Evo Morales krytykuje Londyn za odmowę zamachu stanu w Boliwii

El expresidente Evo Morales criticó al gobierno británico por negar el golpe de Estado de 2019 en Bolivia

LONDYN: Były prezydent Evo Morales skrytykował rząd brytyjski za odrzucenie zamachu stanu w Boliwii w 2019 roku, przypisując ten stosunek do mentalności kolonialnej, która nadal panuje w starych miastach.

To nie do pomyślenia, żeby kraj europejski… w XXI wieku miał taką mentalność, że nie było zamachu stanu. Niezrozumiałe, stwierdził Morales w rozszerzonym wywiadzie opublikowanym w ten czwartek przez platformę cyfrowego dziennikarstwa śledczego Declassified UK.

Według rdzennego przywódcy, który rządził krajem Ameryki Południowej od 2006 roku, aż do listopada 2019 roku został obalony przez wspieraną przez wojsko skrajną prawicę, supermocarstwa uważają, że niektóre kraje są własnością innych krajów.

Dodał, że wierzą, że Bóg ich wybrał i że suwerenność świata należy do nich, tak jak w przypadku Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i niektórych krajów należących do NATO.

Morales w wywiadzie dla Declassified UK w Villa Tunari, małym miasteczku w boliwijskiej Amazonii, w którym mieszka od czasu przywrócenia demokracji w Boliwii w październiku 2020 r., wskazał, że ta kolonialna arogancja jest przyczyną buntów i powstań.

Dla nich były prezydent dodał, że najważniejsza jest wyższość i zdolność do dominacji, zauważając, że „w przeciwieństwie do ludzi biednych i pokornych”, wielkie mocarstwa nie mają zasady człowieczeństwa i braterstwa.

Publikacja cyfrowa potwierdziła w marcu zeszłego roku, że rząd brytyjski poparł zamach stanu przeciwko Moralesowi w zamian za dostęp do rezerw litu tego południowoamerykańskiego kraju.

Według Declassified UK, który powołał się na dokumenty opublikowane przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, miesiąc po odejściu aborygeńskiego przywódcy od władzy Londyn zapłacił firmie z Oksfordu, aby lepiej eksploatowała tzw. złoża białego złota stulecia.

Wskazał, że ambasada brytyjska w La Paz działała jako „strategiczny partner” dla rządu zamachu stanu, organizując międzynarodowe wydarzenie na temat górnictwa zaledwie cztery miesiące po jego utworzeniu.

W wywiadzie dla Declassified UK Morales wyraził swój podziw dla założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a, opisując jego uwięzienie w Wielkiej Brytanii w oczekiwaniu na ewentualną ekstradycję do USA jako akt zastraszania, aby zapobiec dalszemu narażeniu na zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane przez różne rządy Ameryki Północnej.

Wezwał także do kampanii mającej na celu wyeliminowanie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), argumentując, że sojusz wojskowy kierowany przez Waszyngton nie jest gwarancją człowieczeństwa ani życia.

Były prezydent Boliwii zakwestionował również Zachód za wykluczenie Rosji z Rady Praw Człowieka po operacji wojskowej na Ukrainie, podczas gdy Stany Zjednoczone, jak powiedział, nie zostały wydalone ani przesłuchane za ingerencję w Iraku, Libii i wielu innych krajach w ostatnim czasie. lat. (PL)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.