Europa i Rosja: spór o cenę i dostawy gazu w środku zimy

ten Rosyjska firma gazowa Gazprom Jej rzecznik Siergiej Kuprijanow powiedział, że jest gotowy do dalszego dostarczania Europie dodatkowych ilości gazu w ramach obowiązujących kontraktów długoterminowych.

„Gazprom, tak jak poprzednio, jest gotowy do dostarczania dodatkowych ilości gazu W ramach obowiązujących umów długoterminowych, „Ceny tych dostaw są znacznie niższe niż ceny gotówki” – powiedział Kuprijanow telewizji Rossija 24.

Jeśli chodzi o oskarżenia wobec Rosji i Gazpromu, że Zakłada się, że dostarczają na rynek europejski niewystarczającą ilość gazu, Rzecznik stwierdził, że są one „całkowicie bezpodstawne, niedopuszczalne” i „niezgodne z rzeczywistością”.

Podkreślił, według informacji opublikowanych przez Sputnik, że „wszystkie problemy w Europie Zachodniej budują się same i nie należy winić za to Gazpromu”.

Kupriyanov wspomniał o tym w tym roku Gazprom dostarczył Niemcom około 50,2 mld metrów sześciennych gazu, co stanowi wzrost o 5,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Oprócz Niemiec do krajów, w których dostawy rosyjskiego gazu przekroczyły już dane z 2020 r., należą Włochy, Turcja, Bułgaria, Serbia, Dania, Finlandia i Polska.

Jeśli chodzi o tranzyt gazu przez Ukrainę, Kupriyanov powiedział, że „15 grudnia (spółka) wypełniła wszystkie swoje roczne zobowiązania wynikające z umowy tranzytowej i kontynuuje transport gazu w tym kierunku”.

eksport gazu

Od stycznia do pierwszej połowy grudnia spółka według danych operacyjnych Eksport gazu za granicę wzrósł do 178 100 milion metrów sześciennychs, o 4,8 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Według rzecznika „odwrotne tłoczenie gazu z Niemiec do Polski, a podobno na Ukrainę, obserwuje się w ilości 3-5 mln metrów sześciennych dziennie”.

Gaz wydobywany jest ze złóż podziemnych na terenie Niemiec, z których 47 proc. jest już na emeryturze, a zima dopiero się zaczyna. Podkreślił, że nie jest to racjonalne rozwiązanie”.

Kuprijanow podkreślił, że ceny tych dostaw znacznie przewyższają ceny kontraktów zawartych z Gazpromem.

Ceny gazu i energii elektrycznej w Europie

To napięcie pojawia się, gdy zaczyna się zima i dlaCeny gazu i energii elektrycznej w Niemczech wzrosły w 2021 r. średnio odpowiednio o 18,4 i 46,6 proc.Gazeta Handelsblatt podała, powołując się na portal konsumencki Verivox.

Według mediów, od początku roku średnie ceny energii elektrycznej wzrosły o 18,4 proc., z 1171 do 1386 euro rocznie. Co więcej, 280 z 800 niemieckich regionalnych dostawców energii ogłosiło kolejną podwyżkę cen W styczniu i lutym średnio 7,6 proc.Ceny gazu również wzrosły, a średni roczny koszt w grudniu wyniósł 1704 euro, w porównaniu do 1162 euro w styczniu ubiegłego roku.

W sumie 515 z około 700 krajowych dostawców gazu ostrzegło przed kolejnym 23,1 proc. wzrostem w przyszłym roku.

Ze swojej strony ekspert ds. energii z Consumer Consulting Centre w Nadrenii Północnej-Westfalii, Udo Severding, opisał w wywiadzie dla gazety swój opis Podwyżki cen „szok dla wielu rodzin” Wierzył, że sytuacja z energią pozostanie taka sama w najbliższej przyszłości.

ceny gazu Na rynku europejskim w ostatnich miesiącach wskazujące jej najwyższy poziom w historii. Jeśli na początku maja w holenderskim funduszu było to około 250 lub 300 dolarów za 1000 metrów sześciennych (czyli 24,48 euro za MWh), to w ostatnich dniach lata wzrosła do 600 dolarów, w październiku przekroczyli barierę 1000 dolarów, aw grudniu osiągnęły jeszcze wyższe Ich poziomy to absolutnie ponad 2000 dolarów.

Według ekspertów,Wysokie ceny gazu wiążą się ze spadkiem wielkości rezerw gazu w europejskich złożach podziemnychOgraniczona podaż głównych dostawców i rosnący popyt na LNG w Azji.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.