Eurogrupa dociera do obawy o rosnące ceny energii elektrycznej

Eurogrupa dociera do obawy o rosnące ceny energii elektrycznej
  • Ministrowie gospodarki i finansów strefy euro będą rozmawiać w poniedziałek o konsekwencjach oczekującej podwyżki „Przybornik”, z opcjami ogłoszonymi przez Komisję Europejską do dwudziestego siódmego roku

  • Debata poprzedzi debatę, którą poprowadzą europejscy przywódcy w Szczyt szefów państw i rządów 21-22 października w Brukseli

rosnące zaniepokojenie Wzrost cen energii elektrycznej A jego potencjalny wpływ dociera do stołu Eurogrupy w poniedziałek. Jest wiele Ministrowie Gospodarki i Finansów strefy euroPocząwszy od hiszpańskiego wiceprezydenta Nadia Calvin, Ci, którzy wszczęli alarm na wysokości niepowstrzymanej, mają możliwość spowolnienia prędkości ożywienie ekonomiczne, zwiększyć ubóstwo energetyczne domów i Uwolnij inflację. „Obecny wzrost cen energii już wpływa na gospodarki i konieczne jest omówienie wpływu wyższych cen na budżety krajowe” – czytamy w krótkiej analizie przygotowanej na posiedzenie komisji. Eurogrupa Od tego poniedziałku.

W dokumencie przygotowanym przez techników Eurogrupy uznano, że z ekonomicznego punktu widzenia „wysokie ceny energii – ważny składnik przy przygotowywaniu planów budżetowych – mogą spowolnić ożywienie; tam, gdzie istnieje ryzyko, że tak się stanie. Mają nieproporcjonalny wpływ na wiek grup o niskich dochodach i seniorów, co jest szczególnie niepokojące w miesiącach zimowych, i że jeśli ceny będą z czasem rosnąć, będą miały większe konsekwencje dla wzrostu i inflacji, ponieważ wyższe ceny energii wpłyną na łańcuchy dostaw i marże zysku oraz może ostatecznie wpłynąć na ceny konsumenckie i negocjacje płacowe.

Raport zauważa, że ​​„wymiana poglądów na temat ostatnich wydarzeń i najlepszych praktyk dotyczących reakcji politycznych, w tym potencjalnych obszarów porozumienia, może być przydatna na tym etapie przygotowywania budżetu”. Chociaż źródła z hiszpańskiego Ministerstwa Gospodarki przyznają, że nie oczekują „krótkoterminowych wniosków operacyjnych”, zauważają, że włączenie energii do porządku obrad jest „niezbędne” i będzie czymś „powtarzającym się” Od teraz, ponieważ „istnieje wiele aspektów, które wpływają na ten problem i wszystkie mają element europejski”. rynku dwutlenku węgla, kraje przedstawiły. Inni też mają propozycje do Brukseli, aby zwalczyć skalę cen. Grecja czy Polska.

ogólny niepokój

Athena proponuje utworzenie funduszu na finansowanie wydatków na energię z dochodów europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Według jego szacunków potrzeby finansowe związane z energią w nadchodzącej zimie wyniosą od 5 do 8 000 mln euro. Środki zostaną rozdzielone proporcjonalnie między kraje członkowskie, z uwzględnieniem zużycia energii i PKB. Ze swojej strony Warszawa wykorzystuje wzrost cen do zakwestionowania niektórych propozycji pakietu „Fit for 55”, takich jak objęcie systemem handlu emisjami budynków i transportu. FrancjaZe swojej strony uważa, że ​​rozwiązaniem jest rozłączenie cen gazu i energii elektrycznej, ponieważ jest to „ekonomicznie absurdalne i niesprawiedliwe wobec rodzin”, jak kilka dni temu ostrzegał minister finansów. Burmistrz Bruno.

Powiązane wiadomości

Wszystkie te elementy znajdą się na liście Eurogrupy w najbliższy poniedziałek, ponieważ nie spodziewają się decyzji w sprawie „zestawu narzędzi” przygotowanego przez Komisję Europejską z elementami dostępnymi dla państw członkowskich w celu zwalczania podwyżek cen, w tym środków pomagających rodzinom w walce z ubóstwem energetycznym – obniżki podatków oraz pomoc dla najsłabszych – na Działania wspierające podaż inwestycjami.

Ponadto na wniosek szefa rządu hiszpańskiego Pedro Sanchezsprawa będzie również na kolejnym porządku obrad Europejski Szczyt Liderów w dniach 21-22 października w Brukseli. Obecny wzrost cen ma miejsce podczas ożywienia po pandemii COVID-19, która poważnie wpłynęła na nasze gospodarki i społeczeństwa. Wysokie ceny energii wywierają silną presję na zdobytą władzę naszych obywateli. Wiele rodzin nadal odczuwa skutki pandemii – wyjaśnia rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Charles Michel. Podobnie jak Komisja Europejska podkreśla, że ​​w perspektywie krótkoterminowej odpowiedzialność za pomoc MŚP, przemysłowi i rodzinom spoczywa na rządach europejskich, ale uważa, że ​​konieczne jest „przedyskutowanie, w jaki sposób UE może pomóc”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *