Expo 2020 rozpoczyna się w Dubaju, największym światowym wydarzeniu od początku pandemii

Expo 2020 rozpoczyna się w Dubaju, największym światowym wydarzeniu od początku pandemii

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

Dubaj (AFP)

Zjednoczone Emiraty Arabskie elegancko otworzyły w czwartek Expo 2020 w Dubaju, pierwsze światowe targi na Bliskim Wschodzie i największe globalne wydarzenie od początku pandemii Covid-19.

Młody książę Dubaju, szejk Hamdan bin Mohammed, oficjalnie otworzył imprezę o wartości 7 miliardów dolarów.

Przed rozpoczęciem obchodów szejk Hamdan powiedział: „Cały świat spotyka się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdy otwieramy Expo 2020 w Dubaju, chwała Bogu”.

Projekcje i efekty świetlne oświetliły plac Al Wasl, futurystyczną, sklepioną przestrzeń i symbol islamskiej architektury. Odbyło się również kilka koncertów, w tym słynnej emirackiej piosenkarki Ahlam i brytyjskiej piosenkarki Ellie Goulding.

Wśród zaproszonych wykonawców znalazł się chiński pianista Lang Lang oraz włoski tenor Andrea Bocelli, który zakończył występ przed emirackimi liderami.

Obiekty Expo 2020 w Dubaju, 30 września 2021 r. Giuseppe Cacas, AFP

Wystawa została przełożona w zeszłym roku z powodu kryzysu zdrowotnego, a od piątku wystawa otworzy swoje podwoje dla publiczności, pośrodku pustyni na obrzeżach Dubaju, miasta drapaczy chmur i luksusu.

Wystawa ukaże cuda architektury i nowinki technologiczne z ponad 190 krajów reprezentowanych na jej pawilonach.

Pierwsza Wystawa Światowa odbyła się w 1851 roku w Londynie, w Crystal Palace, wybudowanym na tę okazję budynku. A w Paryżu w 1889 roku światu zaprezentowano słynną Wieżę Eiffla.

Expo 2020 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zapowiada się na największe wydarzenie na Bliskim Wschodzie w roku poprzedzającym Mistrzostwa Świata FIFA, które odbędą się w bogatym sąsiednim Katarze.

Prezentowane podczas otwarcia Expo 2020 w Dubaju 30 września 2021 r.
Prezentowane podczas otwarcia Expo 2020 w Dubaju 30 września 2021 r. Giuseppe Cacas, AFP

Dubaj spodziewa się około 25 milionów odwiedzających w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ w przeciwieństwie do Japonii, która zakazała publiczności podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, Dubaj otwiera swoje podwoje dla zagranicznych turystów, o ile noszą maski i szanują dystans społeczny.

Wszyscy odwiedzający muszą być zaszczepieni lub mieli ostatnio negatywny wynik testu PCR.

– Robot panda i słoneczny deszcz –

Emirates są jednym z krajów, które jak najszybciej zaszczepiły populację, z około 20 milionami dawek dla 10 milionów ludzi.

Zdjęcie wieżowców w Dubaju wykonane 31 maja 2021 r.
Zdjęcie wieżowców w Dubaju wykonane 31 maja 2021 r. GIUSEPPE CACACE AFP / Archiwum

Expo 2020 Dubai ujawnia wielkie ambicje Dubaju, który bije rekordy, aby przyciągnąć uwagę mediów, zwłaszcza turystów. Na przykład wieża Djelfa ma wysokość 828 metrów, co jest najwyższą na świecie.

Dzięki opóźnieniu spowodowanemu pandemią, 2 grudnia, w trakcie Expo 2020, kraj będzie mógł świętować 50. rocznicę założenia federacji siedmiu emiratów, której stolicą będzie Abu Zabi.

Wśród wielu zaplanowanych atrakcji są koszykarze Harlem Globetrotters oraz chiński robot panda. Miłośnicy futurystycznych podróży będą mogli jeździć w kabinie „Hyperloop” (która porusza się z dużą prędkością w tubie), a miłośnicy historii podziwiać starożytny sarkofag w egipskim pawilonie.

W wydarzeniu bierze udział większość krajów europejskich, chociaż Parlament Europejski wezwał do bojkotu „by udowodnić, że odrzuca łamanie praw człowieka w Emiratach”.

Organizacje pozarządowe często krytykują państwo za naruszanie wolności słowa i warunków dla zagranicznych pracowników, takich jak osoby zaangażowane w budowę witryny Expo 2020.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *