Ferrovial uruchamia produkcję energii odnawialnej: kupuje projekty na własne potrzeby od InfraRed

Prezes Ferrovial, Rafael del Pino.
EFE

Ferrovial robi kolejny krok w swojej strategii rozwoju energetyki i staje się znaczącym graczem w tym sektorze. Firma właśnie zakończyła akwizycję niezależnych projektów fotowoltaicznych w trakcie realizacji od brytyjskiego funduszu InfraRed Capital Partners. Proces ten odzwierciedla spadek produkcji energii odnawialnej przez firmę, który posłuży do zasilania biur należących do Ferrovial w Hiszpanii i Portugalii. Po oddaniu do użytku, te instalacje wykorzystujące energię fotowoltaiczną dodadzą mocy blisko 50 megawatów.

Dotychczasowe zaangażowanie firmy w kierowanie Rafael del Pino W świecie odnawialnych źródeł energii ograniczało się to do budowania i rozwijania projektów. W tym sensie został nagrodzony rok temu projekt budowy betonowej platformy, na której na wybrzeżu Vizcaya zostaną zainstalowane pływające morskie turbiny wiatrowe. W 2019 roku hiszpański producent wykazał również zainteresowanie aktywami hydraulicznymi Ferroglobe, które ostatecznie trafiły w ręce amerykańskiego funduszu TPG.

Proces ten jest częścią planu firmy Horyzont 2020-2024, dzięki któremu chce się skupić na promowaniu, tworzeniu i zarządzaniu zrównoważoną infrastrukturą. Dzięki tej strategii chcesz zredukować emisję CO2 o 32% w 2030 r. w porównaniu z 2009 r. W tym kontekście należy pamiętać, że hiszpańska Grupa Infrastrukturalna uruchomiła na początku tego roku specjalny dział, aby rozwijać się w tym sektorze: Ferrovial Construcción Energía, focusing Realizacja projektów sieci i stacji elektrycznych

odnawialne, Jak ujawnił El Economista.

Działem tym kierowała María José Esterolas (dawniej Abengoa). Zakres jej rozwoju koncentruje się na priorytetowych dla firmy rynkach: Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Chile i Polsce. Przed założeniem tej konkretnej spółki zależnej Ferrovial realizował różne projekty dla sieci energetycznych, głównie w Chile. Ta firma została wylądowana w 2016 roku, kiedy przejęła Transchile Charrúa Transmission, firmę z 204 kilometrami sieci elektrycznej obsługującej ponad 300 000 domów. Wykazał również zainteresowanie utrzymaniem sieci, które Isolux i Abengoa musiały zbudować, ale negocjacje nie doszły do ​​skutku i trafiły odpowiednio w ręce brazylijskiego funduszu Starboard Restructuring Partners (SRP) i amerykańskiego TPG. Siemsa Energía e Industria, która specjalizuje się w energetyce, petrochemii i przemysłowych usługach technicznych, również została włączona do tej nowej spółki zależnej, usuwając ją tym samym z działalności usługowej, która jest obecnie na sprzedaż.

Dezinwestycje firm usługowych

Zgodnie z tym, nowa strategia rozwoju odbywa się równolegle z dezinwestycją z działalności usługowej, w którą Ferrovial jest zanurzony od jesieni 2018 roku. Początkowo planowano ją jako wspólną sprzedaż całego biznesu, co teraz jest doceniane. O wartości 3 000 mln euro, ostatecznie podzielonej na geografię i linie biznesowe ze względu na różnorodność usług. Pierwsza część tej dezinwestycji miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku, kiedy sfinalizowała sprzedaż Broadspectrum (swojej spółki zależnej w Australii i Nowej Zelandii) firmie Ventia (Apollo i Cimic-ACS) za około 300 milionów euro. Tego lata zamknęła sprzedaż Cespa, swojej działalności środowiskowej, niemieckiej grupie Schwarz za 1133 mln. Teraz przyznaje ostatnim stronom w negocjacjach z Portobello Capital sprzedaż swojej działalności w zakresie usług infrastrukturalnych za 200 milionów dolarów.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *