadzić eksperyment, aby to potwierdzić.

Jego producent Kasper Dessing Nielsen w wirtualnym spotkaniu z prasą przed konkursem zwrócił uwagę na to, jak trudna jest praca w branży pod ograniczeniami wirusa Corona i postanowił na nowo wymyślić doświadczenie chodzenia do kina, aby konkurować z nadawanie. Usługi”.

Przewodnicząca Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego, Niemka Sabine Verhein (PPE), zgodziła się, że po zakończeniu pandemii naszym zadaniem będzie pomoc kinom w uzyskaniu lepszej widowni w celu przywrócenia sukcesu przed kryzysem.

Zwycięzcę tej edycji ogłosi w środę w południe marszałek parlamentu David Sassoli na sesji plenarnej w Strasburgu.

Lux, który zapewnia finalistom niesamowity wgląd w tłumaczenie wybranych filmów na 24 oficjalne języki Unii Europejskiej (UE), zmienił w tym roku format ich selekcji, a nagroda dla najlepszego filmu zostanie przyznana w połowie między opinii publicznej i posłów do PE.

Zdjęcia i dane: EFE

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *