Eurocmara świętuje Lux w obliczu niepewności co do przyszłości kina

Nagroda Eurochamber to szerokie tournée po europejskich kinach, ograniczone w tym roku ograniczeniami spowodowanymi pandemią, do trzech finalistów: Rumuńskiego Kolektywu Dokumentalnego w reżyserii Alexandre’a Nanau; duńska komedia kolejna runda Thomasa Winterberga; Polski film Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.

Trzy filmy fabularne o wydźwięku politycznym i społecznym, nominowane do nagrody słynącej z promowania kultury europejskiej i wspierania produkcji filmowej na kontynencie – zgodzili się aktorzy w wywiadach z Efe.

Akcja Zbiorowa to akt dziennikarstwa śledczego i zaangażowania politycznego, w którym jego reżyser zajmuje się społecznymi konsekwencjami pożaru klubu nocnego, w którym zginęło 65 młodych dorosłych, a następnie przebudziła się fala protestów.

Film śledzi śledztwo dziennikarza Catalina Tolontana i, jak mówi Nanao, pokazuje, jak obywatele rumuńscy walczą i ryzykują życiem i pracą dla europejskich wartości, aby odkryć prawdę i zdemaskować kłamstwa rządu.

Boże Ciało opowiada, jak młody człowiek, grany przez Bartosza Belliniego, czuje się w związku z nabożeństwem w zakładzie dla nieletnich, kryminalną przeszłością, która uniemożliwia mu bycie księdzem, więc udaje, że jest jednym z miejscowej polskiej parafii.

Bellini nie przewidział wielkich reperkusji, jakie wywołał film na polskich ekranach, który podobnie jak pozostałe dwa konkurencyjne filmy był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

Boże Ciało mówi o ludzkiej kondycji i podstawowych instynktach człowieka, choć zdaniem bohatera przekracza granice społeczeństwa, ponieważ odnosi się do ludzkich wartości, takich jak empatia i miłość.

Trzecią spiralę kandydatów zamknęła kolejna runda, która opowiada historię grupy nauczycieli, którzy przetestowali teorię norweskiego psychologa Finna Skerderoda, który głosił, że ludzie rodzą się z deficytem 0,05% alkoholu we krwi i postanowił przeprowadzić eksperyment, aby to potwierdzić.

Jego producent Kasper Dessing Nielsen w wirtualnym spotkaniu z prasą przed konkursem zwrócił uwagę na to, jak trudna jest praca w branży pod ograniczeniami wirusa Corona i postanowił na nowo wymyślić doświadczenie chodzenia do kina, aby konkurować z nadawanie. Usługi”.

Przewodnicząca Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego, Niemka Sabine Verhein (PPE), zgodziła się, że po zakończeniu pandemii naszym zadaniem będzie pomoc kinom w uzyskaniu lepszej widowni w celu przywrócenia sukcesu przed kryzysem.

Zwycięzcę tej edycji ogłosi w środę w południe marszałek parlamentu David Sassoli na sesji plenarnej w Strasburgu.

Lux, który zapewnia finalistom niesamowity wgląd w tłumaczenie wybranych filmów na 24 oficjalne języki Unii Europejskiej (UE), zmienił w tym roku format ich selekcji, a nagroda dla najlepszego filmu zostanie przyznana w połowie między opinii publicznej i posłów do PE.

Zdjęcia i dane: EFE

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *