Fałszywe mity o klasach średnich: nie odchodzą i nie cierpią najbardziej

Fałszywe mity o klasach średnich: nie odchodzą i nie cierpią najbardziej

przez lataz różnych mediów i z niektórych stanowisk politycznych, Powiedziano nam list którego narracja skupia się na Rzekomy upadek klasy średniejktóra najwyraźniej zmniejszyłaby się od ostatnich dziesięcioleci ubiegłego wieku i zerwałaby tego rodzaju kontakt między klasami bogatszymi a klasami pracującymi.

Jednakże, Niedawny artykuł badawczy wydaje się zaprzeczać tej narracji, Wskazując, że to nie klasy średnie ucierpiały w ostatnich dziesięcioleciach (w rzeczywistości zaprzeczają, jakoby te klasy doznały jakiegokolwiek spadku pod względem dochodów), ale że klasa pracująca zostanie najbardziej dotknięta w ciągu ostatnich czterdziestu lat. W tym artykule pokażemy, który katalog istnieje dla krajów takich jak Niemcy, Hiszpania, Francja, Stany Zjednoczone, Polska i Wielka Brytania.

Przede wszystkim należy to wyjaśnić Autorzy niniejszego raportu dzielą typy klas społecznych na czteryW zależności od zajmowanych stanowisk zgodnie z definicjami Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP):

  • Wyższa i wyższa klasa średnia: menedżerowie najemni i osoby pracujące na własny rachunek, z wyjątkiem tych, którzy nie ukończyli studiów podyplomowych, oraz pracownicy najemni i osoby pracujące na własny rachunek z wyższym wykształceniem. Obejmuje również wszystkich przedsiębiorców, których zawód jest administracyjny lub zawodowy.

  • Klasa średnia: obejmuje kierowników bez studiów podyplomowych, specjalistów bez wyższego wykształcenia, wszystkich związanych z nimi kierowników, średniego personelu i techników oraz pracowników biurowych z wyższym wykształceniem. Obejmuje również wszystkich przedsiębiorców i osoby pracujące na własny rachunek, których zawód nie jest zawodem administracyjnym ani zawodowym.

  • wykwalifikowana klasa robotniczaObejmuje wszystkie zawody na drugim poziomie kwalifikacji ISCO, które wymagają kilkuletniego kształcenia ponadobowiązkowego, takie jak: pracownicy biurowi bez wyższego wykształcenia, pracownicy usług i sprzedawcy, wykwalifikowani robotnicy rolni, handlowcy itp.

  • Klasa robotnicza jest nisko wykwalifikowana: obejmuje wcześniejsze zawody, jeśli właściciele tych zawodów nie podlegali obowiązkowym podyplomówkom, a więc formalnie nie nauczyli się zawodu.

Według autorów tej pracy („Mit presji klasy średniej: zatrudnienie i dochody według klas w sześciu krajach zachodnich, 1980-2020), Skład czterech kategorii rynku pracy mógł się diametralnie zmienić w latach 1980-2020Zobaczmy:

1grafika-kompozycja-klasa-aktywna-populacja.jpg

Jak pokazują poprzednie wykresy, widzimy, że zmiany To, co wydarzyło się w ciągu ostatnich czterdziestu lat, jest znaczącygdzie w miejscach takich jak We Francji i Hiszpanii waga nisko wykwalifikowanej klasy robotniczej zmniejszyła się odpowiednio o 25 i 28 punktów procentowych.

Równolegle udział wyższej klasy średniej w zatrudnieniu zwiększył się w obu krajach o ponad 13 punktów procentowych. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych udział wykwalifikowanej i nisko wykwalifikowanej klasy robotniczej spadł po około 10 punktówNatomiast dwa segmenty klasy średniej zwiększyły swój udział w zatrudnieniu po około 10 punktów każdy. W Polsce spadek dotknął głównie nisko wykwalifikowaną klasę robotniczą, podczas gdy na wzroście zatrudnienia skorzystała głównie wyższa klasa średnia. Wreszcie, W Wielkiej Brytanii wzrost zatrudnienia koncentruje się na obu końcach hierarchii klasowej.

Inną kwestią, którą ilustrują powyższe wykresy, jest rosnący odsetek zawodów wymagających wstępnej kwalifikacji kosztem tych, które tego nie wymagają. z tego powodu, Miejsca pracy, które zapewniają mniejszą wartość dodaną, są zastępowane przez te, które zapewniają wyższą wartość dodaną. W ten sposób zmniejsza się ciężar zatrudnienia klasy robotniczej, a zwiększa się ciężar klasy średniej i wyższej, co jest dobrą rzeczą.

2-Rozwój-udział-zatrudnienie.  jpg

Jednakże, chociaż prawdopodobne jest, że klasa średnia nie ucierpiała pod względem zatrudnienia, mogła ona odczuć skutki pod względem dochodów. Jednak autorzy nie znaleźli również dowodów na korzyść tej tezy, ale raczej dowody na rzecz tezy wyjaśniającej upadek klasy robotniczej. Następnie zanotujemy Dwa wykresy, które doskonale pokazują ewolucję przychodów W różnych krajach na podstawie klasy społecznej.

3-Rozwój-Zatrudnienie-Dochód.  jpg
4-Średnia wariancja-zatrudnienie-dochód.  jpg

Jak widzimy na powyższych wykresach, Z wyjątkiem Polski, najbardziej ucierpiała klasa robotnicza wykwalifikowana i nisko wykwalifikowanaPodczas gdy najbardziej skorzystała na tym klasa średnia i wyższa. W NiemcyI Klasa robotnicza o niskich kwalifikacjach traciła (średnio) 0,7% dochodu roczniePodczas gdy wyższa klasa średnia odnotowała roczny wzrost o 1,4%. W krajach takich jak Hiszpania, Francja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone To klasa pracująca miała najniższe roczne zarobki, podczas gdy tzw Klasa średnia i wyższa miała najwyższy roczny dochód.

Przypadek Polski jest wyjątkowy, ponieważ to klasa robotnicza, zwłaszcza nisko wykwalifikowana klasa robotnicza, odniosła największe korzyści w ciągu tych czterech dekad. Nie cały ten wzrost następował konsekwentnie i równomiernie, ponieważ na przykład w Hiszpanii roczny dochód nisko wykwalifikowanych klas pracujących rósł od 1980-90 w tempie 0,6% lub w latach 1990-00 w tempie 2,7% rocznie do spadku w tempie 2,2% w latach 2010-2016.

Krótko mówiąc, jak już widzieliśmy Klasa średnia nie ucierpiała najbardziej zmiany w gospodarce w ciągu ostatnich czterdziestu lat, To raczej właśnie klasa robotnicza, zarówno wykwalifikowana, jak i nisko wykwalifikowana, odnotowała najmniejszy wzrost dochodów w ciągu ostatnich czterech dekad.. Ta wersja, która przez wiele lat przenikała dużą część populacji, nie wydaje się być oparta na dostępnych dowodach. I to jest coś, co jest nadal ważne, bo to zależy od rodzaju narracji i dyskursów, na podstawie których później będzie realizowana (lub nie) dana polityka gospodarcza.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *