Europejska Letnia Rada: główne konkluzje zatwierdzone | CEO

Europejska Letnia Rada: główne konkluzje zatwierdzone |  CEO

Mając na celu wzmocnienie swojej polityki przemysłowej i zmniejszenie strategicznych zależności, wezwali uczestniczących ustawodawców do przyspieszenia prac nad propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi: ustawy o zerowej wartości netto dla przemysłu, surowców krytycznych, rozwoju technologii strategicznych, promocji łańcuchów wartości, sztuczna inteligencja, produkcja i dostępność leków, przegląd zarządzania gospodarczego oraz propozycja przeglądu wieloletnich ram finansowych, a także ciągłe prace nad poprawą warunków inwestowania w Unii Europejskiej.

Z zadowoleniem przyjęli również wdrożenie jednolitego patentu poprzez wejście w życie umowy dotyczącej jednolitego sądu patentowego dla 17 uczestniczących państw członkowskich, uznając, że „przyczyni się to do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności”.

Przyjęli również zalecenia dla poszczególnych krajów, umożliwiające zakończenie europejskiego semestru w 2023 r., i wyrazili zainteresowanie analizą na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu 2024 r. pierwszej rocznej oceny postępów w zakresie wzmacniania konkurencyjności, wydajności i wzrostu i niezależne sprawozdanie wysokiego szczebla w sprawie przyszłości jednolitego rynku.

O ostatnich wydarzeniach w Rosyjska agresywna wojna z UkrainąRada Europejska po raz kolejny zatwierdziła niezachwiane wsparcie UE dla Ukrainy we wszystkich dziedzinach, w szczególności pomocy finansowej, wojskowej i humanitarnej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził (przez wideokonferencję podczas EUCO), że po raz pierwszy rotacyjne przewodnictwo w Radzie, w tym przypadku Hiszpanii, rozpoczyna się od wizyty na Ukrainie, zaznaczając, że jest to „historyczny moment dla rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej”.

W sprawie Bezpieczeństwo i obronaSzefowie państw i rządów przedstawili wytyczne dotyczące wzmocnienia bazy przemysłowej i technologicznej europejskiego sektora obronnego. W szczególności zwracają się o zintensyfikowanie prac na rzecz wspólnego dostarczania i nabywania amunicji i pocisków rakietowych, o szybkie przyjęcie rozporządzenia w sprawie wspierania produkcji amunicji oraz wzywają Komisję Europejską do przedłożenia wniosku dotyczącego europejskiego programu inwestycji w obronę w celu zwiększenia zdolności i odporności europejskiej technologii obronnej oraz baza przemysłowa, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa.

In dotyczące strategicznych relacji z Unią Europejską Chiny („Partner, konkurent i konkurent systemowy jednocześnie”) Rada Europejska podkreśliła interes obu stron w utrzymaniu „konstruktywnych i stabilnych” relacji. Wskazał m.in., że Unia Europejska będzie starała się zapewnić równe szanse w celu zrównoważenia stosunków handlowych i gospodarczych na zasadzie wzajemności i wzajemnych korzyści oraz że Unia Europejska będzie nadal zmniejszać zależności i krytyczne słabości , również w swoich łańcuchach dostaw, i wyeliminuje ryzyko oraz zdywersyfikuje je tam, gdzie jest to konieczne i właściwe.

O relacjach z Ameryki Łacińskiej i Karaibów Podkreślił znaczenie zbliżającego się szczytu między Unią Europejską a Wspólnotą Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów w dniach 17-18 lipca dla rozwiązania globalnego kryzysu klimatycznego i środowiskowego, rosnących nierówności i zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa i porządku opartego na zasadach.

Odbyła się również strategiczna dyskusja nad sposobami wzmocnienia relacji z partnerami Południowa dzielnica (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, Palestyna, Syria i Tunezja).

Wśród innych spraw zagranicznych poruszono znaczenie budowania elastyczności w obszarach strategicznych, wzmocnienia mechanizmów gotowości i reagowania Unii Europejskiej, uspokojenia sytuacji w północnym Kosowie, normalizacji stosunków między tym krajem a Serbią, wzmocnienia obecności Unii Afrykańskiej na forach międzynarodowych, potrzebę globalnego porozumienia w sprawie Cypru i sprawozdania w sprawie stosunków z Turcją.

Na koniec omówiono zmiany związane z wymiarem zewnętrznym RP imigracja Rada Europejska odnotowała wnioski Polski i Węgier, aby w kontekście toczących się prac nad Paktem o Migracji i Azylu osiągnąć konsensus w sprawie skutecznej polityki migracyjnej i azylowej.

Te i inne interesujące wiadomości znajdziesz w naszym biuletynie „Unia Europejska w nagłówkach gazet (tydzień 26-30 czerwca 2023 r.)”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *