Europa chroniąca się przed zmienną Omicron: nadmierna reakcja?

Rządy na całym świecie szybko zareagowały na pojawienie się omikronowego wariantu koronawirusa, szczególnie w Europie, gdy administracje walczyły z czwartą falą pandemii.

Kilka krajów europejskich było w trakcie zaostrzania ograniczeń dotyczących rozprzestrzeniania się epidemii, jeszcze zanim południowoafrykańscy naukowcy po raz pierwszy odkryli Omicron, w ramach wysiłków na rzecz powstrzymania masowego wzrostu liczby przypadków delta. Jednak nowy format wzbudził zaniepokojenie i wywołał wprowadzenie nowych środków na całym kontynencie.

Grecja i Austria wprowadziły obowiązek szczepień przed Omicronem, z grzywnami nakładanymi na każdego, kto nie zastosuje się do nich. Austria rozważa kary w wysokości do 9500 dolarów, jeśli ludzie wielokrotnie odmawiają szczepienia.

Niemcy również narzucają nowe środki. Ustępująca kanclerz Angela Merkel ogłosiła w czwartek, że szczepionki na koronawirusa będą obowiązkowe dla Niemców od początku przyszłego roku. Jeśli Parlament zatwierdzi ten środek, Niemcy staną się trzecim krajem europejskim, który zleci szczepienie. Inne kraje prawdopodobnie pójdą w ich ślady.

Zanim niższa izba parlamentu, czyli Bundestag, przyjął ten środek, Merkel dała jasno do zrozumienia, że ​​osoby, które nie zostały zaszczepione, zostaną wykluczone z mniej istotnej pracy oraz obiektów kulturalnych i rekreacyjnych.

procedury hartowania

Przemawiając po spotkaniu z przywódcami federalnymi i stanowymi, powiedział, że potrzebne są bardziej rygorystyczne środki w świetle obaw, że szpitale mogą zostać nasycone osobami zakażonymi COVID-19.

„Sytuacja w naszym kraju jest poważna” – powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie. Około 69% populacji Niemiec jest w pełni zaszczepionych, mniej niż minimum 75% ustalone przez rząd jako cel.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała w środę 27 państw członkowskich bloku nie tylko do zintensyfikowania kampanii szczepień, ale także do rozważenia obowiązkowego charakteru zastrzyków COVID-19.

Von der Leyen argumentowała, że ​​należy rozważyć ten ruch, ponieważ około 150 milionów Europejczyków nie zostało jeszcze zaatakowanych.

„Myślę, że prowadzenie tej dyskusji teraz jest zrozumiałe i właściwe” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli. „Mamy szczepionki i szczepionki, które ratują życie, ale nie wszędzie są one właściwie stosowane. A to jest ogromny koszt zdrowotny”.

Gdy w Europie zaczynają pojawiać się skupiska przypadków omikronów, rządy krajowe wyrażają chęć podjęcia działań.

Polska wymaga teraz 14-dniowej kwarantanny dla każdego, kto przybywa spoza strefy Schengen bez wizy UE. Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania zaostrzyły zasady podróżowania. W Portugalii, która ma jeden z najlepszych rekordów szczepień na świecie, maski są teraz ponownie obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach. Rząd ogłosił „stan katastrofy”, dając urzędnikom prawo do narzucania surowszych środków bez zgody parlamentu.

Włoski rząd analizuje nakaz noszenia masek nie tylko w sklepach i miejscach rozrywki oraz w środkach transportu publicznego, ale również w miejscach publicznych.

reakcja rośnie

Ponieważ rządy narzucają nowe zasady i ogłaszają powrót innych przepisów, narasta krytyka. Niektórzy prawodawcy i firmy oskarżają urzędników o zbyt duże postępy w nauce i pracy, zanim wirusolodzy i epidemiolodzy zdołają ustalić, czy nowy szczep może uniknąć istniejących szczepionek lub jest bardziej zjadliwy niż obecnie dominujący szczep Delta.

Rządy twierdzą, że nie mają wyboru i muszą działać szybko, obawiając się, że samozadowolenie może doprowadzić do ogromnego wzrostu liczby infekcji, przeciążenia szpitali i większej liczby zgonów. Urzędnicy twierdzą, że należy podjąć tymczasowe kroki, aby zabezpieczyć ryzyko poważniejszej epidemii, a ryzyko nadmiernej reakcji jest mniej kosztowne w życiu niż umożliwienie zapełnienia szpitali pacjentami.

Surowsze przepisy mogą pogrążyć wiele firm w chaosie. Wśród najbardziej krytycznych głosów są głosy dyrektorów linii lotniczych, którzy twierdzą, że bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące granic i lotów oraz wymogi dotyczące testów będą miały duży wpływ na turystykę i sektor lotniczy, który walczy z odbudową.

Willie Walsh, prezes Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, oskarżył rządy o przesadne reagowanie.

„Jak najszybciej powinniśmy wykorzystać doświadczenia z ostatnich dwóch lat, aby przejść do skoordynowanego, opartego na danych podejścia do znajdowania bezpiecznych alternatyw dla zamykania granic i kwarantanny” – powiedział.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również zaapelowała o umiar. Richard Brennan, regionalny dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych, powiedział na konferencji prasowej w tym tygodniu, że chociaż organizacja zachęca do działań na rzecz dystansu społecznego, obawia się, że niektóre decyzje zostaną podjęte bez odpowiedniej oceny ryzyka. Powiedział, że nowe zasady podróżowania powinny opierać się „na solidnych dowodach i analizach”.

zmęczony tłum

Przyznając, że omicron jest powodem do niepokoju, inni krytycy obawiają się, że szybkość i skala reakcji na boom na omicron grozi podważeniem publicznego zaufania do szczepionek i może zwiększyć szeregi tych, którzy do niego dołączą. Odmawiają szczepienia i prowokują większą reakcję na epidemię. ograniczenia.

Jeszcze przed pojawieniem się wirusa Omicron wiele krajów, w tym Holandia, Włochy, Szwajcaria i Austria, doświadczyło masowych protestów przeciwko ograniczeniom pandemicznym, niektóre z zachętą partii populistycznych.

Niektórzy etycy i filozofowie polityczni wyrazili obawy dotyczące nakazów szczepień i różnych zasad, które mają zastosowanie do tych, którzy zostali zaszczepieni, w porównaniu do tych, którzy odmawiają szczepień. Mówią, że prawo pozbawia niektórych obywateli ich konstytucyjnych praw, jeśli nie naruszyli żadnego prawa.

We Włoszech Massimo Cacciari, jeden z najbardziej szanowanych filozofów w kraju, skrytykował ustawę o paszporcie szczepionkowym jako niebezpieczną dyskryminację, mówiąc, że „automatycznie zamienia całą klasę ludzi w obywateli drugiej kategorii”.

„Jesteśmy w bardzo niebezpiecznej sytuacji w kierunku permanentnego stanu wyjątkowego” – powiedział Kacchiari podczas telewizyjnej debaty zorganizowanej niedawno przez agencję informacyjną. Adnkronos. Jeśli nie jesteś wrażliwy na kwestie konstytucyjne, to w porządku. Jak możemy nie zrozumieć, że kryzys Covid przyspiesza ten dryf, wraz z centralizacją podejmowania decyzji? ”.

Połącz się z Voice of America! Subskrybuj nasz kanał youtube I aktywuj powiadomienia lub śledź nas w sieciach społecznościowych: Portal społecznościowy FacebookI Świergot NS Instagram.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.